Potrzebne stabilne prawo

IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl
Dzielimy się z Wami naszym kolejnym artykułem „Potrzebne stabilne prawo. W publikacji zwracamy uwagę na negatywne zjawiska wynikające z niejasności prawa oraz braku przewidywalności i konsekwencji kolejnych ustaw. Stabilność i przewidywalność prawa daje poczucie bezpieczeństwa, niezbędnego w tworzeniu dobrobytu i silnej gospodarki. Widzimy to doskonale na przykładzie Chin, o których problemach gospodarczych słyszymy od dłuższego czasu, a ekonomiści i eksperci z niepokojem obserwują rozwój sytuacji i wpływ ich kryzysu na Polaków. W naszym artykule pokazujemy jak polityka ustawodawcza Xi Jinpinga doprowadziła do wycofania się zagranicznych inwestorów i zmniejszenia obcego kapitału w ChRL.
Co ciekawe, skrajny przykład Chin to nie jedyny przykład, jak brak praworządności wpływa na nasze życie. W Polsce również spada poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego – coraz mniej inwestujemy w nowe technologie i ograniczamy wydatki w firmach. Niestabilne, niejasne prawo podatkowe lub gospodarcze jest zmorą dla polskich przedsiębiorców. W oparciu o dane statystyczne przedstawiliśmy jak wiele korzyści wynika z rzetelnego i przemyślanego podejścia do tworzenia nowego prawa.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi przykładami w naszym artykule, który powstał w ramach projektu „Praworządność – nasza przyszłość”, realizowanego przy wsparciu The Center for International Private Enterprise, Washington DC.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.