Mówi: | Agnieszka Bulik |
Funkcja: | Członek Zarządu |
Firma: | Randstad |
Badanie Randstad: 28 proc. Polaków boi się utraty pracy
Na rynek pracy powrócił optymizm. Rośnie zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy i ich wiara we własne siły. Z badania agencji Randstad wynika, że większość Polaków jest gotowa na zmianę pracy. Nawet, jeśli wiąże się to z przeprowadzką do innego miasta. Co więcej, ponad 70 proc. badanych wierzy, że w razie utraty, uda im się znaleźć inną pracę.
Jak wskazują wyniki 7. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" w lutym 2 na 3 pracowników było zadowolonych z wykonywanej pracy. 18 proc. Polaków twierdzi nawet, że są bardzo zadowoleni ze stanowiska, które zajmują. Zdaniem Agnieszki Bulik, członka zarządu Randstad, wzrost zadowolenia wynika przede wszystkim ze stabilizacji sytuacji, zarówno w polskiej, jak i europejskiej gospodarce.
- Nieustająco mnie to zadziwia, ale to się powtarza w każdej edycji badania, że mamy wysoki odsetek osób, bo ponad 70 proc., które wierzą, że znajdą jakąkolwiek inną pracę. To jest bardzo wysoki wskaźnik optymizmu. Spadło również poczucie ryzyka utraty pracy - to też świadczy o tym, że poczuliśmy się bezpieczniej i pewniej - mówi Agnieszka Bulik.
W lutym takiego scenariusza obawiało się 28 proc. badanych. Pod koniec ubiegłego roku było to 4 pkt. proc. więcej. W większości badanych państw wskaźnik ten z kwartału na kwartał rośnie.
Wzrost nastrojów optymistycznych wśród pracowników oznacza również, że coraz mniej z nich boi się zmiany pracy.
- Polacy wyróżniają się na tle innych państw, jeśli chodzi o indeks mobilności, czyli otwartość na zmianę pracy - podkreśla Agnieszka Bulik.
Wskaźnik ten od listopada 2011 roku utrzymuje się na poziomie 109 punktów, co plasuje Polskę razem z Francją na pierwszym miejscu. Na gotowość do zmiany pracy wśród Polaków w dalszym ciągu największy wpływ mają zmiany w dotychczasowej firmie. Jednak coraz częściej poszukujemy lepszych warunków. Osobiste pragnienie zmiany jest motywacją dla ok. 14 proc. Polaków.
Badanie agencji Randstad pokazuje również, że pracujemy coraz więcej, również poza pracą.
- Rzesza respondentów, bo aż 55 proc. mówi o tym, że bardzo często wykonują jakieś zadania związane z pracą w czasie wolnym od pracy. 38 proc. badanych twierdzi, że wręcz jest od nich oczekiwana taka pełna dyspozycyjność - mówi członek zarządu Randstad.
Dotyczy to w szczególności osób, które wykonują pracę umysłową.
- Taka praca często wiąże się z tym, że zostajemy dłużej w pracy lub bierzemy coś do domu, żeby np. napisać raport. Myślę, że to jest powszechne - dodaje Agnieszka Bulik.
Jednocześnie podkreśla, że na podobne problemy skarżą się również m.in. nasi południowi sąsiedzi. Najczęściej pracę do domu zabierają Grecy (66 proc.), Hiszpanie (64 proc.) i Węgrzy (60 proc.). Natomiast Belgowie i Holendrzy najlepiej radzą sobie z rozdzielaniem pracy i życia prywatnego. Tu ok. 40 proc. badanych pracuje poza godzinami pracy.
Czytaj także
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-08: Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-12-13: Luna: Fajną opcją jest praca w sylwestra zamiast skupiania się na zabawie. Jeszcze nie mam planów na ten czas
- 2024-12-12: Sebastian Karpiel-Bułecka: Z zawodu jestem architektem, a muzyka to jest moja pasja. Nie byłem spięty, żeby za wszelką cenę zrobić wielką karierę
- 2025-01-08: S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.