Mówi: | Agnieszka Bulik |
Funkcja: | Członek Zarządu |
Firma: | Randstad |
Badanie Randstad: 28 proc. Polaków boi się utraty pracy
Na rynek pracy powrócił optymizm. Rośnie zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy i ich wiara we własne siły. Z badania agencji Randstad wynika, że większość Polaków jest gotowa na zmianę pracy. Nawet, jeśli wiąże się to z przeprowadzką do innego miasta. Co więcej, ponad 70 proc. badanych wierzy, że w razie utraty, uda im się znaleźć inną pracę.
Jak wskazują wyniki 7. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" w lutym 2 na 3 pracowników było zadowolonych z wykonywanej pracy. 18 proc. Polaków twierdzi nawet, że są bardzo zadowoleni ze stanowiska, które zajmują. Zdaniem Agnieszki Bulik, członka zarządu Randstad, wzrost zadowolenia wynika przede wszystkim ze stabilizacji sytuacji, zarówno w polskiej, jak i europejskiej gospodarce.
- Nieustająco mnie to zadziwia, ale to się powtarza w każdej edycji badania, że mamy wysoki odsetek osób, bo ponad 70 proc., które wierzą, że znajdą jakąkolwiek inną pracę. To jest bardzo wysoki wskaźnik optymizmu. Spadło również poczucie ryzyka utraty pracy - to też świadczy o tym, że poczuliśmy się bezpieczniej i pewniej - mówi Agnieszka Bulik.
W lutym takiego scenariusza obawiało się 28 proc. badanych. Pod koniec ubiegłego roku było to 4 pkt. proc. więcej. W większości badanych państw wskaźnik ten z kwartału na kwartał rośnie.
Wzrost nastrojów optymistycznych wśród pracowników oznacza również, że coraz mniej z nich boi się zmiany pracy.
- Polacy wyróżniają się na tle innych państw, jeśli chodzi o indeks mobilności, czyli otwartość na zmianę pracy - podkreśla Agnieszka Bulik.
Wskaźnik ten od listopada 2011 roku utrzymuje się na poziomie 109 punktów, co plasuje Polskę razem z Francją na pierwszym miejscu. Na gotowość do zmiany pracy wśród Polaków w dalszym ciągu największy wpływ mają zmiany w dotychczasowej firmie. Jednak coraz częściej poszukujemy lepszych warunków. Osobiste pragnienie zmiany jest motywacją dla ok. 14 proc. Polaków.
Badanie agencji Randstad pokazuje również, że pracujemy coraz więcej, również poza pracą.
- Rzesza respondentów, bo aż 55 proc. mówi o tym, że bardzo często wykonują jakieś zadania związane z pracą w czasie wolnym od pracy. 38 proc. badanych twierdzi, że wręcz jest od nich oczekiwana taka pełna dyspozycyjność - mówi członek zarządu Randstad.
Dotyczy to w szczególności osób, które wykonują pracę umysłową.
- Taka praca często wiąże się z tym, że zostajemy dłużej w pracy lub bierzemy coś do domu, żeby np. napisać raport. Myślę, że to jest powszechne - dodaje Agnieszka Bulik.
Jednocześnie podkreśla, że na podobne problemy skarżą się również m.in. nasi południowi sąsiedzi. Najczęściej pracę do domu zabierają Grecy (66 proc.), Hiszpanie (64 proc.) i Węgrzy (60 proc.). Natomiast Belgowie i Holendrzy najlepiej radzą sobie z rozdzielaniem pracy i życia prywatnego. Tu ok. 40 proc. badanych pracuje poza godzinami pracy.
Czytaj także
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-04-11: Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.