Mówi: | Bartosz Drabikowski |
Funkcja: | Wiceprezes zarządu |
Firma: | PKO BP |
B. Drabikowski (wiceprezes PKO BP): poluzowanie polityki kredytowej przez KNF wpłynie na wzrost gospodarczy
– Tego typu zmiany mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy oraz na sytuację sektora bankowego w Polsce – ocenia plany Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące poluzowania regulacji kredytowych Bartosz Drabikowski, wiceprezes zarządu PKO BP. Zapowiadane zmiany, które w tej chwili nadzór konsultuje z bankami, mają prowadzić do pobudzenia akcji kredytowej, zarówno w segmencie kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych.
Komisja Nadzoru Finansowego jest za złagodzeniem obowiązujących rekomendacji. Od kilku dni trwają rozmowy z sektorem bankowym, których celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Jeśli uda się je zakończyć do końca listopada, nowe regulacje weszłyby w życie wraz z początkiem przyszłego roku.
– Im bardziej liberalne regulacje, w im większym stopniu dopuszczają aktywność gospodarczą, w tym również nieco większą skalę kredytowania gospodarki, tym korzystniejszy ich wpływ, zarówno na sytuację sektora bankowego, jak i całej gospodarki – uważa Bartosz Drabikowski, wiceprezes banku PKO BP.
Oczekiwane przez bankowców efekty to przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kredytów, a co za tym idzie większa konsumpcja. Po drugie, klienci wróciliby do banków, bo przy zaostrzonych regulacjach coraz częściej zapożyczają się w instytucjach parabankowych.
– Zakładając, że takie regulacje zostaną wprowadzone, to rzeczywiście może mieć to taki skutek – mówi w czasie IV edycji Konferencji Banking Forum Agencji Informacyjnej Newseria wiceprezes PKO BP.
W pierwszej kolejności Komisja Nadzoru Finansowego chce się zająć rekomendacją T, dotyczącą kredytów konsumpcyjnych. Wkrótce ruszą podobne konsultacje na temat ewentualnych zmian przepisów, określających dostęp do kredytów hipotecznych, czyli rekomendacji S. Jak podkreśla Bartosz Drabikowski, wielkiego oddziaływania na budownictwo podejmowane kroki raczej mieć nie będą.
– Myślę, że w najbliższej przyszłości w tym zakresie regulacje w dużym stopniu nie będą oddziaływać – mówi Drabikowski. – Ale im więcej środków może być mobilizowanych, również poprzez kredyty bankowe i służyć zakupowi mieszkań czy modernizacji mieszkań i domów, może to wpływać pozytywnie na rynek.
W ocenie wiceprezesa PKO BP kluczowa dla branży będzie jednak sytuacja makroekonomiczna.
– To jest w większym stopniu związane z sytuacją gospodarczą, z poziomem bezrobocia, z poziomem wzrostu gospodarczego, również z oczekiwaniami, zarówno przedsiębiorstw, jak i klientów detalicznych – uważa Bartosz Drabikowski.
Jak podkreśla, prognozy gospodarcze PKO BP na najbliższe miesiące są "umiarkowanie pozytywne". Polska wciąż będzie się wyróżniać na tle krajów Unii Europejskiej pozytywnym wzrostem gospodarczym. Nawet jeśli będzie on nieco słabszy niż obserwowany w poprzednich latach.
– Wciąż rośniemy, wciąż mamy szanse na całkiem niezły rok – zwraca uwagę wiceprezes banku. – Mimo że oczywiście spodziewamy się pewnego spowolnienia, szczególnie w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Czytaj także
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-03-03: Unia Europejska spóźniona w wyścigu AI. Eksperci apelują o szybsze inwestycje i zaprzestanie regulacji
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-03-10: Wypadki pod wpływem alkoholu częściej powodują młodzi kierowcy. Sytuację poprawiają kontrole prędkości oraz stanu trzeźwości kierujących
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna
Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Media i PR
Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.