Mówi: | Małgorzata Brzoza |
Funkcja: | Rzecznik |
Firma: | Ministerstwo Finansów |
Min. Finansów proponuje: sprzedawcy będą mogli wybrać, którą kartę płatniczą akceptują
Resort finansów zamierza uregulować kwestie płatności kartą i opłat z tym związanych, by były one niższe. Wśród propozycji zmian, zawartych m.in. w ustawie o usługach płatniczych, jest obowiązek informowania klienta o ponoszonych przez sprzedawcę opłatach. Właściciele punktów handlowych zyskaliby również prawo decydowania, czy daną kartę chcą akceptować.
Negocjacje w sprawie obniżenia opłaty interchange, w których brali udział m.in. bankowcy, akceptanci kart płatniczych i organizacje kartowe, trwały od października ubiegłego roku. Chociaż zakończyły się kilka tygodni temu, wciąż nie ma zgody wśród uczestników rynku, na to, czy i w jakim tempie powinna nastąpić obniżka stawek.
– Ministerstwo Finansów już w takcie prac zespołu analizowało różne rozwiązania, przyglądało się rozwiązaniom stosowanym zarówno w Polsce, jak i w innych państwach, chociażby Unii Europejskiej – zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria rzeczniczka resortu. – Chociaż liczyliśmy, że dojdzie do porozumienia, bo najlepszym i najskuteczniejszym sposobem byłoby samoregulowanie tej kwestii.
Podmioty, które brały udział w pracach zespołu przy Narodowym Banku Polskim, miały czas do 15 lipca na złożenie deklaracji, czy chcą uczestniczyć w „Programie redukcji opłat kartowych w Polsce". Zrobili to nieliczni.
– Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku, że osiągnięcie obniżek opłat interchange jest obecnie możliwe jedynie w drodze regulacji ustawowej i wynikających z niej indywidualnych decyzji organizacji płatniczych – napisano w komunikacie NBP.
Sprawą zajmie się teraz resort finansów. Jak zapewniają jego przedstawiciele, prace idą pełną parą. Nowelizacją ustawy o usługach płatniczych ma jeszcze w lipcu zająć się Rada Ministrów. Poza tym Ministerstwo pracuje również nad kompleksowym projektem regulacji w tej dziedzinie.
Opłaty interchange w Polsce są dziś na bardzo wysokim poziomie 1,6 proc., podczas gdy średnia unijna to 0,6 proc. Zdaniem ekspertów hamuje to rozwój sieci miejsc, gdzie możliwa jest płatność kartą.
W ostatnim czasie swoje propozycje zmian w systemie przedstawili m.in. PiS, PSL czy Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
– Trudno na razie mówić o terminach, kiedy projekt ustawy obniżającej opłatę interchange mógłby trafić na Radę Ministrów. To są projekty poselskie, więc zależą m.in. od harmonogramu prac parlamentu i Rady Ministrów – mówi Małgorzata Brzoza. – My oczywiście do wszystkich propozycji się odniesiemy i przedstawimy na ich podstawie nasze stanowisko.
Zgodnie z wstępnymi postulatami NBP, obniżanie opłaty od płatności kartą, powinno następować stopniowo. Pierwsza obniżka do poziomu 1,1 proc. miałaby nastąpić od 1 stycznia 2013 roku, a do 2017 roku interchange w Polsce oscylowałoby wokół średniej unijnej.
Czytaj także
- 2025-03-31: Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-11: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chciałby zyskać nowe kompetencje. Wśród nich mediacje między przedsiębiorcami
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-22: Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna
Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Media i PR
Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.