Mówi: | Irena Wóycicka |
Funkcja: | Podsekretarz Stanu |
Firma: | Kancelaria Prezydenta RP |
Dziś debata u prezydenta. Jutro koniec konsultacji społecznych ws. reformy emerytalnej
W Pałacu Prezydenckim odbędzie się dziś debata na temat podnoszenia wieku emerytalnego. Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami rządu i ekspertami, by rozmawiać o sposobach przeprowadzenia tej trudnej reformy. Jutro kończą się konsultacje społeczne projektu ustawy.
Prezydent chce jeszcze raz wysłuchać argumentów za podnoszeniem wieku emerytalnego, ale też chce dyskutować o tym, jak polityka może złagodzić społeczne efekty przeprowadzania reformy.
Jak podkreśla Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Bronisławowi Komorowskiemu zależy, by reforma miała szerokie poparcie w parlamencie i w społeczeństwie.
- Prezydent uważa, że potrzebny jest szeroki kompromis. I chciałby, aby ten kompromis odpowiadał na dosyć istotne problemy społeczne - mówi Irena Wóycicka.
W jej opinii są dwa główne obszary, gdzie taki kompromis jest potrzebny. Pierwszą kwestią jest uwzględnienie w systemie emerytalnym czasu spędzanego na opiece nad dzieckiem, osobą niepełnosprawną czy chorym członkiem rodziny.
- Chodzi zwłaszcza o docenienie i dowartościowanie wszystkich okresów opieki. Wiadomo, że to nie jest w naszym systemie emerytalnym w pełni uwzględniane. To powoduje, że kobiety - bo to zwykle kobiety pełnią te funkcje opiekuńcze - nie zbierają za te okresy składek i mają gorsze emerytury. Chodzi o to, aby opieka była traktowana równorzędnie do pracy - wyjaśnia podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Drugim obszarem porozumienia powinna być kwestia tzw. emerytury częściowej, czyli stopniowego przechodzenia na emeryturę.
- To, co prezydentowi wydaje się racjonalne, to jest kwestia uelastycznienia okresu końcowego przechodzenia na emeryturę, pozostawienia pewnej swobody decyzji czy pracować na pełen etat, czy zmniejszyć trochę wysiłek pracy w ostatnim okresie - dodaje Irena Wóycicka.
Bronisław Komorowski oczekuje przede wszystkim od rządu szeroko zakrojonej kampanii społecznej na temat wprowadzanych zmian i ich skutków. Zdaniem Ireny Wóycickiej to wymaga czasu, dlatego z przyjęciem reformy rząd nie powinien się spieszyć.
- Być może to nastąpi szybko. Być może później. Ważne jest, aby zostały spełnione dwa warunki: żeby był rozsądny kompromis i żeby ważne wątki dyskusji zostały wyczerpane - mówi podsekretarz stanu w prezydenckiej kancelarii.
W czwartek mija termin konsultacji społecznych rządowego projektu, zakładającego podnoszenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Co do ostatecznego kształtu reformy nie ma zgody nawet w koalicji rządzącej PO-PSL.
Czytaj także
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-03: Po 2,5 roku wojny w Ukrainie temat bezpieczeństwa i odporności państwa pozostaje dominującym w debacie publicznej. Nie tylko w aspekcie militarnym
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
- 2024-08-30: Bez dobrowolnego wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe emerytury. Obecni 30-latkowie dostaną jedną czwartą ostatniej pensji
- 2024-09-05: W 2060 roku emerytura z ZUS może wynieść mniej niż 20 proc. ostatniej pensji. Dobrowolne oszczędzanie na ten cel wciąż mało popularne
- 2024-10-14: Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Połowa młodych stażem pedagogów planuje odejście z zawodu
- 2024-07-17: Sektor MŚP wyczekuje cofnięcia Polskiego Ładu. W 2025 roku mały biznes może liczyć na więcej korzystnych zmian
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.