Mówi: | Dariusz Ostrowski |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej |
Dziś Stadion Miejski we Wrocławiu w ręce UEFA
- To, co do tej pory zrobiono we Wrocławiu w ramach przygotowań do Euro 2012 to dobra inwestycja – przekonuje prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Dariusz Ostrowski. Przyznaje, że były pewne problemy, ale efekt końcowy jest pozytywny. Inwestycje są ukończone i Wrocław nie może doczekać się piłkarzy, kibiców i gości.
Dziś Stadion Miejski we Wrocławiu jest przekazywany UEFA. Zdaniem Dariusza Ostrowskiego, prezesa Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej to, co do tej pory udało się zorganizować na nowym obiekcie dowodzi, że inwestycja była trafiona.
– Oczywiście, po drodze było kilka różnych, trudnych okresów, ale tak jest w budownictwie, w procesie inwestycyjnym, że nie wszystko idzie idealnie. W przypadku stadionu cały proces inwestycyjny jest zakończony – mówi Ostrowski.
Na początku kwietnia, kiedy jeden z podwykonawców odstąpił od umowy, wydawało się, że zakończenie prac jest zagrożone. Po negocjacjach z generalnym wykonawcą firma wróciła na budowę. Ostatecznie pod koniec kwietnia stadion uzyskał bezterminowe pozwolenie na użytkowanie.
Z obiektu w pełni korzystają kibice Śląska Wrocław. Podczas mistrzostw Europy odbędą się tu trzy mecze grupy A: 8 czerwca Rosja - Czechy, 12 czerwca Czechy - Grecja i 16 czerwca Polska - Czechy.
Jednak wrocławski stadion to nie tylko trybuny, ale też całe zaplecze kulturalne i rozrywkowe. Do tej pory na obiekcie zorganizowano kilka koncertów i innych imprez masowych, m.in. koncert George'a Michaela i walkę bokserską Tomasza Adamka z Witalijem Kliczką. W tym roku po zakończeniu mistrzostw odbędzie sie tu koncert zespołu Queen. W opinii Dariusza Ostrowskiego koszt utrzymania stadionu powinien się bilansować.
– Utrzymanie stadionu nie powinno kosztować wiele. Operator stadionu powinien dawać gwarancje samowystarczalności. Inwestycje w mieście, drogowe, komunikacyjne, zwrócą się praktycznie lada moment, ale czy byłoby Euro, czy nie, to układ komunikacyjny Wrocławia, układ dróg wymusiłby te inwestycje – zauważa prezes ARAW.
Gotowe na przyjęcie kibiców jest już wrocławskie lotnisko. Remont Dworca Głównego ma sie zakończyć lada dzień. Jak zapewnia prezes ARAW, wszystko jest zapięte na ostatni guzik.
– Służby są postawione na nogi, wszystko jest w gotowości. Wszyscy meldują, że powinno być dobrze. Strefy kibica są obstawione. Jest duże zainteresowanie. Hotelarze nie narzekają, restauratorzy też mają mnóstwo zamówień. Wydaje się, że powinno być wszystko dobrze – dodaje.
Czytaj także
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-05-14: Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
- 2025-06-06: Infrastruktury ładowania elektryków przybywa w szybkim tempie. Inwestorzy jednak napotykają szereg barier
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2024-12-12: 15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.