Mówi: | Dariusz Ostrowski |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej |
Dziś Stadion Miejski we Wrocławiu w ręce UEFA
- To, co do tej pory zrobiono we Wrocławiu w ramach przygotowań do Euro 2012 to dobra inwestycja – przekonuje prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Dariusz Ostrowski. Przyznaje, że były pewne problemy, ale efekt końcowy jest pozytywny. Inwestycje są ukończone i Wrocław nie może doczekać się piłkarzy, kibiców i gości.
Dziś Stadion Miejski we Wrocławiu jest przekazywany UEFA. Zdaniem Dariusza Ostrowskiego, prezesa Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej to, co do tej pory udało się zorganizować na nowym obiekcie dowodzi, że inwestycja była trafiona.
– Oczywiście, po drodze było kilka różnych, trudnych okresów, ale tak jest w budownictwie, w procesie inwestycyjnym, że nie wszystko idzie idealnie. W przypadku stadionu cały proces inwestycyjny jest zakończony – mówi Ostrowski.
Na początku kwietnia, kiedy jeden z podwykonawców odstąpił od umowy, wydawało się, że zakończenie prac jest zagrożone. Po negocjacjach z generalnym wykonawcą firma wróciła na budowę. Ostatecznie pod koniec kwietnia stadion uzyskał bezterminowe pozwolenie na użytkowanie.
Z obiektu w pełni korzystają kibice Śląska Wrocław. Podczas mistrzostw Europy odbędą się tu trzy mecze grupy A: 8 czerwca Rosja - Czechy, 12 czerwca Czechy - Grecja i 16 czerwca Polska - Czechy.
Jednak wrocławski stadion to nie tylko trybuny, ale też całe zaplecze kulturalne i rozrywkowe. Do tej pory na obiekcie zorganizowano kilka koncertów i innych imprez masowych, m.in. koncert George'a Michaela i walkę bokserską Tomasza Adamka z Witalijem Kliczką. W tym roku po zakończeniu mistrzostw odbędzie sie tu koncert zespołu Queen. W opinii Dariusza Ostrowskiego koszt utrzymania stadionu powinien się bilansować.
– Utrzymanie stadionu nie powinno kosztować wiele. Operator stadionu powinien dawać gwarancje samowystarczalności. Inwestycje w mieście, drogowe, komunikacyjne, zwrócą się praktycznie lada moment, ale czy byłoby Euro, czy nie, to układ komunikacyjny Wrocławia, układ dróg wymusiłby te inwestycje – zauważa prezes ARAW.
Gotowe na przyjęcie kibiców jest już wrocławskie lotnisko. Remont Dworca Głównego ma sie zakończyć lada dzień. Jak zapewnia prezes ARAW, wszystko jest zapięte na ostatni guzik.
– Służby są postawione na nogi, wszystko jest w gotowości. Wszyscy meldują, że powinno być dobrze. Strefy kibica są obstawione. Jest duże zainteresowanie. Hotelarze nie narzekają, restauratorzy też mają mnóstwo zamówień. Wydaje się, że powinno być wszystko dobrze – dodaje.
Czytaj także
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2024-12-12: 15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-14: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjał
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-10-29: Ruch na lotniskach regionalnych niezagrożony. Centralne lotnisko ma być nie konkurencją, ale uzupełnieniem oferty lotniczej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.