Mówi: | Mirosław Bieliński |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Energa S.A. |
Giełdowy debiut Energi możliwy, nawet bez fuzji z PGE
Wejście Energi na giełdę zakłada jeden z aneksów umowy sprzedaży spółki. Jednak zgodę na fuzję dwóch energetycznych spółek musi jeszcze wydać Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Energi nie wyklucza, że jeśli pozwolenia nie będzie, MSP wybierze drogę prywatyzacji przez giełdę.
Proces sprzedaży Energi trwa od września 2010 roku, kiedy Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z Polską Grupą Energetyczną umowę nabycia blisko 85 proc. Energi. Wartość transakcji to 7,5 mld zł. Sprawa trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nie wydał zgody na fuzję, argumentując, że doprowadzi to do ograniczenia konkurencji. Teraz sprawą zajmie się SOKiK.
- Na razie jesteśmy przedmiotem transakcji, w połowie maja odbędzie się pierwsze posiedzenie w sądzie antymonopolowym na temat przejęcia Energi przez PGE - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energi.
Jeśli sąd wyda zgodę na transakcję decyzja o giełdowym debiucie Energi będzie należała do nowego właściciela.
- Zakładam, że nie jest to wykluczone, bo zdaje się, że o tym mówi jeden z aneksów umowy sprzedaży Energi do PGE. Gdyby nie doszło do tej transakcji, to również wydaje się, że byłaby to całkiem naturalna ścieżka prywatyzacji dla Energi - uważa prezes spółki.
Jednocześnie podkreśla, że wejście na GPW nie miałoby na celu podniesienia kapitału spółki. Przynajmniej nie w najbliższym czasie.
- Wydaje się, że nasz plan inwestycyjny, który jest bogaty w inwestycje wytwórcze, wymagać będzie podniesienia kapitału, ale nie w tym i nie w przyszłym roku, ale trochę później. Wówczas przebywanie na giełdzie oczywiście ułatwi pozyskanie tego dodatkowego kapitału, ale gdy mówimy o prywatyzacji, to raczej o sprzedaży akcji niż o podniesieniu kapitału - wyjaśnia Mirosław Bieliński.
Ministerstwo Skarbu Państwa ma przygotowany plan B na wypadek, gdyby SOKiK zakazał przejęcia. Jedną z rozpatrywanych przez resort opcji jest połączenie Energi z Eneą.
Czytaj także
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-09-13: Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł
- 2024-09-16: Ligowe mecze siatkarek w poprzednim sezonie obejrzało na trybunach ponad 210 tys. widzów. Sukcesy polskiej ligi przyciągają sponsorów
- 2024-07-30: Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby
- 2024-07-29: Sektor gier silnie reprezentowany na warszawskim parkiecie. GPW liczy na kolejne debiuty firm gamingowych
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
- 2024-06-28: Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych
- 2024-05-29: Prezes PGE: Energetyka węglowa nie jest w stanie funkcjonować zgodnie z zasadami rynkowymi. Konieczne jest wydzielenie tego segmentu ze spółki
- 2024-05-20: Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne
- 2024-04-08: PGE przygotowuje się na duże inwestycje. Kluczowe są projekty z obszaru morskiej energetyki wiatrowej oraz sieci dystrybucyjnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.