Mówi: | Herbert Wirth |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | KGHM Polska Miedź |
KGHM: nowa elektrownia gazowa pozwoli szybko reagować na sytuacje kryzysowe
Opalany gazem blok w Elektrowni Blachownia, który wybuduje spółka należąca do KGHM i Taurona, ma mieć – zgodnie z założeniami – moc ok. 850 MW. Jak podkreśla prezes KGHM Herbert Wirth, możliwe że spółka zdecyduje się również na wykorzystanie w elektrowni odnawialnych źródeł energii. – Stworzenie takiej elastyczności jest doskonałym narzędziem i z tego można czerpać przychody – zapewnia Wirth.
Spółka Elektrownia Blachownia Nowa zainwestuje w nowy blok gazowo-parowy ok. 3,5 mld zł. Ma być to typowy tzw. project finance, co oznacza, że w pewnej części finansowanie będzie pochodzić ze źródeł zewnętrznych.
– Dziś po ewaluacji wiemy, że mamy zapewnione 50 na 50. Czyli 50 proc. to byłoby finansowanie z naszych środków własnych. Natomiast druga połowa pochodziłaby z długu rynkowego. Decyzja o tym, jaki to konkretnie będzie procent, będzie możliwa wtedy, gdy dopniemy wszystkie techniczne aspekty, głównie, jeśli chodzi o stronę handlową, czyli umowę sprzedażową – podkreśla Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Nowa spółka nie ma jeszcze zapewnionego źródła pozyskania kapitału. Wśród rozważanych scenariuszy na pozyskanie finansowania jest m.in. pożyczka z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Prezes miedziowego koncernu zapewnia, że spośród różnych ofert na pewno zostanie wybrana ta, która będzie najbardziej efektywna z punktu widzenia realizacji projektu i jego partnerów. Jak dodaje, na dopięcie tych kwestii jeszcze nie było czasu.
– Najważniejsze do tej pory było dostarczenie obiektywnych informacji do Komisji Europejskiej, bo dla nas zaskoczeniem było, że ten proces tak długo trwał, co rzutuje na realizację tego projektu – mówi Herbert Wirth.
Chodzi o proces uzyskania zgody Komisji Europejskiej na utworzenie spółki joint venture między dwoma polskimi firmami. KGHM i Tauron zgłosiły tę transakcję w Brukseli w połowie czerwca 2011 roku. Zgoda została wydana ponad rok później, podczas gdy spółki liczyły, że postępowanie potrwa najwyżej trzy miesiące. Tak długi okres oczekiwania znacząco wpłynął na przesunięcie w czasie realizacji projektu.
Jak podkreśla prezes KGHM, trwają jeszcze ustalenia, co do kwestii technicznych projektu.
– Zastanawiamy się, czy to mają być dwa bloki, czy jeden blok o mocy 820 MW, czy też postawimy na większą elastyczność. W ostatnim czasie mówimy wiele o energetyce odnawialnej, więc stworzenie takiej elastyczności jest doskonałym narzędziem i z tego można czerpać przychody, ponieważ podłączenie wiatraka czy innej energetyki solarnej wymaga stałego źródła pozyskania energii – wyjaśnia prezes Wirth.
Według szacunków przedstawionych przez prezesa Taurona, nowy blok będzie jednym z największych konsumentów gazu w Polsce. W ostatnich dniach ustalono z Gaz-Systemem kwestię zasilania gazem.
– Przewidujemy ok. 1 mld m3 rocznego zużycia – podkreśla Dariusz Lubera. – Bez porozumienia z Gaz-Systemem istniało ryzyko, że nie będzie możliwości dostawy gazu. Teraz mamy już zapewnione przyłączenie do sieci gazowniczej, ale o tym, skąd będzie pochodził gaz dzisiaj mówić trudno.
Zgodnie z przyjętym planem, blok gazowo-parowy będzie oddany do eksploatacji w I połowie 2017 roku.
– Do tego czasu liczymy, że po liberalizacji rynku gazu będzie możliwość kupienia gazu z różnych kierunków, między innymi również z terminala w Świnoujściu – podkreśla Dariusz Lubera.
Projektowanie i budowa bloku zostaną przeprowadzone - przez wykonawcę wyłonionego przez spółkę celową – w systemie „pod klucz” wraz z infrastrukturą, instalacjami i urządzeniami pomocniczymi. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz spełni wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.
Jak podkreśla Herbert Wirth, tego typu instalacje oparte w szczególności o gaz, będą miały kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki za kilka lat, kiedy mogą pojawić się problemy z mocą energetyczną. Ponad 100 kotłów z 36 elektrowni, elektrociepłowni i zakładów przemysłowych od 1 stycznia 2016 roku będzie musiało spełniać ostrzejsze normy emisyjne. Cześć z nich, ze względu na unijne zobowiązania dotyczące ochrony środowiska, zostanie wyłączona.
– Jeżeli byłoby to zrealizowane w układzie, o którym mówimy, to mamy problem, w jaki sposób pokryć to zapotrzebowanie w latach 2015 i 2016 – mówi prezes KGHM. – Tego rodzaju inwestycje dają elastyczność i możliwość szybkiego reagowania na momenty kryzysowe. A stabilność w pozyskaniu energii, poza kwestią przesyłu, który też jednym z problemów Polski, jest bardzo ważna dla gospodarki krajowej.
Budowa bloku gazowo-parowego to kolejny etap, po sojuszu łupkowym i atomowym, stopniowego wchodzenia KGHM w branżę energetyczną.
– Energia jest dobrym produktem rynkowym, który dywersyfikuje zmieniające się ceny miedzi na rynkach światowych. Więc każda forma taniej energii w ostatecznym rozrachunku jest dla nas bardzo ważna, również w kwestii przychodowej. W tym torcie energetycznym chcielibyśmy partycypować jako spółka polska i również jako konsument – podkreśla Herbert Wirth.
KGHM jest największym polskim odbiorcą energii elektrycznej.
Czytaj także
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-13: Patricia Kazadi: Maciek Rock jest dla mnie ogromną inspiracją. Uczę się od mistrza
- 2025-02-17: K. Śmiszek: Działania USA to atak na sądownictwo międzynarodowe. To zagrożenie dla praw ofiar zbrodni wojennych
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-11-18: Maciej Rock: „Must Be the Music” to jeden z moich ulubionych programów. Szczególnie wspominam Korę
- 2025-01-03: Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna
Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Media i PR
Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.