Mówi: | Maciej Załubka |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków S.A. (PNiG Kraków) |
PNiG Kraków: nowe urządzenie pozwoli nam zaoszczędzić ok. 300 tys. dolarów w kilka godzin
Drillmec 2000 HP to maszyna, którą krakowska spółka wykona odwiert w Lubyczy Królewskiej. Dzięki niej możliwe będą prace wiertnicze na głębokości nawet 4,3 tys. m. I dzięki niej potrwają tylko około 100 dni.
Nowoczesne urządzenie zostało skonstruowane z myślą o wykonywaniu odwiertów poszukiwawczych i wydobyciu gazu łupkowego. Jego główną zaletą jest tzw. system kroczący.
- To, co jest podstawową domeną tego urządzenia, głównie - jeśli chodzi o poszukiwania lub już wiercenie eksploatacyjnych otworów, to jest tzw. walking system. To system, który pozwala „spacerować” urządzeniu po placu w 8 kierunkach, m.in. w przód, tył, prawo, lewo i po skosie - wymienia Maciej Załubka, prezes firmy Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków S.A. (PNiG Kraków).
Możliwości nowego urządzenia pozwolą zaoszczędzić czas i duże pieniądze.
- Chcąc przenieść to urządzenie z jednego punktu do drugiego, nawet jeśli byłyby oddalone o zaledwie 6-8 metrów, musielibyśmy stracić 10 dni czasu. Tutaj w przeciągu kilku godzin przesuwamy urządzenie. 10 dni pracy to jest na okrągło licząc ok. 300 tys. dolarów, więc takie oszczędności przy takim jednym przejściu powoduje ten system kroczący - podkreśla Maciej Załubka.
Przedstawiciele spółki PNiG Kraków, która wykona odwierty w Lubyczy Królewskiej, przyznali, że koszt wyposażenia platformy wiertniczej wyniósł 25 mln dolarów.
- To jest najnowocześniejsza wiertnia stosowana w UE. To pokazuje, że Polska już dziś staje się liderem w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż na terenie całej Europy - podkreśla minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.
Prace w Lubyczy potrwają 100 dni. W tym czasie spółka chce pobrać z głębokości 2,3-4,3 tys. m ponad 600 m rdzenia, który w toku dalszych badań pozwoli na oszacowanie znajdujących się na tym terenie zasobów gazu łupkowego.
Czytaj także
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-04-29: Trwają prace nad kolejnym pakietem sankcji UE wobec Rosji. Od determinacji Zachodu zależy uszczelnienie dotychczasowych restrykcji
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
- 2023-02-15: Europa dobrze radzi sobie w tym sezonie grzewczym z ograniczonymi dostawami gazu z Rosji. Kolejne mogą się okazać trudniejsze
- 2023-01-25: Gazprom z poważnymi problemami. Koncern nie ma na razie realnej alternatywy dla europejskiego rynku
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.