Mówi: | Andrzej Guzowski |
Firma: | Departament Energetyki Ministerstwa Gospodarki. |
System białych certyfikatów w 2013 r. zwiększy rachunki za prąd o 2-3 proc.
Resort gospodarki pracuje nad rozporządzeniami, które usprawnią funkcjonowanie ustawy o efektywności energetycznej. Już od przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów, który będzie nagradzał firmy sprzedające energię za działania prooszczędnościowe. Jego wprowadzenie może oznaczać wzrost cen prądu dla odbiorców końcowych. Ministerstwo zapewnia, że będzie on nieznaczny.
Ustawa o efektywności energetycznej weszła w życie w sierpniu 2011 roku. Niektóre jej postanowienia wejdą w życie od 2013 roku, m.in. obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego czy poświadczania inwestycji zmniejszających zużycie prądu.
- W chwili obecnej w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad bardzo ważnymi rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy o efektywności energetycznej. Jest to związane z przygotowaniem przyszłych audytorów energetycznych i szkoleń z dziedziny przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej - mówi Andrzej Guzowski, ekspert z Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki.
Rozporządzenia określą m.in. wymogi kompetencyjne dla audytorów efektywności energetycznej, zakres szkolenia i egzaminu dla takich osób, ale również sposoby sporządzania audytu i metody obliczania oszczędności energii.
Ministerstwo Gospodarki pracuje również nad rozporządzeniem, w którym zostaną szczegółowo przedstawione przedsięwzięcia na rzecz zwiększenia oszczędności energii, za które przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać białe certyfikaty.
Obowiązek uzyskiwania świadectw od przyszłego roku będzie dotyczył trzech grup podmiotów: firm sprzedających energię, odbiorców końcowym, którzy obracają energią na giełdzie towarowej oraz domów maklerskich, które realizują transakcje na giełdzie towarowej. Liczba koniecznych do uzyskania certyfikatów będzie zależeć od wielkości sprzedaży energii. Będzie je wydawać prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drodze przetargów. Pierwszy spodziewany jest w drugiej połowie tego roku.
To oznacza, że nie każde przedsiębiorstwo, które przeprowadzi modernizację ma pewność, że uzyska certyfikat, a dzięki temu również pieniądze z jego późniejszej sprzedaży. Przedsiębiorstwa bowiem będą mogły obracać świadectwami na giełdzie energii.
- Na pewno koszty wprowadzenia systemu białych certyfikatów będą. Ale nie będą one znaczne. Spodziewamy się, że może to być 2-3 proc. ceny energii elektrycznej na rachunku dla odbiorcy końcowego. O tyle będzie drożej od 2013 roku - szacuje Andrzej Guzowski podczas IV Forum Efektywności Energetycznej.
Jak podkreśla ekspert Ministerstwa Gospodarki, rozporządzenia powinny zostać przyjęte do końca roku. Jego zdaniem przedsiębiorcy stopniowo byli przygotowywanie na wprowadzenie systemu, więc nie powinno być zaskoczenia.
- Odbyło się już wiele konferencji, w których te kwestie zostały naświetlone. Informacje szczegółowe znajdują się na stronach Ministerstwa Gospodarki. Duża jest też rola Krajowej Agencji Poszanowania Energii, która doradza przedsiębiorstwom od połowy ubiegłego roku, czyli od momentu, kiedy weszła w życie ustawa, taka działalność doradcza jest prowadzona - powiedział Andrzej Guzowski podczas IV Forum Efektywności Energetycznej.
Celem ustawy jest uzyskanie do 2016 roku oszczędności energii na poziomie co najmniej 9 proc. średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w Polsce (lata 2001-2005). Unijne przepisy, które ustawa wdraża do polskiego prawa, zakładają, że za 8 lat zużycie energii w UE spadnie o 20 proc. (w porównaniu do 1990 roku).
Polska gospodarka wciąż ma wiele do nadrobienia. Chociaż w ostatniej dekadzie zużycie energii spadło o 30 proc., to wciąż jest 2 razy większe niż średnia w UE.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2025-01-16: Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
- 2024-12-06: Luksusowe wydania książek w centrum zainteresowania kolekcjonerów. W Warszawie można zobaczyć ponad 20 białych kruków z Polski i zagranicy
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.