Mówi: | Sławomir Hinc |
Funkcja: | Wiceprezes zarządu ds. finansowych |
Firma: | Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo |
Wiceprezes PGNiG: wolny rynek gazu dla przemysłu wciąż możliwy od 2013 roku
Warunek? Skuteczne wdrożenie Programu Uwalniania Gazu, przygotowanego przez spółkę zgodnie z wytycznymi URE. Program jest już po konsultacjach społecznych, teraz trwają prace nad ostatecznym kształtem projektu. Temu m.in. mają służyć organizowane wspólnie przez obie strony warsztaty.
Warsztaty odbędą się 28 maja w Warszawie.
- PGNiG chce takie warsztaty przeprowadzić, by zwiększyć świadomość i wiedzę uczestników rynku na temat planowanych zmian na rynku gazu. Chce również zapoznać ich z proponowanymi zmianami, które Program Uwalniania Gazu ze sobą niesie - informuje Sławomir Hinc, wiceprezes ds. finansowych w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie.
Trzy miesiące temu spółka przekazała Program Uwalniania Gazu do konsultacji społecznych. Jak podkreślają przedstawiciele PGNiG, uwagi zgłaszane przez uczestników rynku znacząco odbiegają od wytycznych Urzędu Regulacji Energetyki. Stąd potrzeba organizacji warsztatów - wyjaśniają.
PGNiG, jako jedyny podmiot na polskim rynku gazu, został zobowiązany przez URE do przygotowania Programu Uwolnienia Gazu. Celem przygotowywanych założeń jest taka zmiana sytuacji na rynku, która umożliwi uwolnienie cen surowca dla odbiorców instytucjonalnych.
Zgodnie z zaleceniami Urzędu, w połowie roku gazowy koncern ma zacząć sprzedaż na giełdzie towarowej surowca w ilości odpowiadającej co najmniej 70 proc. krajowego zużycia. Program się powiedzie, jeśli na rynku pojawi się wielu nowych graczy, a ich oferta spotka się z zainteresowaniem odbiorców przemysłowych. Według planów URE hurtowy rynek gazu mógłby być wolny od 1 stycznia 2013 roku.
- Rok 2013 jest jak najbardziej realną datą na dokonanie uwolnienia rynku. Ta decyzja będzie jednak zależała od skali zmian na rynku i będzie wymagała potwierdzenia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - podkreśla Sławomir Hinc.
Jeśli Program sie powiedzie, a rynek zostanie zliberalizowany, prezes URE będzie zatwierdzał taryfy na gaz tylko dla odbiorców indywidualnych. Wiceprezes PGNiG przyznaje, że na rozważania o całkowitym uwolnieniu rynku gazu w polskich warunkach jest zdecydowanie za wcześnie.
- Kluczowym obszarem, dla którego deregulacja rynku gazu mogłaby nastąpić, to rynek odbiorców instytucjonalnych. Nie dyskutujemy i na razie nie ma planów zmiany sposobu kształtowania cen dla odbiorców indywidualnych, czyli gospodarstw domowych - zapewnia Sławomir Hinc.
Czytaj także
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-12-30: Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-04: Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-07-18: Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku
- 2024-07-17: Prace nad przepisami o asystencji osobistej na ostatniej prostej. Pomoże ona zaktywizować zawodowo osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów
- 2024-06-05: WiseEuropa: reforma unijnego rynku energii ma chronić odbiorców przed skokami cen. Dla Polski nie będzie rewolucyjną zmianą [DEPESZA]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.