Mówi: | dr Tadeusz Białek |
Firma: | Związek Banków Polskich |
Banki już pracują nad obniżeniem prowizji od transakcji kartą
- Prowadzone są od dłuższego czasu prace wspólnie z Mastercard i Visą Europe - poinformował dr Tadeusz Białek z Związku Banków Polskich. Narodowy Bank Polski zapowiedział, że jeśli Visa, Mastercard i banki nie obniżą prowizji od transakcji kartą dobrowolnie, zostaną do tego zmuszone administracyjnie.
Teraz Polska ma najwyższe prowizje od transakcji kartą w Europie.
- Są to opłaty relatywnie wyższe niż w innych krajach Europy Zachodniej. Pamiętajmy jednak, że wiązało się to z jakby z wprowadzeniem nowych technologii, które wówczas dawno już obowiązywały w krajach Europy Zachodniej. Musiały być wprowadzane jakby od początku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Więc to też wymagało większych nakładów - twierdzi dr Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich.
Visa, Mastercard i banki mają czas do czerwca, aby opracować harmonogram wprowadzenia akceptowalnego dla NBP poziomu opłat za transakcje kartą.
- Prowadzone są od dłuższego czasu prace wspólnie z Mastercard i Visą Europe. Co do relatywnego, stopniowego obniżenia tych kwot plan ten już jest faktycznie na etapie końcowego zatwierdzania. Te opłaty będą obniżane z roku na rok aż do osiągnięcia poziomu, który wydaje się być akceptowalny także dla urzędów kontrolujących wysokość opłat - mówi dr Białek.
Teraz Polska ma ośmiokrotnie wyższe opłaty za prowizje niż Szwecja czy Finlandia.
- Obniżenie nastąpi w ciągu kilku lat, 3-4 do maksymalnie 5 lat będzie relatywna zniżka co roku tych prowizji. Mogę tylko powiedzieć, że będą one na poziomie zbliżonym do krajów Europy Zachodniej w tym swoim końcowym celu przewidzianym do obniżek - dodaje dr Tadeusz Białek z ZBP.
W zeszłym roku według szacunków NBP banki zarobiły na prowizjach od kart miliard 200 milionów złotych, w tym ma być to 200 milionów więcej.
Informacja dla dziennikarzy:
Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.
Czytaj także
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-08-23: ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów
- 2024-07-25: E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi
- 2024-06-10: W Polsce rusza pilotaż płacenia za zakupy za pomocą spojrzenia. To kolejny etap ewolucji w płatnościach
- 2024-07-02: Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry
- 2024-06-20: Zbliża się koniec ery tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej. Pasażerowie wolą rozwiązania mobilne
- 2023-11-17: Cyfrowe euro możliwe w ciągu dwóch–trzech lat. Prace nad cyfrowymi odpowiednikami swoich walut prowadzi już 130 państw
- 2023-10-26: Kondycja fizyczna i psychiczna pracowników coraz ważniejsza dla firm. To zmienia ich podejście do benefitów pozapłacowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjami ze względu na niestabilność prawa. Zdaniem przedsiębiorców deregulacja to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na przesunięcie zamrożonych w bankach pieniędzy na inwestycje i zwiększy konkurencyjność polskich firm.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.