Mówi: | Małgorzata Kołakowska |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | ING Bank Śląski |
Prezes ING Banku Śląskiego: rynek kredytów hipotecznych mocno stopniał w tym roku
W marcu udział ING Banku Śląskiego w rynku nowych kredytów hipotecznych przekroczył 10 proc. W całym pierwszym kwartale był na poziomie ponad 7-procentowym, czyli dokładnie takim, jak założony cel. Prezes zarządu banku przyznaje jednak, że ten segment rynku znacznie się skurczył w pierwszych miesiącach 2013 roku.
– Rynek kredytów hipotecznych mocno stopniał w tym roku. Jest o 15-20 proc. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Skłonność konsumentów do podejmowania decyzji długoterminowych w dzisiejszych czasach jest mniejsza, bo wiele osób przekłada taką decyzję na nieco później – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Małgorzata Kołakowska, prezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Przewiduje, że odbicie może nastąpić dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”, który zastępuje zakończony na koniec 2012 r. program „Rodzina na swoim”. Jak pokazały doświadczenia ostatnich lat, rządowe wsparcie ożywia nieco rynek kredytów hipotecznych, choć sam ING Bank Śląski w poprzednim programie nie brał udziału.
Również teraz prezes banku ostrożnie wypowiada się na temat ewentualnego uczestnictwa w projektowanym „Mieszkaniu dla młodych”. Podkreśla, że według niej oferta kredytów hipotecznych banku jest na tyle interesująca, że powinna w dalszym ciągu przyciągać klientów.
Tańsze kredyty konsumpcyjne
Rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce przekładają się na niższe koszty kredytów dla klientów. Prezes banku podkreśla jednak, że konsumenci powinni przyjrzeć się ofercie banków, gdyż ich oferty bardzo się różnią.
– Trzeba popatrzeć na całość tej ceny kredytu. Ona jest coraz bardziej atrakcyjna dla klientów, natomiast każdy trochę musi porównać tę ofertę dla siebie, bo to zależy od okresu, na jaki bierze kredyt, jak długo współpracuje z bankiem, jaka jest ocena tych relacji. Także wiele czynników tutaj wchodzi w grę – tłumaczy prezes zarządu ING Banku Śląskiego. – Natomiast to, co my proponujemy, to jest naprawdę bardzo szybki proces. Jedna wizyta w oddziale i praktycznie jest decyzja kredytowa, więc mam nadzieję, że to też ułatwia sprawę.
Podkreśla jednocześnie, że rankingi ofert kredytowych banków plasują ING Bank Śląski w czołówce na polskim rynku.
Fuzje i przejęcia na razie bez ING
Bank stawia na organiczny rozwój, choć nie zamyka się ostatecznie na możliwość przejęć i fuzji. Zdaniem prezes ING Małgorzaty Kołakowskiej, proces konsolidacji w sektorze bankowym w Polsce będzie postępował.
– Na razie postawiliśmy na mocny organiczny wzrost i tutaj patrzymy na dwucyfrowe przyrosty po stronie działalności kredytowej czy wzrost po stronie liczby klientów. Na koniec pierwszego kwartału było to prawie 3,3 mln klientów, którzy wybrali ING Bank Śląski – mówi prezes zarządu banku.
Według Kołakowskiej organiczny rozwój będzie podstawową strategią spółki w nadchodzących latach, bo do tej pory przynosi dobre rezultaty. Dodaje, że na rynku bankowym konsolidacja nadal będzie postępować, choć ING Bank Śląski na razie tylko przygląda się zachodzącym procesom i analizuje ewentualne opcje połączeń.
Organiczny wzrost banku nie wiąże się jednak ze zwiększeniem zatrudnienia. Wynika to ze specyfiki rynku – coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych, więc rośnie znaczenie technologii. Podobnie wygląda sytuacja w całym sektorze bankowym
– Nie rośniemy po stronie zasobów osobowych, mocno rośniemy po stronie zasobów technologicznych, ale to trochę wyznacznik naszych czasów – podkreśla prezes ING Banku Śląskiego.

Wartość udzielanych kredytów stoi w miejscu. W Banku Pocztowym wzrosła o prawie 20 proc.

Poluzowanie rekomendacji T może zachęcić do zaciągania kredytów, ale niekoniecznie klientów parabanków

Zadłużenie Polaków rośnie. Nie panujemy nad swoimi budżetami domowymi
Czytaj także
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-04-29: Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.