Mówi: | Małgorzata Kołakowska |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | ING Bank Śląski |
Prezes ING Banku Śląskiego: rynek kredytów hipotecznych mocno stopniał w tym roku
W marcu udział ING Banku Śląskiego w rynku nowych kredytów hipotecznych przekroczył 10 proc. W całym pierwszym kwartale był na poziomie ponad 7-procentowym, czyli dokładnie takim, jak założony cel. Prezes zarządu banku przyznaje jednak, że ten segment rynku znacznie się skurczył w pierwszych miesiącach 2013 roku.
– Rynek kredytów hipotecznych mocno stopniał w tym roku. Jest o 15-20 proc. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Skłonność konsumentów do podejmowania decyzji długoterminowych w dzisiejszych czasach jest mniejsza, bo wiele osób przekłada taką decyzję na nieco później – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Małgorzata Kołakowska, prezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Przewiduje, że odbicie może nastąpić dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”, który zastępuje zakończony na koniec 2012 r. program „Rodzina na swoim”. Jak pokazały doświadczenia ostatnich lat, rządowe wsparcie ożywia nieco rynek kredytów hipotecznych, choć sam ING Bank Śląski w poprzednim programie nie brał udziału.
Również teraz prezes banku ostrożnie wypowiada się na temat ewentualnego uczestnictwa w projektowanym „Mieszkaniu dla młodych”. Podkreśla, że według niej oferta kredytów hipotecznych banku jest na tyle interesująca, że powinna w dalszym ciągu przyciągać klientów.
Tańsze kredyty konsumpcyjne
Rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce przekładają się na niższe koszty kredytów dla klientów. Prezes banku podkreśla jednak, że konsumenci powinni przyjrzeć się ofercie banków, gdyż ich oferty bardzo się różnią.
– Trzeba popatrzeć na całość tej ceny kredytu. Ona jest coraz bardziej atrakcyjna dla klientów, natomiast każdy trochę musi porównać tę ofertę dla siebie, bo to zależy od okresu, na jaki bierze kredyt, jak długo współpracuje z bankiem, jaka jest ocena tych relacji. Także wiele czynników tutaj wchodzi w grę – tłumaczy prezes zarządu ING Banku Śląskiego. – Natomiast to, co my proponujemy, to jest naprawdę bardzo szybki proces. Jedna wizyta w oddziale i praktycznie jest decyzja kredytowa, więc mam nadzieję, że to też ułatwia sprawę.
Podkreśla jednocześnie, że rankingi ofert kredytowych banków plasują ING Bank Śląski w czołówce na polskim rynku.
Fuzje i przejęcia na razie bez ING
Bank stawia na organiczny rozwój, choć nie zamyka się ostatecznie na możliwość przejęć i fuzji. Zdaniem prezes ING Małgorzaty Kołakowskiej, proces konsolidacji w sektorze bankowym w Polsce będzie postępował.
– Na razie postawiliśmy na mocny organiczny wzrost i tutaj patrzymy na dwucyfrowe przyrosty po stronie działalności kredytowej czy wzrost po stronie liczby klientów. Na koniec pierwszego kwartału było to prawie 3,3 mln klientów, którzy wybrali ING Bank Śląski – mówi prezes zarządu banku.
Według Kołakowskiej organiczny rozwój będzie podstawową strategią spółki w nadchodzących latach, bo do tej pory przynosi dobre rezultaty. Dodaje, że na rynku bankowym konsolidacja nadal będzie postępować, choć ING Bank Śląski na razie tylko przygląda się zachodzącym procesom i analizuje ewentualne opcje połączeń.
Organiczny wzrost banku nie wiąże się jednak ze zwiększeniem zatrudnienia. Wynika to ze specyfiki rynku – coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych, więc rośnie znaczenie technologii. Podobnie wygląda sytuacja w całym sektorze bankowym
– Nie rośniemy po stronie zasobów osobowych, mocno rośniemy po stronie zasobów technologicznych, ale to trochę wyznacznik naszych czasów – podkreśla prezes ING Banku Śląskiego.

Wartość udzielanych kredytów stoi w miejscu. W Banku Pocztowym wzrosła o prawie 20 proc.

Poluzowanie rekomendacji T może zachęcić do zaciągania kredytów, ale niekoniecznie klientów parabanków

Zadłużenie Polaków rośnie. Nie panujemy nad swoimi budżetami domowymi
Czytaj także
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-17: Prawie 2/3 Polaków uważa się za osoby przedsiębiorcze. Kojarzy im się to z pracowitością i zaradnością
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-05-19: 60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-05-29: Stabilność zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii dla pokolenia Z. Nie chodzi jednak o wieloletnią pracę na etacie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.