Mówi: | Prof. Elżbieta Chojna-Duch |
Funkcja: | członek |
Firma: | Rada Polityki Pieniężnej |
Prof. E. Chojna-Duch (RPP): Obniżenie stóp procentowych w tym roku nieodzowne
Rada Polityki Pieniężnej przygotowuje się do obniżenia stóp procentowych. – Należy zastanowić się nad taką możliwością, jeżeli nie we wrześniu, to w kolejnych miesiącach – mówi prof. Elżbieta Chojna–Duch, członek RPP. To rozwiązanie ma pobudzić hamującą gospodarkę. – Wszystkie jednostki analityczne prognozują spowolnienie, a więc musimy do tego dostosować naszą politykę pieniężną – podkreśla.
– W kontekście globalnej gospodarki, jak i niektórych wydarzeń w strefie euro, należy się przyjrzeć naszym wskaźnikom bardziej wnikliwie i zastanowić się nad możliwością obniżenia stóp procentowych. Jeżeli nie we wrześniu, to w kolejnych miesiącach, ale wydaje się, że w tym roku obniżka byłaby nieodzowna – twierdzi prof. Elżbieta Chojna–Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Do obniżenia stóp procentowych mogą Radę skłonić nie najlepsze dane dotyczące polskiej gospodarki: malejący eksport i popyt wewnętrzny oraz coraz gorsze wskaźniki produkcji przemysłowej. Nie bez wpływu na naszą gospodarkę pozostaje również to, co dzieje się w strefie euro.
– Spowolnienie gospodarcze w Polsce jest faktem, ale nie może być inaczej, skoro w strefie euro mamy już recesję w większości krajów, nawet sytuacja gospodarcza krajów Północy nie jest dobra. Problemy fiskalne krajów Południa są groźne i w związku z tym te wszystkie echa, które docierają ze strefy euro przekładają się na wskaźniki polskie. Na to spowolnienie wskazują zarówno wskaźniki z rynku pracy, jak i te, które dotyczą realnej gospodarki i akcji kredytowej, chociaż tutaj sytuacja nieznacznie się poprawia – mówi prof. Elżbieta Chojna–Duch.
W poprzednim półroczu RPP dążyła do zacieśniania polityki pieniężnej. W maju, ze względu na wysoką inflację, członkowie Rady podnieśli główną stopę procentową do poziomu 4,75 proc.
– W tej chwili pora na stabilizację bądź rozluźnienie. Zwłaszcza w kontekście polityki fiskalnej, która zdecydowanie zarówno w 2012, jak i w 2013, w przyszłym budżecie, będzie z pewnością dążyła do konsolidacji fiskalnej – wyjaśnia członkini RPP.
W ten sposób prof. Chojna–Duch odpiera zarzuty, że Rada zmieniając swoją politykę w ciągu kilku miesięcy, traci wiarygodność dla rynków.
– Na tym polega rola Rady Polityki Pieniężnej, żeby dostosowywała swoje działania do zmieniających się warunków. Należy również pamiętać, że RPP i jej decyzje oddziałują w horyzoncie 4-7 kwartałów, a więc my musimy myśleć o przyszłości. Ta bliska przyszłość, 2013 rok, nie nastraja optymizmem, ponieważ wszystkie jednostki analityczne prognozują spowolnienie, a więc musimy do tego dostosować również naszą politykę pieniężną – podkreśla ekonomistka.
O potrzebie cięcia stóp procentowych mówi dziś wielu analityków. Zdaniem ekonomistów BRE Banku, w całym cyklu obniżek, który RPP powinna wkrótce zapoczątkować, stopy procentowe powinny spaść o 100 pkt. bazowych.
Przeciwnicy obniżek przypominają, że cięcia stóp procentowych mogą być ryzykowne ze względu m.in. na wahania kursu złotego. Sama sugestia Rady na najbliższym posiedzeniu może czasowo umocnić złotego, ponieważ inwestorzy będą jeszcze kupować polskie obligacje. Kiedy rynek zdyskontuje cykl obniżek, polska waluta zacznie słabnąć.
Czytaj także
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-07-15: Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
- 2024-07-08: Trwają prace nad pierwszym pakietem ułatwień dla biznesu. Założenia drugiego będą znane na przełomie lipca i sierpnia
- 2024-06-06: Handel w sieci nie zwalnia mimo zawirowań w gospodarce. Coraz większą rolę odgrywa w nim sztuczna inteligencja
- 2024-04-16: Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty
- 2024-05-07: Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych
- 2024-02-09: Prezydent Andrzej Duda wraca z wizyty w Afryce Wschodniej. Wśród tematów oprócz polskich inwestycji także projekty pomocowe i rozwojowe
- 2024-02-01: Niepewność gospodarcza i prawna utrudnia działalność firm. Przedsiębiorcy liczą na lepszą współpracę z rządem
- 2024-02-08: Polscy przedsiębiorcy z optymizmem podchodzą do gospodarczych zapowiedzi rządu. Oczekują więcej wolności i stabilności prowadzenia biznesu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.