Mówi: | Wojciech Kowalczyk |
Funkcja: | Wiceminister finansów |
Ministerstwo Finansów: koszt kredytu w firmie pożyczkowej ma być nie wyższy niż 30 proc. jego wartości
Ministerstwo Finansów chce ograniczenia kosztów pożyczek do maksymalnie 30 proc. ich wartości. Planuje także wprowadzić rejestr firm pożyczkowych i zaostrzyć kary za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, w tym gromadzenie depozytów od klientów.
– Naszym zdaniem firmy, które obecnie działają i działają zgodnie z prawem, nie mają problemów np. z UOKiK, nie powinny mieć obaw co do tej regulacji – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.
Obecnie trwa zbieranie opinii o przygotowanych przez resort finansów założeniach. Na ich podstawie powstanie projekt zmian w odpowiednich ustawach, który następnie trafi pod obrady Sejmu.
– Firmy pożyczkowe są najbardziej zainteresowane tym, czy i w jaki sposób chcemy uregulować wysokość kosztu kredytu konsumenckiego. Określiliśmy tę barierę kosztów poza odsetkami – odsetki są wyłączone – na poziomie 30 proc. Zostało to w miarę neutralnie przyjęte przez tzw. rynek, czyli zainteresowane strony – stwierdza wiceminister finansów. – Odstąpiliśmy od RRSO, czyli Realnej Rocznej Stopy Oprocentowania, która de facto miałaby sens w odniesieniu do kredytów i pożyczek powyżej roku.
Wojciech Kowalczyk jest zdania, że nie należy się spodziewać ich przejścia do szarej strefy po wprowadzeniu nowych regulacji.
– Zaproponowane przez nas rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku legalnie działających firm. Przecież kwestia wprowadzenia rejestru działalności regulowanej przez UOKiK, czy kwestia karalności osób prowadzących takie firmy, łamania Prawa bankowego, udzielania informacji z zakresu tajemnicy zawodowej przez KNF w postępowaniach prokuratorskich, nie dotyczą firm, które działają legalnie i zgodnie z prawem – przekonuje wiceminister finansów. – Nasze propozycje mają na celu eliminację zjawisk, które uderzają w konsumenta.
Przyjęte przez Ministerstwo Finansów założenia zmian przewidują rozszerzenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego. Będzie ona mogła prowadzić postępowania wobec wszystkich podmiotów, podejrzewanych o wykonywanie działalności licencjonowanej na rynku bankowym bez wymaganego zezwolenia. Ponadto zaostrzone mają być kary za gromadzenie bez zezwolenia pieniędzy innych osób w celu obciążania ich ryzykiem.
Obecnie – zgodnie z Prawem bankowym – podmiot, który bez zezwolenia zbiera depozyty od klientów, podlega karze grzywny do 5 mln złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3. Resort finansów chce podnieść wysokość grzywny do 10 mln zł, a wymiar kary więzienia – do 5 lat. Natomiast samo udzielanie kredytów będzie wymagało wpisu w specjalnym rejestrze firm pożyczkowych.
Czytaj także
- 2024-06-24: Zmiany w sektorze finansowym od 1 lipca. Będą dotyczyć ubezpieczeń oferowanych przez banki
- 2023-03-24: KNF pracuje nad projektem ustawy o systemowym rozwiązaniu kwestii umów frankowych. Bankowcy popierają takie rozwiązanie
- 2023-02-17: ZBP: Opinia Rzecznika TSUE niczego nie przesądza w sprawach frankowiczów. Widać w niej rozbieżności i sprzeczność z wcześniejszym orzecznictwem
- 2023-01-11: Sądy może zalać w tym roku kolejna fala pozwów frankowych. Kredytobiorcy czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE
- 2022-10-13: Rozstrzygnięcie TSUE w sprawie frankowiczów może mieć wpływ na inne umowy konsumenckie. Nawet po latach od ich wykonania będą mogły być podważane
- 2022-08-12: Załamanie na rynku kredytów hipotecznych stało się faktem. Wszystko przez wysokie stopy procentowe i spadek zdolności kredytowej Polaków
- 2021-07-07: Finansowanie społecznościowe rośnie w siłę. Powiązanie go z giełdą może przyciągnąć na rynek wielu nowych inwestorów
- 2021-06-14: Rynek crowdfundingu zostanie uregulowany i będzie podlegać nadzorowi KNF. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w listopadzie
- 2020-10-23: Polacy nie mają zaufania do rynku kapitałowego. Szansą na jego zbudowanie może być wzmocnienie nadzoru
- 2020-07-08: Coraz popularniejszy crowdfunding udziałowy wymaga regulacji. UE już działa w tym kierunku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.