Mówi: | Jurgita Kraużlis |
Funkcja: | konsultantka Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich |
Są jeszcze pieniądze na dofinansowanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii
Wciąż jest szansa na uzyskanie unijnego wsparcia na sfinansowanie inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz produkcją energii odnawialnej. Chodzi głównie o programy realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Forma pomocy oraz jej wysokość zależy m.in. od tego, kto składa wniosek oraz jaki jest cel finansowania.
Działania, których celem jest dofinansowanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz projektów termomodernizacyjnych cieszą się dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że skończyły się już środki znajdujące się w puli programu Infrastruktura i Środowisko. Zainteresowanym pozostały dziś regionalne programy operacyjne, realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskanie pomocy finansowej obwarowane jest jednak kilkoma warunkami.
– To zależy od tego, kto byłby beneficjentem, na terenie jakiego województwa prowadzona byłaby inwestycja i jaki byłby ogólnie rzecz biorąc typ projektu – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jurgita Kraużlis, konsultantka Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.
W niektórych województwach nawet i te środki zdążyły się już wyczerpać, co oznacza, że w roku 2013 nie będą tam organizowane żadne konkursy. Tam, gdzie pieniądze są, konkursy zostały już ogłoszone lub wkrótce zostaną rozpisane. O dofinansowanie będą mogły się starać zarówno samorządy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jak i organizacje pozarządowe, a nawet osoby fizyczne. Od formy prawnej i organizacyjnej wnioskodawcy zależy wielkość ewentualnej pomocy.
– Jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego to jest możliwość dofinansowania maksymalnie w zależności od typu projektu do 85 proc. wartości całej inwestycji – mówi Kraużlis.
Wysokość wsparcia w przypadku przedsiębiorstw uzależniona jest m.in. od ich wielkości. Na inne pieniądze może liczyć duża fabryka, na jeszcze inne drobny przedsiębiorca. Generalna zasada mówi, że inwestycje związane z dostosowaniem firmy do wymogów ustawy o ochronie środowiska czy też z montażem urządzeń i instalacji odnawialnych źródeł energii mogą być dofinansowywane maksymalnie do 70 proc. wartości projektu.
Różna też może być forma pomocy.
– To mogą być zarówno dotacje, jak i fundusze pożyczkowe, a także pożyczki preferencyjne na korzystniejszych warunkach niż w przypadku banków komercyjnych – wylicza konsultantka Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. – Oprócz tego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia także dopłaty do kredytów.
Informacje na temat możliwości uzyskania wsparcia na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, jak i na projekty modernizacyjne, można znaleźć na stronie internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Swoją pomoc oferują także konsultanci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich we wszystkich większych miastach w całej Polsce.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-08-30: Bez dobrowolnego wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe emerytury. Obecni 30-latkowie dostaną jedną czwartą ostatniej pensji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.