Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
KNF popiera plany GPW dotyczące poprawy jakości informacji publikowanych przez spółki. Ma to zwiększyć zaufanie na rynku
Giełda Papierów Wartościowych chce przekonać firmy notowane na warszawskim parkiecie do wdrożenia tzw. systemów compliance, czyli wewnętrznego systemu w spółce, który ma zapewniać zgodność działania spółki z jej prawem wewnętrznym, regulacjami rynkowymi i dobrymi praktykami. KNF popiera plany giełdy i zapowiada, że wykorzysta wszystkie swoje instrumenty, które mogą pomóc w zwiększaniu zaufania na rynku. Nadzór wraz z GPW liczą, że wzrost jakości publikowanych informacji przyciągnie więcej kapitału na warszawski parkiet, ponieważ zmniejszy się ryzyko dla inwestorów.
Według Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, dotychczasowe działania GPW i plany dotyczące compliance świadczą o coraz większej dojrzałości polskiego rynku kapitałowego.
– Chodzi nam już nie tylko o to, żebyśmy byli postrzegani jako rynek dynamicznie rozwijający się pod względem liczby debiutów. Coraz ważniejsza jest jakość przekazywanej informacji przez spółki na rynek kapitałowy. Bez tego nie da się zbudować efektywnego rynku kapitałowego, jeżeli nie będzie na tym rynku zaufania. Przypadki,z którymi mieliśmy do czynienia zarówno na NewConnect, jak i na rynku podstawowym, wskazują na to, że kwestie jakościowe mają coraz większe znaczenie, w tym również kwestia zgodności, transparentności. Rynek kapitałowy na tym właśnie się opiera – przekonuje przewodniczący KNF.
GPW chce, by kodeks dobrych praktyk określał funkcjonowanie niezależnej jednostki w firmie odpowiedzialnej za compliance. Przede wszystkim taka jednostka powinna mieć możliwość bezpośredniego raportowania do rady nadzorczej.
Wdrożenie systemów compliance w spółkach notowanych na GPW jest dopiero przedmiotem dyskusji, jednak giełda podjęła już inne działania, które mają zwiększyć zaufanie do rynku. Przeprowadzono reformę NewConnect – rynku małych innowacyjnych przedsiębiorstw – na rzecz zwiększenia wiarygodności tego parkietu, oraz reformę tzw. spółek groszowych o bardzo niskiej wycenie jednostkowej akcji.
– Jako Komisja Nadzoru Finansowego oczywiście wszystkie te działania wspieramy i im patronujemy. Nie ukrywam, że od samego początku podnosimy kwestie związane z rzetelnością przedstawianych informacji. Inwestorzy mają prawo wiedzieć, jaka jest rzeczywista sytuacja finansowa i w tym kierunku będziemy również wykorzystywali wszystkie posiadane przez Komisję instrumenty, jeśli chodzi o transparentność spółek działających na giełdzie – zapowiada Andrzej Jakubiak.
Według przewodniczącego KNF, rozwiązania w zakresie compliance w Polsce są już na satysfakcjonującym poziomie. Podkreśla, że dobrym przykładem są nadzorowane instytucje finansowe. Ich działalność wymaga spełnienia wielu wymogów regulacyjnych, dzięki czemu cieszą się dużym zaufaniem wśród inwestorów.
– Instytucje finansowe, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, cieszą się dużym uznaniem inwestorów, mają ratingi wyższe niż ich podmioty dominujące. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że ich wycena rynkowa jest wyższa niż wycena księgowa oraz niejednokrotnie wyższa jest ich kapitalizacja niż podmiotów dominujących – podkreśla Andrzej Jakubiak.
Według najnowszej strategii GPW zwiększenie zaufania do rynku kapitałowego to jeden ze sposobów na poprawę jego efektywności. To z kolei oznacza łatwiejszy dostęp do kapitału, który jest potrzebny szczególnie tym przedsiębiorstwom, które ze względu na wyższe ryzyko mają problem z uzyskaniem kredytów bankowych. W rezultacie sprawniejszy rynek kapitałowy poprzez wzrost inwestycji i innowacyjności ma być sposobem na przyspieszenie rozwoju polskiej gospodarki.
Czytaj także
- 2025-02-04: Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-23: Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.