Mówi: | Małgorzata Dec-Kruczkowska |
Funkcja: | dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Skarbu Państwa |
MSP chce zwiększyć reprezentację kobiet w spółkach Skarbu Państwa i zachęcić je do inwestowania na giełdzie
Wśród inwestorów indywidualnych tylko 17 proc. stanowią kobiety, niestety, liczba zainteresowanych inwestowaniem na giełdzie pań rośnie zbyt wolno i w tym tempie dopiero za 20 lat powinna zrównać się z liczbą inwestujących mężczyzn. Resort Skarbu Państwa chce, by stało się to szybciej, dlatego organizuje warsztaty z zakresu inwestowania. Panie już teraz stanowią 30 proc. reprezentantów Skarbu Państwa w radach nadzorczych spółek giełdowych.
– Kobiety działają na giełdzie, są prezeskami zarządu, przewodniczącymi rad nadzorczych, inwestorkami, ale jest ich mało. Zależy nam na tym, żeby zarówno zachęcać je do aktywności, jak i budować ich kompetencje. Każde podejmowane przez nas działanie, które dotyczy kobiet w organach spółek lub jako inwestorek, ma budować ich umiejętności, wiedzę i kompetencje do tego, żeby być równoprawnymi graczami na rynku giełdowym – mówi agencji informacyjnej Newseria Małgorzata Dec-Kruczkowska, dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Wśród inwestorów giełdowych 17,4 proc. stanowią kobiety. Jeszcze pięć lat temu odsetek ten wynosił 11 proc., więc liczba chętnych do kupowania akcji i obligacji rośnie. Gdyby to tempo się utrzymało, to dopiero za 20 lat powinna zrównać się liczba inwestorów obu płci.
– Liczymy na to, że dzięki takim projektom jak „Giełda jest kobietą” uda nam się przyspieszyć ten proces. Chcemy zachęcić kobiety do tego, żeby stawiały pierwsze kroki na giełdzie właśnie poprzez samodzielne inwestowanie – mówi Dec-Kruczkowska.
„Giełda jest kobietą” to cykl spotkań z ekspertkami rynku kapitałowego i biznesu, podczas których prowadzone są dyskusje o podstawowych zasadach inwestowania, obrocie instrumentami finansowymi i specyfice rynku kapitałowego, a także o gospodarce i psychologii, która również wpływa na giełdę. Już 15 czerwca takie warsztaty odbędą się w Lublinie. W dotychczasowych edycjach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku wzięło w nich udział ponad 400 kobiet, głównie pracujących na etat, kierujących zespołami, ekspertek, właścicielek firm i studentek. Trzy czwarte z nich jeszcze nie inwestowało na giełdzie, ale zamierza zacząć.
– Te warsztaty są częścią większego programu Akcjonariat Obywatelski, który już od ponad pięciu lat jest prowadzony przez Ministerstwo Skarbu Państwa i adresowany do wszystkich osób, które albo wchodzą, albo już działają na rynku kapitałowym – mówi Małgorzata Dec-Kruczkowska.
Ministerstwo Skarbu Państwa podejmuje również działania zmierzające do zwiększenie reprezentacji kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek.
– W 2013 roku wprowadziliśmy dobre praktyki dotyczące zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn jako naszych reprezentantów w radach nadzorczych. Założyliśmy, że ten poziom powinien być utrzymany w wysokości minimum 30 proc. Założyliśmy, że w przypadku spółek giełdowych damy sobie czas do końca 2015 roku. Właśnie dochodzimy do tego poziomu – mówi Dec-Kruczkowska.
Wśród reprezentantów Skarbu Państwa w radach nadzorczych spółek nadzorowanych przez resort kobiety stanowią blisko połowę reprezentantów MSP. W spółkach giełdowych udział kobiet zbliża się do wyznaczonych 30 proc.
– Przed nami z pewnością kolejny krok i kolejne wyzwanie. Zastanawiamy się nad tym, o ile ten wskaźnik podnieść, niedługo to ogłosimy – mówi dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Czytaj także
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
- 2025-07-21: Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-07-07: Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje
- 2025-07-04: W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-06-18: Źle wprowadzony system ROP może oznaczać duży wzrost cen dla konsumentów. Podrożeć mogą produkty spożywcze
- 2025-06-04: Rynek nieprzygotowany do wdrożenia systemu kaucyjnego. Może się opóźnić nawet o kilka miesięcy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.