Newsy

W czasie wakacji na GPW najwięcej mogą zyskiwać małe i średnie spółki. Ryzyko może się wiązać z OFE i sytuacją międzynarodową

2014-06-26  |  06:20

Indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wciąż nie chcą ruszyć w górę. Zdaniem analityków jest to głównie efekt negatywnego wpływu sytuacji na Ukrainie. Notowaniom nie pomaga też niepewność co do liczby osób, które zapiszą się do otwartych funduszy emerytalnych. Jeśli więcej przyszłych emerytów zdecyduje się na pozostanie w OFE, inwestorzy na giełdzie mogą spodziewać się zysków, zwłaszcza na małych i średnich spółkach.

– Polski rynek akcji zdecydowanie jest teraz w ciekawym momencie. Z jednej strony czekamy na wynik zapisów do OFE, który może być decydujący w tej perspektywie pięcio- czy sześciomiesięcznej dla polskiego rynku. Z drugiej strony szkodzą nam zawirowania, jakie są na Wschodzie, czyli na Ukrainie i w Rosji – mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes, Przemysław Gerschmann, menadżer inwestycyjny w banku Citi Handlowy.

Sytuację na giełdach może skomplikować również eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ofensywa sunnickich islamistów w Iraku spowodowała w ostatnim czasie znaczący wzrost cen ropy naftowej na światowych rynkach. Według analityków trwające ożywienie w krajowej gospodarce będzie jednak pozytywnie przekładać się na wyniki finansowe większości spółek notowanych na parkietach.

Zdaniem Przemysława Gerschmanna przełomowym momentem w tym roku może okazać się okres wakacyjny. Tradycyjnie podczas wakacji niewiele dzieje się na rynkach akcji. 

W tym roku rynek pozna decyzję, co do tego, ile osób faktycznie zostanie w OFE i czy OFE będą prowadziły podaż na rynku akcji, i czy nadal będą tym głównym kupującym. W zasadzie negatywny scenariusz już znamy, już teraz wiemy, że liczba osób, które zdecydowały się zostać w OFE, jest mniejsza, niż można było się spodziewać na samym początku – mówi Przemysław Gerschmann.

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku członkowie OFE mają możliwość zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej nadal trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Zgodnie z przepisami ustawy składka do OFE przekazywana będzie do końca czerwca 2014 r. Według ostatnich danych do początku czerwca deklaracje pozostania w OFE złożyło nieco ponad 180 tysięcy osób. Pomimo faktu, że liczba składanych wniosków znacząco wzrosła w ostatnich tygodniach, to do końca lipca ich liczba prawdopodobnie nie przekroczy pół miliona.

Przemysław Gerschmann zwraca uwagę, że jeśli do OFE zapisze się więcej osób, niż przewiduje rynek, i pozostaną one znaczącym graczem na GPW, właściciele akcji mogą niespodziewanie zarobić. Na największe zyski w takim wypadku mogą liczyć jego zdaniem inwestujący w małe i średnie spółki.

Możemy oczekiwać, że w przypadku pozytywnego zakończenia tych zapisów może dojść do silniejszego odbicia właśnie w sektorze małych i średnich spółek, takiej dynamicznej wakacyjnej hossy, może nawet kilkunastoprocentowej – dodaje menedżer inwestycyjny.

Gerschmann podkreśla, że to właśnie sektor małych i średnich spółek na GPW najbardziej przecenił się na początku tego roku, a wiązało się to właśnie z obawami, co do tego, że OFE będą redukować swoje zaangażowanie akurat w tym sektorze. 

Polski rynek może też być bardziej atrakcyjny dla inwestorów ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe w strefie euro. Europejski Bank Centralny na początku czerwca obniżył referencyjną stopę procentową o 10 punktów bazowych do 0,15 proc., a stopa depozytowa spadła do poziomów ujemnych. Po tej decyzji Marek Belka, szef Narodowego Banku Polski, poinformował, że decyzja EBC nie zmieniła prawdopodobieństwa obniżek stóp procentowych w Polsce, nadal pozostaje ono bardzo małe i nie jest scenariuszem bazowym. 

Ujemne stopy procentowe na pewno wywołają presję co do obniżek albo co najmniej do utrzymania stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie. Można również stwierdzić, że podniosą atrakcyjność polskiego rynku, ponieważ ta rentowność będzie wyższa przez to, że będą one utrzymane u nas na poziomie 2,5 proc. – dodaje Gerschmann.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Handel

Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież

Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.