Mówi: | Michał Krajkowski |
Funkcja: | główny analityk |
Firma: | Domu Kredytowego Notus |
Kredytobiorcy nie odczuli spadku stóp procentowych, bo banki podwyższyły marże
Dziś drugi dzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści są zgodni: na kolejną, dziewiątą w ciągu roku obniżkę stóp procentowych, nie ma co liczyć. Ci, którzy spłacają kredyt hipoteczny w złotych, mają dziś ratę niższą nawet o 25 proc. od tej sprzed roku. Ale uwaga – taniej już nie będzie, a nowe kredyty mieszkaniowe udzielane są z wyższą marżą, więc są droższe.
Po ośmiu obniżkach główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. i jest najniższa w historii. Od listopada ub. roku spadła niemal o połowę. Szef NBP, Marek Belka zapowiedział już, że skończył się cykl obniżek i dalszych cięć stóp procentowych nie będzie, przynajmniej na razie. Tego samego zdania jest większość ekonomistów i analityków.
– Myślę, że na niższe stopy procentowe w najbliższych miesiącach nie powinniśmy czekać – mówi Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus. – Również podwyżki, jeżeli miałyby nastąpić, to jeszcze nie w najbliższych miesiącach.
Michał Krajkowski zwraca uwagę, że na dotychczasowych obniżkach stóp procentowych zyskali przede wszystkim ci, którzy zaciągnęli kredyty, gdy stopy były relatywnie wysokie. Dzięki obniżkom płacą dziś od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niższe raty niż przed rokiem. W ślad za cięciami stóp, w dół, i to znacznie, poszedł bowiem WIBOR, czyli wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym, decydujący o oprocentowaniu kredytów.
– Dzięki temu spadły raty wszystkich kredytów mieszkaniowych – przyznaje Krajkowski. – Osoby, które zaciągnęły kredyt w wysokości 250 tys. złotych, dzisiaj płacą ratę niższą o ponad 25 proc. w stosunku do tej, którą płaciły w lipcu ubiegłego roku.
Ci, którzy zaciągali kredyty w ostatnich miesiącach, aż takiej różnicy w swoich portfelach nie odczuli. Banki podniosły bowiem marżę, która – obok WIBOR-u – jest drugim elementem składowym oprocentowania kredytu. Średnio o ok. 0,2 – 0,3 pkt. proc. w porównaniu ze stawkami z ub. roku.
– Jeżeli ktoś zaciąga kredyt dzisiaj, to bierze kredyt droższy, z wyższą marża właśnie o te 0,2 pkt. proc. niż rok temu – tłumaczy analityk Notusa. – Banki, przynajmniej częściowo, zrekompensowały sobie w ten sposób obniżki stóp procentowych i spadek WIBOR-u.
Kolejne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i jej decyzje z uwagą śledzą też ci, którzy gromadzą swoje oszczędności w formie lokat bankowych. Ich kolejne obniżki stóp procentowych nie cieszyły, bo wraz z nimi spadało oprocentowanie lokat. Przeciętne oprocentowanie wynosi dzisiaj 2-3 proc. To zdecydowanie mniej niż kilka lat temu. Wówczas wahało się w granicach 6-7 proc. W niektórych bankach mogliśmy uzyskać nawet 9 proc.
– Porównując oprocentowanie tych lokat trzeba odnosić je do inflacji, bo lokaty na poziomie 4-6 proc. banki oferowały, kiedy inflacja była zdecydowanie wyższa, na poziomie 3-4 proc. – tłumaczy Michał Krajkowski. – Realne oprocentowanie tych depozytów też nie było tak wysokie, jak wskazywało na to ich oprocentowanie nominalne.
Czytaj także
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.