Mówi: | Piotr Bujak |
Funkcja: | główny ekonomista |
Firma: | Nordea Bank Polska |
Najbliższe miesiące bez podwyżki stóp
Aktualizacja 14:02
Na zakończonym się dzisiaj posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na obecnym, historycznie niskim poziomie. I na nim zapewne pozostaną przez najbliższe miesiące, bo na razie nie ma powodów, by je podwyższać. Nie zanosi się także na zmianę polityki Europejskiego Banku Centralnego, który jednak może uruchomić kolejny program pożyczek dla banków, aby utrzymać niskie stopy rynkowe.
Niskie stopy i praktycznie żadnego ryzyka ich wzrostu przynajmniej przez pół roku – to dobra informacja dla firm.
– Dla polskich przedsiębiorców to oczywiście dobrze, że jest względnie duża pewność, że stopy procentowe przez dłuższy czas pozostaną na rekordowo niskim poziomie – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska. – To oznacza, że koszty finansowania są niskie i pozostaną takie przez dość długi czas.
Nieco gorzej mają ci, którzy chcieliby pewnie zarabiać na bankowych lokatach. Przy niskich stopach są one mało opłacalne. Dlatego widać rosnące zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi, które pozwalają – przy wyższym ryzyku – więcej zarobić.
– Zapewne w tym czasie Polacy będą coraz chętniej patrzeć na alternatywne sposoby lokowania oszczędności i inwestowania. Biorąc pod uwagę, że niezbyt dobre są przewidywania dla rynku obligacji, w związku z perspektywą wzrostu stóp procentowych na świecie i w Polsce w bardziej odległej perspektywie, będzie to sprzyjać rynkowi akcji – mówi Bujak. – Można oczekiwać, że perspektywa utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych przez pół roku, może rok, będzie sprzyjać przepływowi oszczędności z depozytów na rynek akcji.
W Polsce inflacja – pomimo wzrostu w lipcu i w sierpniu – pozostaje niska, dzięki czemu RPP może bez ryzyka zagrożenia dla celu inflacyjnego utrzymywać niskie stopy.
– Brak presji inflacyjnej w Polsce wynika z kilku czynników – mówi Bujak. – Po pierwsze wzrost gospodarczy, chociaż zaczął przyspieszać to cały czas jest słaby. Popyt krajowy jest słaby i nie ma presji na wzrost cen. Dodatkowo nie osłabia się złoty, co sprzyja utrzymaniu bieżącego niskiego poziomu inflacji. Co ważne, dość niskie pozostają ceny surowców na światowych rynkach. Dzięki temu w ostatnich miesiącach obserwujemy bardzo niską ujemną dynamikę cen paliw. Jest to w ostatnich miesiącach bardzo istotny czynnik antyinflacyjny w Polsce.
Na tle Europy stopy w Polsce są i tak dość wysokie, co – jak wyjaśnia ekonomista – jest związane z relatywnie dobrą sytuacją naszej gospodarki. W strefie euro część krajów trwa w recesji lub dopiero z niej wychodzi, co uniemożliwia podwyżki stóp. Prezes EBC Mario Draghi zapowiedział nawet w ubiegłym miesiącu, że mogą one zostać jeszcze obniżone. Na październikowym posiedzeniu stopy zostały jednak pozostawione bez zmian. Od maja główna stopa w eurolandzie wynosi 0,5 proc.
Problemem może jednak stać się przedterminowe spłacanie pożyczek udzielanych bankom, co potwierdza stabilizację sektora finansowego, ale też stwarza ryzyko wzrostu stóp rynkowych, do czego EBC nie chce dopuścić.
– Nie można wykluczyć, że EBC również zasugeruje możliwość przeprowadzenia kolejnych operacji LTRO, czyli zasilania banków w płynność po to, żeby obniżyć poziom rynkowych stóp procentowych, a być może również osłabić euro – przewiduje Bujak.
Do tej pory Europejski Bank Centralny dwukrotnie zaoferował bankom tanie długoterminowe pożyczki (LTRO) – w grudniu 2011 i lutym 2012 roku.
Czytaj także
- 2025-07-11: RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.