Newsy

Rogalski: prognozowanie 4 złotych za euro przedwczesne

2012-01-30  |  06:40
Mówi:Marek Rogalski
Funkcja:Główny Analityk Walutowy
Firma:DM BOŚ
  • MP4

    Polska waluta najsilniejsza od września 2011 roku. Od kilku dni umacnia się zdecydowanie wobec wszystkich głównych walut. Ale to może okazać się tylko chwilową zwyżką.

    Choć złoty cieszy się ostatnio zaufaniem inwestorów, prognozy, że wrócimy do poziomu 4 zł za euro mogą być przedwczesne.

     - Mówimy tylko o korekcie ruchu, który był na jesieni. Złoty odrobił sporą część strat, bo euro jest na poziomie z września, czyli to jest odrobienie strat z 3-4 miesięcy. Nie mówiłbym o nowym trendzie -podkreśla Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

    Spadku wartości polskiej waluty możemy spodziewać się mimo dobrych danych płynących z gospodarki. Według piątkowych, wstępnych danych GUS, PKB w Polsce w ubiegłym roku wzrósł o 4,3 proc. Ale na złotego bardziej niż krajowe czynniki oddziałuje otoczenie zewnętrzne. A tu poprawy nie widać.

     - Te problemy, które wcześniej złotego osłabiały, wciąż są. Dalej mamy niepewność co do strefy euro, mówi się o tym, że będzie tam recesja - mówi Marek Rogalski.

    Zdaniem analityka walutowego, w najbliższym czasie na rynek walut najmocniej będą oddziaływać dwa czynniki: pogarszająca się sytuacja Portugalii i niepewna przyszłość paktu fiskalnego.

     - Czynnik pierwszy to jest Portugalia, która być może za kilka miesięcy będzie potrzebować drugiego pakietu pomocowego. Pierwszy był w zeszłym roku. Okazało się, że to jest zbyt mało, że Portugalia sobie z reformami nie radzi - ocenia Rogalski.

    Państwa strefy euro wykazują coraz mniejszą wolę wspomagania najbardziej zadłużonych gospodarek w swoim gronie.

     - Druga sprawa to ustalenia co do paktu fiskalnego. Niby są jakieś ustalenia, trwają jakieś prace, ale dla mnie cały klucz polega na tym, że nawet jeśli będzie to przyjęte w marcu na szczycie UE, to poszczególne kraje muszą to jeszcze ratyfikować. I tu mogą być schody. Problemem może być zwłaszcza Francja, o czym się nie mówi - prognozuje analityk.

    W sondażach przed wyborami prezydenckimi we Francji na razie prowadzi socjalista Francois Holland. Jego ocena paktu fiskalnego i działań EBC znacząco odbiega od stanowiska obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

     - On gra na nastrojach społecznych. Mówi, że pakt jest niewłaściwy, że będzie chciał go zmienić. Mówi, że Europejski Bank Centralny robi za mało, powinien więcej robić na rynku. Podoba mu się pomysł euroobligacji. Czyli zupełnie co innego niż mówi Sarkozy. Tu może być konflikt na linii nowy prezydent Francji – Angela Merkel. Rynek może się bać, że tandem reformatorów się zmieni. To dla nich duże ryzyko - mówi Marek Rogalski z DM BOŚ.

    Te obawy - jego zdaniem - w najbliższym czasie zadecydują o odwrocie inwestorów od złotego. W trzymiesięcznej perspektywie przewiduje, że złoty powróci do poziomu 4,60 za 1 euro.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Regionalne

    Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

    Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

    Transport

    Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

    Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

    Polityka

    Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

    Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.