Mówi: | Stanisław Kluza |
Funkcja: | Były wiceminister finansów, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
S. Kluza: RPP stała się zakładnikiem swojej błędnej decyzji w maju
Rynek wciąż czeka na obniżkę stóp procentowych. Prawdopodobieństwo, że na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie taką decyzję, zwiększają gorsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej we wrześniu. – Widać, że w RPP toczy się debata na ten temat – mówi Stanisław Kluza, były wiceminister finansów. Jego zdaniem, opóźnienie takiej decyzji świadczy o tym, że Rada nie chce przyznać, iż majowa podwyżka stóp procentowych była błędem.
– Przyglądając się wnioskom z debat, które są upubliczniane za pośrednictwem sprawozdań lub komentarzy członków RPP, można zauważyć, że być może Rada stała się przysłowiowym zakładnikiem swojej błędnej decyzji z maja. I dzisiaj, próbując bronić swojej reputacji, odracza decyzje o działaniu w kierunku przeciwnym. Nie chce pokazać, że tamta decyzja być może była błędna – uważa Stanisław Kluza, były wiceminister finansów i były szef Komisji Nadzoru Finansowego.
Od maja br. główna stopa procentowa NBP wynosi 4,75 proc. Jak wyjaśnił prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, po październikowym posiedzeniu RPP, przed obniżką stóp Radę powstrzymała m.in. wysoka inflacja (3,8 proc. w sierpniu i we wrześniu).
Według ekonomistów w tym roku obniżki są jednak nieuniknione. Tym bardziej, że – zgodnie z oceną Rady – inflacja w kolejnych miesiącach będzie coraz niższa. Członków RPP powinny przekonać również nienajlepsze dane płynące z polskiej gospodarki. W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o ponad 5 proc. w ujęciu rocznym.
W komunikacie po ostatnim posiedzeniu podkreślono, że jeśli listopadowa projekcja NBP i inne napływające dane będą świadczyły o trwałym osłabieniu koniunktury gospodarczej, a ryzyko rosnącej inflacji będzie ograniczone, to Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej.
– Patrząc na zachowania rynku, czyli na koszt pieniądza na rynku międzybankowym, na ceny obligacji, widać że rynek oczekuje obniżki stóp procentowych na poziomie 1-1,5 punktu procentowego w perspektywie najbliższych kilku miesięcy do pół roku – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Stanisław Kluza.
Oczekiwania rynku wypływają również na rentowność polskich obligacji skarbowych, która w ostatnim tygodniu spadła do poziomu ok. 4,5 proc.
– Ostatnio zmniejszyła się rentowność obligacji pięcioletnich, co również odzwierciedla kierunek oczekiwanego w krótkim i średnim okresie czasu procesu obniżki stóp procentowych – mówi ekonomista.
Kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych spodziewana jest 7 listopada.
Czytaj także
- 2025-04-16: Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-18: UE chce zmniejszyć udział leków i substancji czynnych z Azji. Nowe przepisy zwiększą możliwości produkcyjne europejskich firm
- 2025-03-21: Joanna Liszowska: Mam nadzieję, że nigdy nie będę świadkiem wypadku. Bałabym się udzielać pomocy, bo to niebywała odpowiedzialność
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
- 2025-03-03: Polska uzależniona od leków z importu. To zagrożenie dla bezpieczeństwa lekowego kraju
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.