Mówi: | Damian Szewczyk |
Funkcja: | członek zarządu |
Firma: | Młodzi Reformują Polskę |
Obecne motory rozwoju rynku finansowego wyczerpują się. Szansą dla GPW obniżenie kosztów, integracja giełd towarowych i akwizycje
Rynek finansowy znajduje się w momencie przełomowym – wpływ prywatyzacji, OFE czy Unii Europejskiej wygasa, dlatego decydenci powinni szukać nowych rozwiązań. Giełda potrzebuje jednak nie tylko aktywnej roli funduszy emerytalnych, lecz także rozwoju nowych instrumentów finansowych oraz otwarcia się na zagranicznych inwestorów.
– Rynek kapitałowy w Polsce jest w bardzo ważnym momencie, ponieważ obecnie dokonuje się wiele zmian w całym otoczeniu rynkowym. To przede wszystkim kwestia reformy OFE oraz powolnego końca procesu prywatyzacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Damian Szewczyk, członek zarządu stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę – To wymusza dodatkowe działania, bo naturalne mechanizmy wzrostu wyczerpały się lub za chwilę się wyczerpią.
W 2014 roku młodzi ekonomiści wraz z ekspertami przygotowali raport podsumowujący ostatnie 25 lat w polskiej gospodarce oraz nakreślający najważniejsze wyzwania stojące przed krajem. W części dotyczącej rynków finansowych opracowanie wskazuje, że rozwój GPW możliwy będzie, jeśli nastąpi poprawa jakości działań (obniżenie kosztów transakcyjnych i wzrost jakości), integracja giełdy (energetycznej, towarowej) oraz akwizycja zagranicznych parkietów.
– Nasze badanie w tym zakresie mówi, że są potrzebne nowe instrumenty na rynku, potrzebne jest także znalezienie nowej grupy odbiorców, nowych inwestorów, którymi powinny być albo nowe formy zbiorowego oszczędzania, albo zastąpienie obecnych inwestorów częściowo inwestorami z zagranicy – tłumaczy Szewczyk, członek zarządu stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę, które przygotowało raport.
Jak dodaje, rekomendowane propozycje nie są nowe. To rozwiązania, które występują od dawna w niektórych systemach gospodarczych, m.in. w Skandynawii i państwach anglosaskich. Dla przykładu, raport wskazuje na zreformowaną rolę OFE na rynku. Powinny one inwestować bezpośrednio lub pośrednio w długoterminowe aktywa, podobnie jak fundusze infrastrukturalne lub private equity w Stanach Zjednoczonych. Poza tym reformatorzy postulują wprowadzenie w OFE multifunduszy i likwidację minimalnej stopy zwrotu na rzecz licencji dla firm inwestycyjnych.
– Fundusze emerytalne reprezentują silny popyt i są bardzo ważne dla długoterminowego rozwoju rynku kapitałowego, ponieważ generują stabilny, długoterminowy akcjonariat – zaznacza członek zarządu Młodzi Reformują Polskę.
Damian Szewczyk wyróżnia działania, które miałyby służyć rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce. Pierwszym z nich powinno być rozwiązanie obecnych problemów oraz wyznaczenie wyzwań dla rynku.
– Wiele rozwiązań od wielu lat jest omawianych i występują one w projektach szeregu ustaw. Brakuje jednak woli politycznej i woli skutecznego ich wprowadzenia – ocenia Szewczyk. – Kolejną istotną rzeczą jest świadomość, że rynek kapitałowy na świecie zmienia się i to już są nie tylko klasyczne rynki akcji i obligacji, lecz także nowe produkty, które zwiększają atrakcyjność zagranicznych miejsc lokowania kapitału.
Zdaniem eksperta należy dostosować ofertę do bieżących potrzeb inwestorów, czyli zapewnić im nowe sposoby na inwestowanie.
GPW w 2015 roku planuje wprowadzić do swojej oferty kontrakty terminowe na energię elektryczną i gaz. W handlu nowymi instrumentami mogłyby uczestniczyć nie tylko duże grupy energetyczne, lecz także inni uczestnicy rynku, np. inwestorzy indywidualni.
– Nowe elementy to jednak nie wszystko. Bez systemowego spojrzenia na cały problem rynku kapitałowego i pewnego rodzaju wyrównania zasad gry, które w tym momencie są trochę inne dla systemu bankowego, a trochę inne dla systemu rynku kapitałowego w Polsce, nie będzie możliwe wykorzystanie jego pełnego potencjału – podsumowuje Damian Szewczyk.
Czytaj także
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-03-17: Na wojnie handlowej straci nie tylko Unia Europejska, ale przede wszystkim USA. Cła odwetowe na eksport USA wynoszą już 190 mld dol.
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-25: Wzrost udziału kobiet we władzach spółek z WIG140 rozczarowująco niski. Co piąta firma ma zarząd i radę nadzorczą w męskim składzie
- 2025-03-26: Brak różnorodności szkodzi firmom. Nowa dyrektywa może je skłonić do zmiany podejścia
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Sieć MOYA planuje otwierać kilkadziesiąt nowych stacji paliw rocznie. Właśnie otworzyła 500. punkt
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.