Mówi: | Tomasz Olszewski |
Funkcja: | dyrektor działu nieruchomości przemysłowych |
Firma: | JLL |
Rekordowy rok na rynku nieruchomości magazynowych. Największe transakcje zawarły Amazon i Zalando
Trwa hossa na rynku nieruchomości magazynowych. W ubiegłym roku wynajęto ponad 3 mln mkw. powierzchni magazynowej. Najwięksi najemcy to sieci handlowe oraz operatorzy logistyczni. Rekordowe umowy najmu podpisały w ubiegłym roku m.in. Amazon i Zalando. Jedne z najniższych czynszów w Europie sprawiają, że Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem. W budowie jest kolejne 1,45 mln mkw. powierzchni.
– Ubiegły rok na rynku nieruchomości magazynowych był absolutnie rekordowy i zakończył się wynajmem ponad 3 mln mkw. To najwyższy wynik w historii –mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Olszewski, dyrektor działu nieruchomości magazynowo-przemysłowych JLL.
Największej transakcji na polskim rynku dokonał w ubiegłym roku Amazon, który w szczecińskim parku magazynowym Panattoni wynajął 161 tys. mkw. Drugą pozycję zajęła platforma internetowa Zalando, która w parku firmy Goodman realizowanym na własne zamówienie pod Szczecinem wynajęła 130 tys. mkw. Trzecią na liście największych transakcji zawarła sieć handlowa Kaufland, która podpisała umowę najmu na 45 tys. mkw. powierzchni magazynowej w bydgoskim parku Panattoni.
Pod względem popytu najbardziej aktywnym regionem w ubiegłym roku była Warszawa (łącznie 745 tys. mkw. wynajętej powierzchni), ale dzięki dwóm transakcjom zawartym przez Zalando i Amazona duże zapotrzebowanie na magazyny odnotował również Szczecin.
– Tradycyjnie za znakomitą większość popytu odpowiada pięć największych rynków, czyli Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź i Górny Śląsk. Mniejsze rynki również generują zainteresowanie najemców. I jest tam wynajmowanych kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych rocznie – mówi Tomasz Olszewski.
Rynkowi eksperci prognozują, że w 2017 roku aktywność największych deweloperów będzie w dalszym ciągu skupiona na głównych rynkach. Jednak na przełomie obecnego i 2018 roku zostanie oddana do użytku większość odcinków trasy ekspresowej S3, która stanie się ważnym korytarzem transportowym i wywoła zwiększone zainteresowanie inwestycjami wzdłuż zachodniej granicy.
– Firmy, które zaopatrują rynek niemiecki, lokalizują swoje magazyny właśnie w Polsce, korzystając z niskich czynszów oraz dostępności wykwalifikowanej i dosyć atrakcyjnej cenowo kadry – mówi Tomasz Olszewski.
W ubiegłym roku najbardziej aktywne na rynku magazynowym były sieci handlowe i operatorzy logistyczni, jednak JLL informuje, że wzrósł również wolumen transakcji zawieranych przez firmy z sektora lekkiej produkcji i motoryzacyjnego.
– Wśród najemców popyt na magazyny jest cały czas bardzo duży i pochodzi zarówno od bardzo dużych firm z branży e-commerce, które wynajmują w jednej transakcji ponad 100 tys. mkw., jak i przedsiębiorstw średniej wielkości i mniejszych – mówi Tomasz Olszewski.
Całkowita dostępna powierzchnia magazynowa w Polsce wynosi obecnie 686 000 tys. mkw. Z podsumowania rynku firmy doradczej JLL wynika, że wskaźnik pustostanów magazynowych ustabilizował się w ubiegłym roku na poziomie 6,1 proc. Rynek jest bardzo chłonny, co potwierdza fakt, że oddanie do użytku 1,2 mln mkw. nowych magazynów nie miało większego wpływu na wskaźnik niewynajętej powierzchni. Duża część projektów była ponadto realizowana bezpośrednio na zamówienie najemcy w formule BTS (build-to-suit).
Obecnie w budowie jest łączne 1,45 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 75 proc. jest już zabezpieczone umowami najmu. Znacząca część (prawie 300 tys. mkw.) to magazyny, które powstają pod Szczecinem na zamówienie dwóch najemców: Amazona i Zalando.
– Początek tego roku jest bardzo dobry dla rynku magazynowego w Polsce. Mamy kilka dużych transakcji, liczących po kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych, które powinny się zamknąć w najbliższych tygodniach. Prognozy są na razie bardzo pozytywne. Jeżeli dotychczasowe tempo się utrzyma, to ten rok zamknie się podobnym, może nawet trochę lepszym wynikiem niż ubiegły. Gdyby w całym 2017 roku udało się wynająć ponad 3 miliony metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, to na pewno będzie bardzo pozytywny sygnał dla rynku – mówi Tomasz Olszewski.
Dyrektor działu nieruchomości magazynowo-przemysłowych JLL przewiduje, że głównym źródłem zapotrzebowania na magazyny w Polsce będą w dalszym ciągu sieci handlowe, operatorzy logistyczni i szeroko pojęta branża e-commerce.
W ciągu ostatnich pięciu lat na głównych rynkach w Polsce odnotowano brak zmian lub tylko nieznaczne wahania stawek czynszów najmu nieruchomości magazynowych. Czynsze na stabilnym poziomie utrzymały się w 2016 roku w okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku, w Poznaniu, Polsce Centralnej oraz w Trójmieście. Nieznaczne spadki (rzędu 0,1–0,2 euro za mkw.) odnotowano natomiast w strefie miejskiej Warszawy oraz we Wrocławiu.
– Czynsze za magazyny w Polsce są aktualnie jednymi z najniższych w Europie – mówi dyrektor działu nieruchomości magazynowo-przemysłowych JLL.
Miniony rok był również rekordowy pod względem transakcji inwestycyjnych. Właścicieli zmieniły nieruchomości magazynowe warte łącznie 770 mld euro. To historycznie najlepszy wynik w tym segmencie rynku. Według ekspertów JLL toczące się aktualnie transakcje portfelowe wskazują, że 2017 rok może zakończyć się kolejnym rekordowym wynikiem.
W ubiegłym roku zainteresowanie deweloperów gruntami inwestycyjnymi pod zabudowę magazynową było największe w regionach, które skorzystały na dużych projektach infrastrukturalnych. Przykładowo, otwarcie centralnego odcinka autostrady A1 Stryków–Tuszyn wywołało zwiększone zainteresowanie terenami po wschodniej stronie Łodzi. Podobny efekt wywołała rozbudowa drogi ekspresowej S8 w południowo-zachodniej stronie Warszawy.
– Rynek gruntów pod budowę obiektów magazynowych również rozwija się dynamicznie. Popyt jest bardzo duży, deweloperzy chętnie kupują działki pod budowę nowych centrów dystrybucyjnych. Pewnym problemem jest jednak podaż. Coraz mniej jest na rynku dużych i gotowych do zabudowy działek z gotowym planem zagospodarowania, mediami i dojazdem – komentuje Tomasz Olszewski.
Czytaj także
- 2025-07-04: Część środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-06-30: Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
- 2025-07-04: Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
- 2025-07-08: Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
- 2025-07-10: Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
- 2025-07-07: Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty
- 2025-06-20: Polska przeciwna przedłużeniu umowy UE–Ukraina o transporcie drogowym. Uderza ona w krajową branżę transportową
- 2025-07-10: UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.