Mówi: | Jakub Tamborowski |
Funkcja: | kierownik biura sprzedaży |
Firma: | Echo Investment |
Koniec monopolu Warszawy na luksusowe nieruchomości w Polsce
Wartość całego rynku pierwotnego luksusowych nieruchomości mieszkaniowych w Polsce wynosi około 500 mln zł. Projekty mieszkaniowe klasy premium były do tej pory kojarzone głównie z Warszawą, ale to stopniowo się zmienia. Echo Investment stawia jednak również na rynki regionalne. Spółka realizuje 18 inwestycji apartamentowych, wśród których znajdują się projekty o charakterze luksusowym.
– Realizowane przez nas luksusowe inwestycje w Krakowie odzwierciedlają aktualną sytuację na rynku apartamentowym – twierdzi Jakub Tamborowski, kierownik krakowskiego biura sprzedaży projektów mieszkaniowych Echo Investment. – Do niedawna rynek ten ograniczał się głównie do Warszawy, jednak w ostatnim czasie sektor ten rozwija się z powodzeniem także w innych miastach.
Z raportu KPMG i REAS wynika, że obecna wartość rynku pierwotnego luksusowych nieruchomości mieszkaniowych w Polsce wynosi około 500 mln zł, z czego 90 proc. stanowi sprzedaż apartamentów.
– Pomiędzy 2009 a 2014 rokiem w pięciu największych aglomeracjach w Polsce oddano do użytku około tysiąca apartamentów. Lwia część przypadła na Warszawę. Liczba apartamentów, które powstaną do końca 2015 r. w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście jest jednak kilkukrotnie wyższa niż łączna podaż odnotowywana w tych miastach w latach 2012-2014. Możemy tu więc mówić o końcu monopolu rynku warszawskiego – tłumaczy Jakub Tamborowski, kierownik krakowskiego biura sprzedaży projektów mieszkaniowych Echo Investment.
W ciągu najbliższych kilku lat liczba sprzedanych apartamentów wartych ponad 17 tys. złotych za metr kwadratowych powinna przekroczyć 250 sztuk rocznie.
– Klient rozważający zakup nieruchomości luksusowej to przede wszystkim klient świadomy. Często mówimy, że zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu – twierdzi Jakub Tamborowski. – Natomiast w przypadku tych klientów mamy do czynienia z osobami, które często posiadają już kilka mieszkań lub kilka apartamentów i zakup kolejnego traktują jako lokatę kapitału – dodaje.
Zapowiada, że w najbliższym czasie Echo Investment będzie zwiększać aktywność w sektorze luksusowych inwestycji apartamentowych.
– W Warszawie będzie to kompleks apartamentowy w rejonie ulic Puławskiej i Boryszewskiej, przygotowujemy również kolejny projekt nad Wisłą w Krakowie – zapowiada Jakub Tamborowski.
Jak dodaje, obecnie na krakowskich Dębnikach powstaje inwestycja Park Avenue Apartments. To zespół apartamentów położony blisko centrum miasta, ale też blisko Parku Dębnickiego.
Czytaj także
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-14: Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-07-22: Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy
- 2024-08-02: Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł
- 2024-07-22: Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.