Newsy

Prof. W. Orłowski: trzeba chronić konsumentów przed instytucjami finansowymi, które narzucałyby niekorzystne warunki

2013-06-18  |  06:50
Mówi:Prof. Witold Orłowski
Funkcja:Główny Doradca Ekonomiczny
Firma:PwC
  • MP4
  • Jasność warunków umowy i ich zrozumienie przez klienta to minimalny standard, jaki powinien obowiązywać firmy udzielające pożyczek pozabankowych – uważa profesor Witold Orłowski. Instytucją, która powinna dbać o standardy i ochronę klientów jest UOKiK, ale obowiązek uregulowania prawnego ciąży na samym państwie, które może stworzyć mechanizmy bezpiecznego udzielania pożyczek. Najważniejszy cel to nieudzielanie ich osobom, które nie są w stanie spłacić długu.

     – To jest minimalny wymóg, który trzeba narzucić – jasność tej transakcji, ochrona podstawowego interesu konsumenta, uniemożliwienie zawierania w umowach jakichś klauzul, które ewidentnie byłyby niekorzystne dla konsumenta. To jest po stronie nadzoru finansowego plus oczywiście po stronie państwa jest też edukacja ludzi, aby byli w stanie sobie tak naprawdę zaplanować to wszystko – tłumaczy profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

    Drugi warunek rzetelności przy udzielaniu pożyczek to odpowiedzialna ocena zdolności kredytowej klienta.

     – Póki to jest jasne, przejrzyste i robione z poczuciem wspólnego interesu i konsumenta, i klienta, i instytucji, która chce odzyskać pieniądze i zarobić, to myślę, że jest to normalna rzecz na świecie i powinno być normalnością również w Polsce – mówi Orłowski.

    Ekonomista podkreśla, że Polacy są dość ostrożni w pożyczaniu pieniędzy zarówno w przypadku kredytów bankowych, jak i pożyczek chwilowych. Coraz trudniejsze jest też uzyskanie kredytu. Jak wynika z raportu International Personal Finance, uważa tak 58 proc. badanych Polaków. Ponad połowa ankietowanych twierdzi również, że miałaby trudności w zaoszczędzeniu lub zdobyciu kwoty od 1000 do 1500 złotych na nieprzewidziane wydatki. Według ekonomisty PwC, właściwie wykorzystywane możliwości kredytowe to łatwiejsza kontrola nad własnymi finansami i planowanie wydatków.

     – To jest sposób regulowania płynności. Dzisiaj potrzebujemy gotówkę, oceniamy, że będziemy ją w przyszłości mieli, tylko że potrzebujemy akurat na wydatek dzisiaj. Gdybyśmy nie mieli tej możliwości pożyczenia, musielibyśmy zrezygnować z wielu rzeczy – wyjaśnia prof. Orłowski.

    Konieczna jest jednak ostrożność i realna ocena swoich możliwości finansowych.

     – Nie wolno pożyczać ponad możliwości spłaty, nie wolno dać się wplątać w pętle zadłużenia, czyli brać pożyczek, których nie jesteśmy w stanie spłacać, choćby dlatego, że koszty tych pożyczek zaczynają być już tak duże, że nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić na spłatę. Natomiast tak długo jak robimy to w sposób rozsądny, to jest to też dla ludzi – podkreśla Witold Orłowski.

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    BCC Gala Liderów

    Jedynka Newserii

    Ochrona środowiska

    Nowe inicjatywy KE będą odpowiedzią na kryzys konkurencyjności. Pomóc ma przemysł zielonych technologii

    Instytucje unijne szukają pomysłów na to, jak odbudowywać konkurencyjność europejskiego przemysłu. Wśród kluczowych działań eksperci wymieniają m.in. uproszczenie regulacji oraz większe inwestycje w cyfryzację i zielone technologie. Na tych założeniach opiera się opublikowany niedawno Kompas Konkurencyjności, czyli jedna z pierwszych inicjatyw nowej KE, który ma wyznaczyć strategiczne kierunki działań na nadchodzące lata. Niedługo Komisja zaprezentuje też kolejną inicjatywę – Clean Industrial Deal, mającą wspierać europejskie firmy w osiąganiu neutralności klimatycznej bez osłabiania ich pozycji na globalnym rynku.

    Prawo

    Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chciałby zyskać nowe kompetencje. Wśród nich mediacje między przedsiębiorcami

    W resorcie rozwoju trwają prace nad nowelizacją ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Agnieszka Majewska, która piastuje to stanowisko od połowy 2024 roku, podkreśla, że rzecznikowi potrzebna jest inicjatywa ustawodawcza, a nie tylko możliwość opiniowania procedowanych ustaw. Chciałaby także zajmować się prawami rolników oraz mediacjami między przedsiębiorcami.

    Edukacja

    Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

    Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.