Mówi: | Dariusz Bogdan |
Funkcja: | Wiceminister gospodarki |
Ministerstwo Gospodarki: Polska zorganizuje polsko-indyjski szczyt dla sektora informatycznego
Ministerstwo Gospodarki chce, by w Warszawie odbył się polsko-indyjski szczyt branży ICT, czyli związanej z technologiami informatyczno-komunikacyjnymi . Miałby on służyć poszukiwaniu możliwości współpracy przedsiębiorstw z tej branży. To kontynuacja działań promocyjnych polskiego sektora teleinformatycznego, z których najważniejsze – partnerstwo w targach CeBIT – już przynoszą wymierne efekty.
– Jedna z największych w Polsce firm z branży ICT, Comarch, otworzyła w Dreźnie, w Niemczech, swoje data center – mówi Agencji Informacyjnej Newseria wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. – To dosyć duże centrum, które będzie świadczyło usługi na terytorium Niemiec.
To jeden z efektów udziału Polski w hanowerskich targach CeBIT, w których wzięło udział 250 polskich przedsiębiorców. Ministerstwo podsumowuje efekty targów, ale też planuje kolejne imprezy promujące polską branże teleinformatyczną. Na początku wakacji ma się odbyć polsko-indyjski szczyt ICT.
– Do Polski zamierza przyjechać NASSCOM, czyli największy indyjski odpowiednik Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji – mówi Bogdan. – Na przełomie czerwca i lipca chcemy zorganizować bardzo dużą imprezę, której towarzyszyłoby spotkanie polskich przedsiębiorców z przedsiębiorcami indyjskimi.
Wpisuje się to w szersze plany kooperacji z Indiami, znanymi z rozwoju technologii teleinformatycznych.
– Trzeba zwrócić uwagę, że Polska jest takim centrum usług dla całego świata i Indie są dla nas pewnym rywalem – zastrzega wiceminister. – Ale poszukujemy kooperacji, poszukujemy dobrych wzorców współpracy.
Hinduscy informatycy należą do czołówki światowych specjalistów w programowaniu, w technologiach mobilnych i grach komputerowych. Podobnie polscy inżynierowie. Wzajemna współpraca może – zdaniem wiceministra – zaowocować wypracowaniem ciekawych projektów.
– Informatyka jest polską specjalnością, możemy w tym kierunku się rozwijać, umacniać polski sektor ICT, bardzo dużo o tym mówić, abyśmy nie tylko obserwowali rynek polski, ale również starali się oddziaływać na rynki zagraniczne – zaznacza Dariusz Bogdan.
Stąd też kolejny pomysł – udział Polski w jesiennych targach w Stambule. Impreza w Turcji jest przeznaczona głównie dla krajów azjatyckich i południowoeuropejskich.
– To jest taki lokalny CeBIT – mówi wiceminister gospodarki. – Tam również będziemy się wystawiali, tam również pojedzie bardzo dużo liczba polskich przedsiębiorców przemysłu ICT.
Czytaj także
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-03-19: Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury
- 2025-03-28: Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-01-29: M. Kobosko: UE i USA są najbliższymi partnerami. Obciążenia celne byłyby fatalne dla tych relacji
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.