Mówi: | Jacek Malicki |
Funkcja: | zastępca dyrektora oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie |
ANR planuje sprzedaż kolejnych gruntów inwestycyjnych na Mazowszu
Agencja Nieruchomości Rolnych szykuje na sprzedaż kolejne nieruchomości w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Na inwestorów czekają m.in. 100 ha gruntów w podwarszawskim Parzniewie i działki w Wieliszewie. Jeszcze w tym roku na sprzedaż trafi działka w dzielnicy Bródno. ANR chce również sprzedać nieruchomości w okolicach lotniska w Modlinie, ale czeka na jeszcze większe zainteresowanie inwestorów.
– Czekamy cały czas, aż lotnisko w Modlinie rozwinie swoją działalność, ponieważ tam mamy kilkaset gruntów – tzw. Zakroczym i poligon dookoła lotniska. Mam wrażenie, że potencjalni inwestorzy czekają, aż lotnisko zacznie działać pełną parą, dlatego my również czekamy ze sprzedażą tych gruntów – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Malicki, zastępca dyrektora oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie.
Wśród innych atrakcyjnych gruntów Malicki wymienia również ok. 100 ha w Parzniewie, między Pruszkowem a Brwinowem, oraz grunty w Wieliszewie. ANR ma tam 6 ha działki, która może być przeznaczona na budownictwo mieszkaniowe. Jak podkreśla przedstawiciel agencji, sprzedane tereny przyczyniają się do rozwoju aglomeracji warszawskiej. W Węgrowie na gruntach ANR powstała specjalna strefa ekonomiczna. W okolicach Płońska w zasadzie cała przestrzeń między miastem a miejscowością Poświętne rozwija się na gruntach od Agencji. W Parzniewie, koło Pruszkowa, powstało m.in. centrum logistyczne Biedronki. ANR sprzedaje również grunty w samej Warszawie.
– Jeszcze w tym roku szykujemy grunty do sprzedaży przy ul. św. Wincentego, vis-à-vis cmentarza Bródnowskiego, zakładamy, że jest to ostatni kawałek cenny i wartościowy dla deweloperów, więc myślę, że nie będzie problemów ze sprzedażą – mówi Jacek Malicki.
Jak podkreśla, dwie prawobrzeżne dzielnice Warszawy, Targówek i Białołęka, w dużej mierze rozwinęły się właśnie na terenach ANR. Na gruntach dawnego PGR Bródno powstały np. Zielone Zacisze czy osiedle Derby.
Udana sprzedaż danych gruntów uzależniona jest od wielu czynników: ich stanu prawnego, planu zagospodarowania przestrzennego, okolicznej infrastruktury: dróg i sieci mediów. Bardzo istotnym czynnikiem jest również odległość od stolicy.
– Można przyjąć zasadę, że im dalej od Warszawy, tym cena niższa – podkreśla Jacek Malicki. – Oczywiście grunty warszawskie zdecydowanie są najdroższe. Ale przeznaczenie i zapis w planie też ma kolosalne znaczenie. Czyli jeżeli są to grunty atrakcyjne dla deweloperów, sektora usługowego, logistyki, mogą tam powstać magazyny, to wtedy ta cena bardzo odbiega od cen, które mamy przy gruntach typowo rolnych.
Czytaj także
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.