Mówi: | Jarosław Markiewicz |
Funkcja: | dyrektor działu reprezentacji najemcy |
Firma: | Maxon Nieruchomości |
Rynek biur w Warszawie czekają dwa lata dynamicznego wzrostu. W budowie ponad 650 tys. mkw. powierzchni
Około 1,4 mld euro wyniosła wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych w ciągu trzech kwartałów 2016 roku. Największym rynkiem pozostaje Warszawa, w której w całym roku przybyło ponad 400 tys. mkw. powierzchni, najwięcej od 2000 roku – wynika z danych JLL. Stołeczny rynek notuje także rekordowy popyt na nowe biura. Firma Maxon prognozuje, że w kolejnych dwóch latach Warszawę czekają dalsze dynamiczne wzrosty. Przybędzie ponad 0,5 mln mkw. nowej powierzchni.
– Ubiegły rok był rekordowy pod względem aktywności inwestorów na rynku biurowym. Zakładamy, że podobny poziom rozwoju utrzyma się przez najbliższe dwa lata. W tym czasie powinno przybyć kolejne pół miliona mkw. powierzchni biurowej – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jarosław Markiewicz, dyrektor działu reprezentacji najemcy w firmie Maxon Nieruchomości.
Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, po trzech kwartałach ubiegłego roku wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych wyniosła około 1,4 mld euro. Deweloperzy oddali do użytku ok. 407 tys. mkw. nowych biur, co jest najlepszym wynikiem od czasu boomu sprzed 16 lat. JLL informuje, że w budowie jest 675 tys. mkw. powierzchni, z czego ponad połowa prawdopodobnie trafi na rynek w tym roku.
Dużej podaży towarzyszył też wysoki popyt. Ubiegłoroczny wynik podpisanych umów najmu na 755 tys. mkw. jest drugim najlepszym rezultatem w historii.
– Widzimy przede wszystkim rozwój terenów dobrze skomunikowanych – zauważa Jarosław Markiewicz. – Druga linia metra wzmogła aktywność budowlaną w rejonie Ronda Daszyńskiego, na Woli i wzdłuż projektowanego, podziemnego tunelu na Bemowo. Tam ruch jest bardzo duży, a stawki czynszu minimalnie maleją w związku z tym, że podaż powierzchni jest coraz większa. Najemcy mogą więc pozwolić sobie na to, aby z lokalizacji dalszych przemieszczać się bliżej centrum, uzyskując przy tym naprawdę dobre warunki najmu. Ten rejon cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i uważam, że dalej tak będzie.
Jego zdaniem spada zainteresowanie wcześniej dominującą na biurowej mapie stolicy dzielnicą Mokotów (szczególnie Służewcem).
– Tamtejsze problemy komunikacyjne spowodowały, że wielu najemców zdecydowało się uciec z tej dzielnicy. Sądzimy, że w najbliższym czasie tendencja taka się jeszcze utrzyma. Obserwujemy, że nawet poprawa warunków najmu czy obniżenie stawek nie są w stanie zrekompensować trudności komunikacyjnych, jakie napotykają najemcy w tamtym rejonie – wyjaśnia Jarosław Markiewicz. – Za to dużym sukcesem w zeszłym roku była również inwestycja Gdański Business Center w rejonie Żoliborza. Nadal brakuje powierzchni w tym rejonie.
Według NBP na warszawskim rynku najmu powierzchni biurowych wskaźnik pustostanów w III kwartale spadła do 14,6 proc. Jednak oddawanie kolejnych budynków w bliskiej przyszłości może podnieść ten wskaźnik.
– Nowe inwestycje przyciągają najemców przede wszystkim standardem nowoczesnej powierzchni biurowej: za podobne stawki mogą oni przeprowadzić się do biur skrojonych na ich indywidualne potrzeby – wyjaśnia Jarosław Markiewicz. – Dzięki temu, że podaż powierzchni w Warszawie jest cały czas wysoka, najemcy mogą uzyskiwać bardzo dobre warunki najmu.
Z danych JLL wynika, że czynsze transakcyjne pozostają względnie stabilne. Miesięczne stawki w rejonie Centrum wahają się w przedziale 20,5–23,5 euro za mkw., a poza tym obszarem – 11–17 euro za mkw.
Czytaj także
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.