Mówi: | Wiesława Dróżdż |
Funkcja: | rzeczniczka Ministerstwa Finansów |
Do jutra można przekazać pracodawcy obowiązek rozliczenia PIT
Tylko do 10 stycznia pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia za niego PIT-u za 2013 rok. Mogą to zrobić pracownicy, którzy przez cały ubiegły rok byli zatrudnieni u jednego pracodawcy. Osoby, które w tym czasie zmieniły pracę lub miały dochody z kilku źródeł, będą musiały rozliczyć się same. Podobnie jak podatnicy chcący skorzystać z ulg podatkowych czy ze wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem lub dzieckiem.
Jeśli pracownik chce, aby pracodawca rozliczył jego PIT za ubiegły rok, ma ostatnią szansę na to, by złożyć specjalne oświadczenie, czyli wypełniony PIT-12. Dokument można np. pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów bądź urzędów skarbowych.
– Aby pracodawca mógł nas rozliczyć w urzędzie skarbowym, musimy cały poprzedni rok pracować u jednego pracodawcy – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Wiesława Drożdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.
Oznacza to, że osoby, które w ciągu ubiegłego roku zmieniały pracę, nie będą mogły skorzystać z tego uprawnienia.
– Jeżeli mieliśmy kilka źródeł dochodów, wtedy niestety też nie mamy takiej możliwości i musimy rozliczyć się sami – podkreśla rzeczniczka. – Również wówczas, kiedy chcemy skorzystać z ulg podatkowych czy preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem czy z dzieckiem, musimy rozliczyć się sami.
Z obserwacji resortu finansów wynika, że z każdym rokiem przybywa osób korzystających z możliwości scedowania obowiązku rozliczenia podatkowego na swojego pracodawcę.
W oświadczeniu PIT-12 pracownik powinien zadeklarować, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, a także, że nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów. Zobowiązanie pracodawcy do rozliczenia PIT-u nie wyklucza jednak skorzystania przez pracownika z ulgi do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca kwietnia.
– Nawet jeżeli zobowiążemy swojego pracodawcę do rozliczenia nas z urzędem skarbowym, a przed końcem okresu rozliczeniowego znajdziemy jakieś rachunki, pozwalające na skorzystanie z ulgi, przypomnimy sobie albo dowiemy się, że jesteśmy uprawnieni do skorzystania z ulgi, to wtedy możemy złożyć korektę w urzędzie skarbowym – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.
W tym celu podatnik będzie musiał złożyć kolejny druk PIT, z którego będzie wynikało, z jakiej ulgi chce skorzystać. Każdy pracodawca zobowiązany jest przekazać swoim pracownikom rozliczenie roczne na druku PIT-40, które finalnie (do końca lutego) ma trafić do urzędu skarbowego.
Czytaj także
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
- 2024-09-09: Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-07-01: Przyspieszają prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2025 roku
- 2024-07-19: Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku
- 2024-06-04: Nowe systemy biletowe muszą lepiej chronić dane osobowe pasażerów. To cenny łup dla cyberprzestępców
- 2024-05-16: Trwają prace nad reformą finansowania samorządów. Mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach
- 2024-05-16: Nadchodzi kumulacja inwestycji finansowanych ze środków UE. Wykonawcy muszą się przygotować na problemy z dostępnością kadr i zasobów
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.