Mówi: | Teresa Czerwińska |
Funkcja: | minister finansów |
Dziś startuje usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy wypełni deklaracje za podatników
15 lutego startuje usługa Twój e-PIT, w ramach której urząd skarbowy wypełni deklaracje PIT-37 i PIT-38 zamiast podatników. Może skorzystać z niej nawet 20 mln osób. W tym celu należy się zalogować w systemie i sprawdzić, czy dane w automatycznie wygenerowanym formularzu są poprawne. Jeśli nie, można je uaktualnić, uzupełniając deklarację m.in. o ulgi i odliczenia. Jeśli podatnik nie wprowadzi zmian, zeznanie roczne w zaproponowanej formie zostanie złożone do 30 kwietnia. W przyszłym roku podobna intuicyjna usługa zostanie uruchomiona również dla przedsiębiorców – zapowiada minister finansów Teresa Czerwińska.
Od 15 lutego na portalu podatki.gov.pl podatnikom zostanie udostępnione zeznanie roczne w dwóch najbardziej popularnych formularzach PIT-37 i PIT-38. Deklarację z automatu wypełni urząd skarbowy i nie trzeba w tym celu składać specjalnego wniosku.
– Prosty, przyjazny Twój e-PIT to całkowicie wypełnione zeznanie roczne, które zawiera wszystkie informacje dotyczące dochodów z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło bądź zlecenie z różnych miejsc – mówi agencji Newseria Biznes Teresa Czerwińska, minister finansów. – Dzięki temu do końca kwietnia podatnicy, którzy rozliczają się samodzielnie i nie korzystają z ulg i odliczeń, mogą mieć rozliczone zeznanie roczne i nie muszą w tym celu podejmować żadnej aktywności.
Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Powstały one na podstawie 35 mln dokumentów przesłanych przez płatników. Formularz e-PIT zawiera nie tylko informacje od pracodawcy, lecz także dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych czy numer konta bankowego podatnika. W zeznaniu automatycznie jest również uwzględniona ulga na dzieci. Jeżeli dane okażą się nieaktualne, można je samodzielnie zmienić. Darmowa usługa umożliwia także przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego.
– Prawie 4 mln podatników, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem, musi się zalogować w usłudze, potwierdzić wspólne rozliczenie i ono zostanie przygotowane. Jeśli podatnik korzysta z dodatkowych ulg i odliczeń, to taką informację należy po prostu w formularzu dodać – precyzuje Teresa Czerwińska.
Jeżeli podatnik nie podejmie żadnej aktywności, to wypełnione przez urząd skarbowy zeznanie zostanie wysłane automatycznie do 30 kwietnia. Za ewentualne błędy w wygenerowanym przez system formularzu odpowiedzialność będzie ponosić administracja skarbowa. Jeżeli natomiast podatnik zaloguje się i poprawi dane w formularzu, administracja skarbowa uwzględni je jako informacje finalne, za które odpowiedzialność ponosi podatnik.
– Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, testowane zarówno pod względem bezpieczeństwa systemu informatycznego, jak i pod kątem użyteczności oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych – mówi minister finansów.
Zeznanie będzie dostępne w systemie od 15 lutego do 30 kwietnia. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową czy woli samodzielnie wypełnić formularz. Ci, którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia, szybciej otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Termin został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni.
Jak podkreśla Teresa Czerwińska, na przyszły rok planowane są kolejne udogodnienia dla podatników.
– Twój e-PIT to pierwszy krok w projekcie, którego celem jest przejrzysty system podatkowy i przyjazna administracja. W przyszłym roku będziemy również udostępniać zeznanie dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, czyli PIT-36, PIT-36L i PIT-28, opierając się na danych z rejestru PESEL i baz ZUS-u – mówi Teresa Czerwińska.
Czytaj także
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-17: Koniec dzierżawy państwowych gruntów rolnych może oznaczać likwidację nowoczesnych gospodarstw. Zagrożonych kilkaset miejsc pracy
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.