Mówi: | Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marek Zagórski minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Adam Rozwadowski, prezes zarządu Enel Invest Dariusz Kutzias, prezes zarządu DAKU International |
Forum w Krynicy jednym z najważniejszych wydarzeń biznesowych w tej części Europy. Spotkania w takiej formule ułatwiają dialog między rządem a firmami
5 tys. gości, w tym czołowi politycy, biznesmeni, ekonomiści z Polski i państw Europy Środkowo-Wschodniej, setki paneli, debat i spotkań – kończące się dziś XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy, nazywane „polskim Davos”, jest uważane za jedną z najważniejszych imprez w tej części Europy. To możliwość wymiany poglądów oraz dialogu między przedstawicielami rządu a biznesem, który ułatwia wypracowanie porozumienia. Z punktu widzenia interesów państwa to kluczowe miejsce – podkreślają uczestnicy.
– Forum Ekonomiczne w Krynicy to miejsce wymiany poglądów pomiędzy światem polityki, władzy samorządowej, wykonawczej i ustawodawczej, ale także biznesu. To miejsce, w którym w niezobowiązującej formule rządzący mogą opowiedzieć o swoich planach i sprawdzić, jak one mogą być przyjęte przez przedsiębiorców i samorząd. Z kolei oni dowiadują się, jakie plany mają rządzący co do kształtu ustaw czy określonych decyzji poszczególnych instytucji publicznych. Z punktu interesu państwa jest to kluczowe miejsce, bo umożliwia dialog, szukanie porozumienia, dobrych rozwiązań akceptowanych przez wszystkie strony – mówi agencji Newseria Biznes Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.
Forum Ekonomiczne w Krynicy jest uważane za jedną z najbardziej prestiżowych imprez o tematyce gospodarczej i biznesowej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku bierze w nim udział blisko pięć tysięcy gości z Europy, Azji i USA – ministrów, szefów rządów, parlamentarzystów z krajów regionu CEE, prezesów największych spółek, wybitnych ekspertów i ekonomistów, przedstawicieli biznesu, świata nauki i mediów.
– Zachód ma swoje Davos, gdzie możni tego świata decydują o naszych losach, natomiast Wschód, czyli Europa Środkowo-Wschodnia ma Krynicę. To jest szansa dla krajów regionu, żeby takie forum w Polsce wykorzystać do swoich celów. Krynicka impreza bardzo się rozrosła i tutaj po prostu trzeba być. Tutaj bywają największe firmy tego regionu – mówi Dariusz Kutzias, prezes zarządu DAKU International.
Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”. Eksperci rozmawiali o najważniejszych problemach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a obok polityki i gospodarki wiele uwagi poświęcono także ochronie zdrowia, innowacjom i cyfrowej transformacji gospodarki, start-upom, infrastrukturze, bezpieczeństwu i mediom. W sumie w ciągu trzech dni w Krynicy odbywa się w sumie sześć sesji plenarnych oraz ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat.
– Forum w Krynicy to miejsce wymiany idei. Mnie przyciągnęła tematyka, którą się zajmuję, i możliwość debaty z wiodącymi ekspertami w tej dziedzinie, a także możliwość zaprezentowania idei i tematów, nad którymi pracujemy Ministerstwie Zdrowia. Taka przejrzysta komunikacja ze światem biznesu, samorządu i ze światem lekarskim jest niezwykle istotna, aby wdrażanie nowych technologii przebiegało sprawnie, a to właśnie sprawność wdrożenia jest najważniejszym czynnikiem sukcesu – mówi Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
– Forum w Krynicy, jako miejsce spotkania profesjonalistów, znakomicie spełnia swoją funkcję. Bardzo często ta twierdza – w postaci dostępu do Ministerstwa Zdrowia – jest trudna do zdobycia. Tu natomiast możemy się swobodnie wypowiadać na różne tematy i przekazywać to, co dzieje się na rynku, co boli świadczeniodawców, co byśmy chcieli zmienić – dodaje Adam Rozwadowski, prezes zarządu Enel Invest.
Forum w Krynicy jest okazją do networkingu, bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na najważniejsze tematy. Dlatego w biznesie przyjęło się już, że na Forum w Krynicy – nazywanym często polskim Davos – po prostu wypada być.
– Forum w Krynicy daje taką łatwość szybkiego kontaktu z wieloma osobami i to jest główna wartość. Kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt spotkań w bardzo intensywnym dniu z reguły realizowałoby się w ciągu kilku tygodnia. Taka możliwość spotkania się z ministrami odpowiedzialnymi za cyfryzację – nawet w sposób nieumówiony, spontanicznie – wywiera później duży wpływ na naszą współpracę. Każde tego typu forum, a zwłaszcza to w Krynicy, ma także dodatkową wartość dla biznesu, który ma możliwość bieżącej, nieskrępowanej i bezpośredniej dyskusji z politykami – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Tradycyjnie podczas forum przyznana została również statuetka Człowieka Roku, którym został premier Litwy Saulius Skvernelis. W przeszłości ta statuetka trafiła także do rąk m.in. Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Vaclava Havla, Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Viktora Orbana i Beaty Szydło. Podczas wieczornej gali wręczone zostały także nagrody w kategoriach Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Firmą roku został Polski Fundusz Rozwoju, natomiast najlepszą organizacją pozarządową – Polska Akcja Humanitarna.
W ramach obrad odbywają się również imprezy tematyczne, m.in. Forum Polonijne, Forum Młodych Liderów, Forum Regionów (jednym z głównych zagadnień w tym roku jest polityka spójności po 2020 roku) oraz Forum Ochrony Zdrowia.
Czytaj także
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-04-01: Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-03-13: Tarcza Wschód flagowym projektem na rzecz wspólnego bezpieczeństwa UE. To przełom w zakresie unijnej obronności
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-13: Ekonomiczna dostępność alkoholu rośnie. To zwiększa jego konsumpcję i prowadzi do uzależnień
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł

Polskie firmy przemysłowe zwiększyły konkurencyjność. Pomogły inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż
Polskie firmy przemysłowe z sektora MŚP zwiększają swoją konkurencyjność na rynku, co potwierdza najnowszy, piąty pomiar Indexu MiU (maszyn i urządzeń). Wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom od początku badania, notując wzrost do 52,92 pkt. Kluczowe znaczenie miały rosnąca aktywność sprzedażowa, modernizacja parków maszynowych oraz dywersyfikacja rynków zbytu. Ekspert Siemens Financial Services w Polsce podkreśla, że inwestycje w technologie i korzystanie z finansowania zewnętrznego odgrywają coraz większą rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw.
Polityka
Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności

Obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE po 2027 roku. Nie będzie to jednak kosztem polityki spójności, której beneficjentem w znacznym stopniu jest Polska. Prace nad projektem prowadzi teraz Komisja Europejska, a pierwsze szczegóły mają być znane w lipcu br. Nad swoim stanowiskiem pracuje także Parlament Europejski.
Bankowość
Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię

Bank Gospodarstwa Krajowego zaprezentował nową strategię na lata 2025–2030. Ma ona lepiej odpowiadać na współczesne wyzwania gospodarcze i geopolityczne, m.in. te związane z bezpieczeństwem kraju czy poziomem inwestycji. Jednym z głównych filarów strategii będzie wspieranie rozwoju konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.