Mówi: | Zygmunt Berdychowski |
Funkcja: | Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju |
Forum w Krynicy z rekordową frekwencją. Jednym z najważniejszych tematów demografia i starzejące się społeczeństwo w Europie
Zakończyły się trzydniowe obrady 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy, które okazało się rekordowe pod względem liczby gości. Jednym z kluczowych zagadnień w dyskusji były wyzwania i przyszłość regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Według ekspertów głównym problemem jest dziś demografia i starzejące się społeczeństwo w Europie.
– Tegoroczne forum było rekordowe pod względem liczby uczestników, mieliśmy prawie 5 tys. gości i dziennikarzy. Przygotowaliśmy ponad 300 propozycji debat, seminariów i wykładów z całym spektrum tematów. Dla tych, którzy przyjechali tutaj, żeby rozmawiać o swoim biznesie, ważna była nadzwyczajna liczba gości, którzy podejmują istotne decyzje – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
Na liście gości znaleźli się m.in. premier Litwy Saulius Skvernelis – wyróżniony tytułem Człowieka Roku, wicepremier rządu Rumunii Ana Birchall, premier Mateusz Morawiecki, szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska, minister energii Krzysztof Tchórzewski i infrastruktury – Andrzej Adamczyk, szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska, Liliana Pavlova – minister odpowiedzialna za przewodnictwo Bułgarii w Radzie UE oraz minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas.
W trakcie trzydniowych obrad odbyło się w sumie sześć sesji plenarnych oraz ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat dotyczących m.in. gospodarki, ochrony zdrowia, innowacji i start-upów, infrastruktury i mediów.
Tegoroczne Forum odbywało się pod hasłem „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”, dlatego jednym z najważniejszych zagadnień były kluczowe wyzwania stojące przed regionem Europy Środkowo-Wschodniej.
– Dopóki integracja europejska oparta była o gospodarkę, dopóty postępowała bardzo szybko. Pokonywaliśmy kolejne odcinki tej integracji, zbudowaliśmy Unię Europejską, nie zwracając uwagi na różnice, które oficjalnie nas dzieliły. Kiedy zaczęliśmy rozmawiać o wartościach, które powinny być wspólne, to okazało się, że różnic jest wiele i że częściej rozmawiamy o różnicach niż o wspólnym interesie – podkreśla Zygmunt Berdychowski.
Przed państwami europejskimi stoi dziś jednak wiele wspólnych wyzwań. Jednym z nich jest demografia.
– Na pewno jest to wyzwanie największe i najważniejsze. To proces długofalowy, którego świadkami jesteśmy na przestrzeni wielu lat – mówi Zygmunt Berdychowski. – Z drugiej strony wobec tego, co dzieje się wokół nas, musimy dużo inwestować, aby chociażby przygotować infrastrukturę dla ludzi, którzy mają 80 lub więcej lat.
Oficjalną inaugurację Forum w Krynicy poprzedziła w tym roku prezentacja raportu „Wyzwania ekonomiczne dla Europy Środkowo-Wschodniej”, przygotowanego przez warszawską SGH, która analizuje wyzwania ekonomiczne stojące przed Polską i innymi krajami regionu. W ramach dyskusji nad przyszłością tej części Europy, pierwszego dnia Forum odbyła się także sesja plenarna „Europa – wczoraj, dziś, jutro”, w której głos w dyskusji zabrali m.in. europejski komisarz ds. edukacji i kultury Tibor Navracsics, szef łotewskiego MSZ Edgars Rinkēvičs, Virginijus Sinkevičius, minister gospodarki Litwy, Calin Popescu Tăriceanu, marszałek Senatu Rumunii oraz były premier Jan Krzysztof Bielecki. Jednym z omawianych zagadnień była „Europa dwóch prędkości”.
Czytaj także
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-04-01: Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-03-13: Tarcza Wschód flagowym projektem na rzecz wspólnego bezpieczeństwa UE. To przełom w zakresie unijnej obronności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.