Mówi: | Greta Kanownik, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia dr Karin Lind-Mörnesten, CEO Swedish Care International Paulina Pergoł, laureatka Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii |
Funkcja: | Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover |
Polska pielęgniarka z nagrodą od królowej Szwecji. Chce rozwijać opiekę nad seniorami
Spada liczba osób, które decydują się na zdobycie uprawnień pielęgniarskich. Promowanie tego zawodu wśród młodych ludzi to jeden z celów Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii, od trzech lat przyznawanej także w Polsce. Tegoroczną laureatką konkursu została Paulina Pergoł – jury doceniło jej pomysł listów pisanych przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do emerytowanych lekarzy i pielęgniarek mieszkających w Domu Lekarza Seniora.
Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii została ustanowiona przez Swedish Care International w grudniu 2013 roku z okazji 70. urodzin szwedzkiej monarchini. Po raz pierwszy królowa wręczyła ją kilka miesięcy później podczas królewskiego Dnia Inspiracji. Przyznawane co roku stypendium skierowane jest do studentek i studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, zaangażowanych w opiekę nad seniorami i nastawionymi na rozwój w zakresie pielęgniarstwa geriatrycznego. O nagrodę ubiegać się mogą indywidualnie studenci ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, a od 2016 roku także z Polski, gdzie konkurs organizowany jest we współpracy z Fundacją Medicover.
– Ustanawiając nagrodę, chcieliśmy podkreślić znaczenie pielęgniarstwa. Chcieliśmy, by studenci pielęgniarstwa mogli się poczuć tak samo ważni, jak studenci uczelni biznesowych i technicznych, dla których takie nagrody już są – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dr Karin Lind-Mörnesten, CEO Swedish Care International.
– Jesteśmy organizatorem Nagrody Królowej Sylwii w Polsce, żeby promować zawód pielęgniarstwa, pokazać pielęgniarkom, że one też mają wpływ na to, jak ten zawód wygląda dzisiaj i wyglądać będzie w przyszłości. Pomysły, które są zbierane w ramach konkursu, mogą być pomocne w lepszej organizacji pracy, wprowadzaniu nowych rozwiązań, produktów i usług – dodaje Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover.
Organizując konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii w Polsce, Fundacja Medicover chce przede wszystkim wzmocnić pozycję pielęgniarstwa jako zawodu atrakcyjnego dla młodych ludzi. Zgodnie z raportem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Polsce sukcesywnie maleje liczba osób uzyskujących uprawnienia do wykonywania tego zawodu, a średnia wieku pielęgniarki wynosi ponad 50 lat. Jak pokazuje ranking OECD z 2017 roku w Polsce jest tylko 5 pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców, podczas gdy w krajach takich jak Szwajcaria, Dania czy Niemcy na tysiąc osób przypada ich nawet 18. Liczby te przekładają się na jakość leczenia, zdaniem ekspertów dzięki pielęgniarkom rzadziej występują błędy medyczne i zakażenia szpitalne.
– Pielęgniarki i położne dziś odgrywają bardzo ważną rolę. To są przewodnicy pacjentów, którzy są łącznikiem między chorym a pozostałym personelem czy zespołem terapeutycznym. Pielęgniarka zawsze jest przy pacjencie, ona wie o nim najwięcej – mówi Greta Kanownik, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia.
Celem Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii jest także generowanie innowacyjnych pomysłów dotyczących opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Jednym z największych wyzwań w tym zakresie jest obecnie zapobieganie osamotnieniu. Jak wynika z raportu „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+”, sporządzonego przez ARC Rynek i Opinia, trzech na dziesięciu polskich seniorów doświadcza samotności i izolacji oraz cierpi z powodu braku bliskich relacji międzyludzkich. Konkurs ma ponadto na celu zachęcenie do wymiany pomysłów na temat opieki medycznej oraz rozwój kompetencji studentów pielęgniarstwa.
– Trzecim wymiarem tej nagrody jest to, że my poznajemy dobre praktyki. Student, który otrzyma stypendium, może się nauczyć wielu innych rzeczy, mając praktyki za granicą, i może je przenosić na grunt polski. Jest to bardzo ważne – mówi Greta Kanownik.
Aby wziąć udział w konkursie, należy zgłosić pomysł na projekt dotyczący opieki nad seniorami lub osobami z demencją. Konkurs składa się z trzech etapów. Podczas pierwszego z nich uczestnicy głosują na zgłoszone projekty, podczas drugiego pomysły ocenia jury, w trzecim natomiast ma miejsce spotkanie kandydatów z jury i wyłonienie zwycięzcy. Laureat otrzymuje stypendium w wysokości 25 tys. zł oraz możliwość uczestniczenia w praktyce zawodowej trwającej minimum pół roku. Tegoroczną polską edycję konkursu wygrała Paulina Pergoł, studentka studiów magisterskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
– Mój pomysł konkursowy polega na systematycznej wymianie korespondencji między osobami starszymi przebywającymi w domach opieki, domach pomocy społecznej a osobami młodymi. To jest tradycyjna forma listu pisanego na papierze. Dla każdego człowieka najważniejsze są w życiu relacje. Jeżeli ich nie ma, nie mamy chęci do walki z przeciwnościami i chorobami – mówi laureatka konkursu.
Paulina Pergoł zaczęła wdrażać projekt o nazwie „Listy do przyjaciela” w warszawskim Domu Lekarza Seniora. Do współpracy zaangażowała studentów z wydziałów lekarskiego, farmacji i pielęgniarstwa, którzy mogą listownie wymieniać doświadczenia z emerytowanymi przedstawicielami ich specjalizacji. Seniorzy mogą się natomiast poczuć ważni i potrzebni dla młodego pokolenia.
– Zrobiliśmy to na małą skalę, ponieważ zostało wybranych 13 osób, które najbardziej potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem i to działa. Wymieniamy te listy systematycznie i widzę zadowolenie obu stron, zarówno studentów, jak i osób starszych – mówi Paulina Pergoł.
– Przykład Pauliny jest bardzo budujący dla zawodu. Przez to, że się ma takie wyczucie, można zainicjować projekt, który jest bardzo prosty, ale skuteczny. Żyjemy coraz szybciej i często zapominamy o takich podstawowych rzeczach, jak relacje międzyludzkie. – uzupełnia Marcin Radziwiłł.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-11-06: Martyna Wojciechowska: Cudownie mieć 50 lat, wiedzieć, czego się chce i czego się na pewno nie chce. To dla mnie bardzo dobry czas
- 2024-11-06: 4 mld zł z KPO na e-zdrowie. Trafią m.in. na ucyfrowienie dokumentacji medycznej oraz narzędzia przyspieszające diagnostykę
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
- 2024-10-15: Trwa jesienna fala COVID-19. Według GIS jest najwięcej zachorowań od dwóch lat
- 2024-11-13: Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.