Mówi: | Henryka Bochniarz |
Funkcja: | Prezydent |
Firma: | PKKP Lewiatan |
H.Bochniarz: Ustawa deregulacyjna to dla przedsiębiorców na razie tylko obietnice
Choć przedsiębiorcy chwalą propozycje zawarte w ustawie deregulacyjnej, ostrożnie oceniają szansę na ich przyjęcie. – Nawet jeśli z Ministerstwa Gospodarki wychodziły ciekawe propozycje, to po uzgodnieniach międzyresortowych zostawało z nich prawie nic. Poprzednie dwa pakiety deregulacyjne są tego najlepszym dowodem: było 70 pozycji, zostało 12 – ocenia Henryka Bochniarz, prezydent PKKP Lewiatan.
Zdaniem Henryki Bochniarz, resort gospodarki proponuje kilka ważnych rozwiązań. Wśród nich wymienia zmiany dotyczące obowiązku składowania dokumentów, czyli skrócenie czasu trzymania kopii paragonów. Obecnie przedsiębiorcy muszą trzymać je przez 5 lat. Minister gospodarki Waldemar Pawlak chce, żeby obowiązek ten trwał najwyżej 2 lata. Ważne mają być również zmiany dotyczące skrócenia czasu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 30 dni.
– Dzisiaj to jest dla małych firm ogromne obciążenie, duże jakoś sobie z tym radzą. Zdarza się, że zwłaszcza te mniejsze upadają, zanim doczekają się zwrotu – mówi Henryka Bochniarz.
Tych regulacji, zdaniem prezydent PKPP Lewiatan, byłoby przedsiębiorcom szczególnie szkoda, gdyby ostatecznie nie znalazły się w ustawie deregulacyjnej. A doświadczenia poprzednich dwóch pakietów deregulacyjnych pokazują, że resort gospodarki może wycofać się z niektórych deklaracji zmian.
– Te zmiany były też w poprzednich wydaniach. To nie jest tak, że to jest coś kompletnie nowego – wyjaśnia Henryka Bochniarz. – I zawsze te najważniejsze zmiany, okazywało się, że nie pasowały któremuś ministerstwu.
Według zapewnień przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki tym razem propozycje były wcześniej omawiane z innymi resortami.
– Dopóki nie wiemy, jak te rozporządzenia i ustawy wyglądają, to chwilę jeszcze poczekajmy. Niech to przejdzie przez tę całą maszynkę legislacyjną i zobaczymy, co tam na końcu będzie. Czy to będzie rzeczywiście zmiana jakościowa, czy kolejne 3-4 poprawki, które gdzieś tam na boku urzędnicy uzupełnią czymś innym – mówi Bochniarz.
Jednocześnie zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria: – Będziemy pilnować tego projektu i poprawiać, ale kilka razy już mieliśmy pełne optymizmu oczekiwania, po czym się okazywało, że kończyło się na zupełnie kosmetycznych zmianach.
Tak zwana trzecia ustawa deregulacyjna ma poprawić płynność przedsiębiorstw i zmniejszyć zatory płatnicze utrudniające ich rozwój. W połowie czerwca projekt został skierowany do konsultacji międzyresortowych.
Czytaj także
- 2025-04-30: W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-12: Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2024-10-15: Agata Młynarska: Moim bliskim daję w prezencie pakiety na badania, a z przyjaciółkami umawiam się na mammografię
- 2024-07-08: Trwają prace nad pierwszym pakietem ułatwień dla biznesu. Założenia drugiego będą znane na przełomie lipca i sierpnia
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.