Mówi: | Michał Królikowski |
Funkcja: | Wiceminister Sprawiedliwości |
Min. Sprawiedliwości uporządkuje kary za przestępstwa gospodarcze
Trwają konsultacje społeczne projektu resortu sprawiedliwości dotyczącego ograniczania prawa karnego w obrocie gospodarczym. Urzędnicy ministerstwa chcą zmniejszyć liczbę przestępstw gospodarczych, ponieważ dotyczące ich przepisy są w większości "martwe". To nie znaczy, że niektóre przestępstwa przestaną być karane – zapewniają przedstawiciele resortu.
Polska jest liderem w Europie pod względem liczby przepisów karnych dotyczących działalności gospodarczej. Co więcej, w lawinowym tempie powstają nowe. Ponad 300 przestępstw gospodarczych uregulowanych jest w 60 różnych ustawach. Przepisy dotyczące większości z nich są przepisami martwymi.
– Minister sprawiedliwości identyfikuje problem nadmiernej obecności prawa karnego w regulacjach dotyczących obrotu gospodarczego – wyjaśnia Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.
Dodatkowo wiele przepisów karnych jest regulowanych równolegle w kilku ustawach.
– W związku z tym przedsiębiorca, który podejmuje inicjatywę gospodarczą, potrafi być zaskakiwany istniejącym zakazem często po fakcie, nie jest w stanie odtworzyć tego, co mu wolno, a czego nie lub musi liczyć się z ryzykiem, że sąd przy jednej z dostępnych interpretacji stwierdzi, że jego działanie mogło być bezprawne – dodaje Michał Królikowski.
Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce ograniczyć liczbę przepisów karnych wobec przedsiębiorców. We wstępnym projekcie założeń resort proponuje uporządkowanie kar dotyczących m.in. ujawnienia tajemnicy bankowej i skarbowej, składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez urzędników czy polityków, prowadzenia działalności bankowej i doradztwa podatkowego bez uprawnień. To jednak nie znaczy, że przestępstwa te nie będą karane. Chodzi o wykluczenie zapisów o sankcji karnej z danej ustawy i podporządkowanie ich pod odpowiednie przepisy kodeksu karnego. Zastrzeżono jednak, że nie wszystkie z 60 ustaw zostaną znowelizowane.
– Chcielibyśmy, żeby przedsiębiorca był w stanie zidentyfikować moment, w którym zaczynają się zakazy karne dotyczące jego działalności, w sposób pewny, precyzyjny i dostępny – mówi wiceminister sprawiedliwości.
Jak podkreśla Michał Królikowski, w ten sposób prowadzenie biznesu w Polsce stanie się bardziej przewidywalne i bezpieczne, jeśli chodzi o zakres ingerencji prawa karnego. Tym samym powinny zniknąć niektóre ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.
– Minister sprawiedliwości podejmuje inicjatywę w ramach unijnego programu Justice for Growth, czyli wymiar sprawiedliwości dla wzrostu gospodarczego – wyjaśnia wiceminister.
I dodaje, że badania, na których opiera się unijna inicjatywa, potwierdzają, że zmiany w podejściu do penalizacji przestępstw gospodarczych są zasadne.
Wstępne założenia są obecnie w fazie konsultacji społecznych. Jak podkreśla wiceminister Królikowski, w czasie konsultacji przedsiębiorcy zgłoszają wiele nowych propozycji przepisów, które wymagają zmian, np. przepisy dotyczące handlu paliwami.
Projekt założeń ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. Przedstawiciele resortu szacują, że trafi na posiedzenie rządu najwcześniej w lipcu.
Czytaj także
- 2025-06-26: Trwają prace nad nowymi przepisami chroniącymi dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Mają dostosować prawo do rozwoju technologii
- 2025-06-16: Przedsiębiorcom coraz bardziej doskwiera niestabilność i skomplikowanie przepisów podatkowych. Problemem są też niejasne ich interpretacje
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-06-09: Import materiałów budowlanych z Rosji zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiego rynku. Konieczne są zmiany i egzekwowanie sankcji
- 2025-06-26: Branża opakowań nie traktuje unijnych regulacji jako zagrożenia. Widzi w nich impuls do rozwoju
- 2025-06-03: Zaufanie do UE deklaruje 58 proc. Polaków. Większość Europejczyków postrzega ją jako stabilne miejsce na tle niespokojnego świata
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.