Mówi: | Jacek Wrzosek |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Kancelaria Prawniczo - Brokerska "Adversum" Sp. z o.o. |
Niełatwa droga do uzyskania odszkodowania w Polsce
Polacy często nie wiedzą, jakie mogą mieć roszczenia np. w razie wypadku – wynika z obserwacji ekspertów Kancelarii Prawniczo-Brokerskiej Adversum. Dotyczy to szczególnie szkód osobowych. Natomiast przy szkodach majątkowych poszkodowani ufają, że wycena rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej, zostanie przeprowadzona rzetelnie i właściwie. Choć zdarzają się przypadki zaniżanych wycen. Coraz częściej sprawy o odszkodowanie trafiają więc do sądów.
– Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych może wynikać ze szkód majątkowych, np. pożar mienia, zniszczenie mienia podczas wichury. Druga grupa to szkody osobowe, na podstawie dobrowolnych ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków lub odpowiedzialność cywilna, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego – mówi Jacek Wrzosek, prezes Kancelarii Prawniczo-Brokerskiej Adversum.
Z obserwacji Kancelarii Adversum wynika, że Polacy nie mają zbyt dużej orientacji w możliwościach domagania się wszystkich roszczeń w razie wypadku i zadowalają się każdą przyznaną kwotą odszkodowania.
– Dotyczy to przede wszystkim szkody na osobie. Z kolei przy szkodach na mieniu ludzie bardzo często wierzą w zakłady ubezpieczeń, że likwidatorzy zakładów ubezpieczeń, osoby, które wyliczą tę szkodę, zrobią to w sposób właściwy i ostateczny – podkreśla ekspert w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Tymczasem takie wyliczenia mogą nie obejmować wszystkich szkód.
– Częste są przypadki, że odszkodowania odbiegają od kwot, które moglibyśmy dla tych osób uzyskać. Jako kancelaria pomagamy w takich sytuacjach, zarówno tych, które już nastąpiły, czyli w uzyskaniu dodatkowego świadczenia, bądź prowadzimy sprawę od początku, wskazując właściwe tytuły, z których można uzyskać odszkodowania i świadczenia – wyjaśnia prezes Adversum.
Usługa firm odszkodowawczych nie musi ograniczać się do porad prawnych z zakresu ubezpieczeń. Jak podkreśla Jacek Wrzosek, dzięki współpracy z zespołem lekarzy kancelaria może oferować porady medyczne dla poszkodowanych w wypadkach, co nie tylko jest przydatne przy przyszłym leczeniu, ale i właściwej wycenie szkody na osobie.
– Dzięki temu możemy wystąpić do zakładów ubezpieczeń o odpowiednie kwoty na leczenie, na rehabilitację. W ślad za tym tworzymy odpowiednie zestawy wymaganych dokumentów, aby udowodnić prawo do odszkodowania, zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli czegoś żądasz, to udowodnij, że masz do tego prawo. Zakłady ubezpieczeń nie wypłacą świadczeń odszkodowawczych na słowo, wszystko musi być poparte odpowiednimi dokumentami, w odpowiednim formacie, odpowiednio skonstruowane – podkreśla Jacek Wrzosek.
W przypadku niektórych szkód na mieniu odzyskanie całego możliwego odszkodowania oznacza długotrwały proces.
– Czasami pracujemy z osobą poszkodowaną nawet dwa lata, aby w sposób ostateczny ustalić, jakie są uszczerbki na zdrowiu, jak to skutkuje na jego przyszłość, na całe życie. Trzeba odczekać nawet do dwóch lat – tak mówią przepisy o orzekaniu o niepełnosprawności, o orzekaniu trwałych uszczerbków – tłumaczy prezes Adversum.
Przy dochodzeniu odszkodowania zwykle zaczyna się od kontaktu z ubezpieczycielem i przedstawienia argumentów poszkodowanego. Czasem to wystarcza do uznania jego racji i wypłaty pełnego należnego odszkodowania. Ale coraz częściej poszkodowani kierują sprawę do sądu.
– Rzadko kiedy etap przedsądowy kończy się uzyskaniem kwot satysfakcjonujących osobę poszkodowaną, czyli takich, które odpowiadają pełnemu naprawieniu szkody. Bardzo często jest tak, że musimy taką sprawę kierować do sądu, gdzie wówczas też muszą się pojawić zawodowi pełnomocnicy, którzy z nami współpracują, którzy ten etap poprowadzą w taki sposób, aby klient mógł uzyskać to wszystko, co powinien, oczywiście w ramach orzeczenia sądowego – mówi prezes Adversum.
Tego typu usługi zwykle świadczone są w oparciu o tzw. umowę efektu, czyli procent z uzyskanej kwoty świadczeń odszkodowawczych. Jak mówi Jacek Wrzosek, to zależy również od danej firmy odszkodowawczej i zakresu usług, jaki świadczy.
– W wypadku naszej firmy prowizja w wysokości 20-25 proc. uzyskanej kwoty obejmuje dochodzenie odszkodowania łącznie z kosztami procesu sądowego. Chcemy zazwyczaj celować w te wyższe kwoty świadczeń, jakie możemy dla klienta uzyskać, i jeżeli w jakimkolwiek elemencie procesu przegramy, to wtedy jest nasz koszt i nasze ryzyko – wyjaśnia Jacek Wrzosek. – Zajmujemy się także sprawami poszkodowanych, którzy próbowali dochodzić sami odszkodowania i uzyskali kwoty o połowę niższe niż uzyskuje w takich wypadkach nasza firma.
Czytaj także
- 2024-11-12: Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. To może pociągnąć za sobą problemy z dostępnością ubezpieczeń
- 2024-10-23: Tylko połowa poszkodowanych pasażerów walczy o odszkodowanie za opóźniony lot. To nieodebrane kilka miliardów euro
- 2023-09-07: Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta
- 2023-06-15: Obawa o roszczenia ze strony banków hamuje decyzje frankowiczów. Orzeczenie TSUE może to zmienić
- 2021-09-16: Wchodzą w życie przepisy przerywające procesy reprywatyzacyjne. Właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka
- 2020-10-15: Dariusz Kordek: Zawsze korzystam z pomocy prawnika w tych sprawach, gdzie moje kompetencje się kończą. Nieznajomość prawa zawsze obraca się przeciwko nam
- 2020-06-19: Może być trudniej o odszkodowanie za opóźniony lot. Nawet 75 proc. pasażerów może stracić ochronę
- 2018-02-14: Pasażerowie polskich lotnisk mogą się starać o odszkodowania na łączną kwotę 185 mln zł. Robi to jedynie 2 proc. z nich
- 2017-08-25: Turyści wiedzą coraz więcej o swoich prawach. Przybywa reklamacji nieudanych wyjazdów z biurami podróży
- 2017-08-17: Rekompensata za odwołany lub opóźniony lot należy się także pasażerom tanich linii i czarterów. Turyści mogą liczyć na odszkodowanie do 600 euro
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.