Mówi: | Jolanta Niedziela |
Funkcja: | rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Warszawie |
Notariusze wyjaśnią wątpliwości dotyczące prawa spadkowego. Ważne zmiany dotyczące zasad dziedziczenia
W tym roku weszły w życie dwie ważne zmiany prawne w kwestii dziedziczenia. Nowe regulacje zmieniły zasady dziedziczenia transgranicznego oraz przepisy prawa spadkowego w zakresie dziedziczenia długów. Zmiany wciąż budzą wiele wątpliwości, dlatego wiodącym tematem tegorocznego Dzień Otwarty Notariatu będzie właśnie dziedziczenie.
– Po raz szósty środowisko notarialne organizuje Dzień Otwarty Notariatu, proponując jako temat przewodni: Porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu – w związku z licznymi zmianami, które weszły w tym roku w życie w zakresie prawa spadkowego. Jak pokazują doświadczenia pięciu ostatnich edycji, bez względu na proponowany przez notariat temat przewodni, gros pytań i tak zawsze dotyczyło dziedziczenia, spadków, testamentów czy zachowku – mówi agencji informacyjnej Newseria Jolanta Niedziela rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Warszawie.
Dzień Otwartego Notariatu w tym roku obejmie 24 miasta w Polsce. W sobotę 28 listopada notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji związanych z dziedziczeniem, postępowaniem spadkowym oraz istotnymi zmianami w prawie spadkowym. W tym roku nastąpiły dwie kluczowe zmiany. 17 sierpnia 2015 roku weszło w życie europejskie rozporządzenie spadkowe, które zmieniło zasady dziedziczenia transgranicznego.
– Jeżeli obywatel Polski przebywał zagranicą i nie sporządzi testamentu, w którym dokona wyboru prawa polskiego jako właściwego dla regulacji ogółu spraw spadkowych po nim, to może się okazać, że dziedziczenie będzie się odbywało według zasad państwa, w którym dana osoba ma miejsce pobytu – wyjaśnia Niedziela. – Może się okazać, że dziedziczenie będzie przeprowadzone według zasad prawa francuskiego, belgijskiego czy niemieckiego.
To, czy będzie to bardziej, czy mniej korzystne dla spadkobierców, zależy od uregulowań prawnych danego państwa. Notariusze wyjaśniają, że aby uniknąć takiego scenariusza, wystarczy zapis w testamencie dotyczący wyboru prawa polskiego.
Druga istotna zmiana obowiązuje od 18 października i dotyczy zmian w zasadach odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe. Do tej pory spadkobiercy od chwili śmierci spadkodawcy mieli 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku bądź przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli taki dokument nie został złożony, wówczas następowało dziedziczenie wprost, czyli z ewentualnymi długami.
– Po zmianach prawa niezłożenie oświadczenia w sześciomiesięcznym terminie oznacza, że dziedziczymy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To znaczy, że nie odpowiadamy z własnego majątku za długi spadkodawcy. Ale musimy spłacić długi spadkowe do stanu czynnego spadku – wyjaśnia Jolanta Niedziela.
Jak podkreśla, ostatnie zmiany są pozytywne dla spadkobierców. Dzięki nim są oni w mniejszym stopniu narażeni na konsekwencje nieznajomości prawa.
– Otwierał się spadek, zdawaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy spadkobiercami, ale nie wiedzieliśmy z czym to się wiąże i jak dolegliwe finansowo może to dla nas być – zauważa Jolanta Niedziela.
Czytaj także
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
- 2025-03-10: Wypadki pod wpływem alkoholu częściej powodują młodzi kierowcy. Sytuację poprawiają kontrole prędkości oraz stanu trzeźwości kierujących
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.