Mówi: | Mariusz Hildebrand |
Funkcja: | prezes |
Firma: | BIG InfoMonitor |
Poluzowanie rekomendacji T może zachęcić do zaciągania kredytów, ale niekoniecznie klientów parabanków
Zdaniem prezes BIG InfoMonitora, poluzowanie rekomendacji T, która zaostrzyła w 2010 roku wymogi kredytowe, niekoniecznie musi doprowadzić do odejścia klientów od parabanków. Nie wszyscy klienci tych ostatnich decydowali się na usługi firm pożyczkowych tylko z powodu braku możliwości otrzymania kredytu bądź pożyczki w banku. Wielu zachęciły łatwiejsze procedury i szybsza obsługa. Zmiany w rekomendacji T mają zacząć obowiązywać w bankach najpóźniej 31 lipca tego roku.
– Patrząc na osobę fizyczną, która zaciąga zobowiązania w różnych sektorach rynku finansowego, czy to w bankach czy to w pozabankowych firmach pożyczkowych, często pokutuje stereotyp, zgodnie z którym z usług firm pożyczkowych korzystają tylko osoby, które nie są w stanie otrzymać finansowania w ramach sektora bankowego – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Mariusz Hildebrand, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Tymczasem, zdaniem Mariusza Hildebranda, nie zawsze przyczyną zadłużania się w firmach innych niż banki są kłopoty ze zdolnością kredytową.
– Często z pożyczek w tzw. parabankach korzystają osoby, które mają wysoki scoring w ramach sektora bankowego i mogłyby w tym sektorze bankowym swobodnie otrzymywać pożyczki, natomiast z ich punktu widzenia szybsze, wygodniejsze i łatwiejsze jest otrzymanie finansowania z firmy pożyczkowej – twierdzi Hildebrand. – Te firmy pożyczkowe wcale nie stosują złych zasad, a potrafią w szybszy i łatwiejszy sposób dostarczyć finansowanie, co dla niektórych osób jest istotne z punktu widzenia czasu.
Polacy nie boją się parabanków
Banki liczą na powrót klientów, którzy zrezygnowali z ich usług po wprowadzeniu rekomendacji T w 2010 roku. Według Mariusza Hildebranda, klienci mogą nie wrócić.
– Odpływ klientów z sektora bankowego – szacowany na 1,5 miliona osób – nie był do końca powiązany tylko z rekomendacją T. Dlatego też jej poluzowanie nie oznacza, że klienci wrócą do sektora bankowego – przekonuje Hildebrand.
Wielu pożyczkobiorców nie uważa, by korzystanie z usług parabanków miało być czymś niewłaściwym.
– Większość klientów firm pożyczkowych zakłada, że skorzystanie z firmy pożyczkowej nie jest niczym złym i korzystają z tego finansowania, tym bardziej, że jest w miarę łatwo i szybko dostępne. Atutem są też uproszczone procedury w porównaniu z procedurami bankowymi. Ani jedna, ani druga strona nie jest złym rozwiązaniem. Każdy z nas wybiera to, co jest dla niego lepsze czy wygodniejsze – zauważa rozmówca Newserii.
Rekomendacja T, która weszła w życie 2010 r., zaostrzała warunki przyznawania kredytu w walucie obcej. Ponadto zakazywała udzielania kredytów osobom, których łączne zobowiązania przekraczałyby 50 proc. zarobków, a w przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej – 65 proc. Według znowelizowanych procedur z 2013 r. to banki będą decydować, czy klient jest w stanie znieść obciążenie kredytowe. Znowelizowana rekomendacja upraszcza też procedury w przypadku niewielkich kredytów, a więc takich, które najczęściej oferują parabanki. Np. umożliwia wzięcie kredytu ratalnego na towary do ok. 15 tysięcy złotych bez obowiązku przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Banki mają czas do 31 lipca na dostosowanie się do znowelizowanych zaleceń.

Prezes ING Banku Śląskiego: rynek kredytów hipotecznych mocno stopniał w tym roku

Wartość udzielanych kredytów stoi w miejscu. W Banku Pocztowym wzrosła o prawie 20 proc.

Zadłużenie Polaków rośnie. Nie panujemy nad swoimi budżetami domowymi
Czytaj także
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-01-22: Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-13: Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
- 2025-01-24: Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.