Mówi: | Marcin Sypniewski |
Funkcja: | poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja |
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
– Teoretycznie celem rozporządzenia jest regulowanie i obrona obywateli, natomiast moim zdaniem każda próba ingerencji w rynek kryptowalut, który przecież cechuje się niezależnością od rządów i organizacji, może go trochę zniekształcać. Jestem przeciwny ingerencjom w kryptowaluty. Uważam, że ta regulacja jest niepotrzebna – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Marcin Sypniewski, europoseł z Konfederacji.
Co do zasady MiCA ma na celu ochronę inwestorów przy jednoczesnym wspieraniu innowacji w przestrzeni aktywów cyfrowych. Ramy obejmują kryptoaktywa, które nie są chronione i regulowane przez istniejące europejskie prawa i regulacje. Regulacjom podlegają takie aktywa jak tokeny użytkowe czy kryptoaktywa powiązane z walutami fiducjarnymi. Przepisy wprowadzają krytyczne wymagania (np. te dotyczące autoryzacji i licencji oraz zasady przeciwdziałania nadużyciom na rynku) dla dostawców usług kryptoaktywów, w tym giełd i platform kryptopochodnych.
– Jeżeli chodzi o standardy globalne dotyczące kryptowalut, to nie widzę potrzeby czegoś takiego, bo jest to system niezależny. Jego główną zaletą jest przede wszystkim to, że jest odporny na wstrząsy, bo jest niezależny od rządów, banków i nie ma tutaj ingerencji, nie ma możliwości dodruku pieniądza, tak jak mamy przy pieniądzu tradycyjnym. Dlatego uważam, że każda ingerencja może być szkodliwa – ocenia europoseł z Konfederacji.
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie o kryptowalutach, zgodnie z którym polityka rządu ma promować możliwości inwestowania w cyfrowe aktywa, jednocześnie wskazuje na sprzeciw wobec wprowadzenia cyfrowego dolara i powołuje grupę roboczą ds. kryptowalut. Jeszcze podczas kampanii wyborczej Trump deklarował, że chce uczynić Stany Zjednoczone kryptostolicą świata. Eksperci oceniają, że jego polityka może zostawić europejski rynek w tyle. Od czasu wyboru Trumpa wartość bitcoina stale rośnie, z ok. 70 tys. dol. na początku listopada 2024 roku do ponad 100 tys. dol. w styczniu br.
– Donald Trump rzeczywiście pokazuje, że stawia na kryptowaluty i uważam, że Europa też powinna postawić na kryptowaluty. Pojawiają się głosy, że powinniśmy budować swój własny niezależny system. Tylko to tak nie działa, przecież nie ma takiej opcji, żeby Unia Europejska nagle postanowiła stworzyć własne kryptowaluty, bo one cechują się niezależnością od rządów i banków, czyli nie ma takiej możliwości, żeby politycy odgórnie stworzyli konkurencję dla bitcoina. To pomysł, który nie ma szans powodzenia i uważam, że podobnie jak Trump, tak samo Unia powinna nie ingerować w rynek kryptowalut, ale rzeczywiście umożliwiać jego rozwój – podkreśla Marcin Sypniewski.
Jak wynika z „Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024”, w kryptowaluty lokuje kapitał 22 proc. inwestorów. Jednocześnie, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Popularność kryptowalut w Polsce” z 2023 roku, co piąty korzystający z kryptowalut padł ofiarą oszustwa, a 8 proc. badanych deklaruje, że zna osobiście kogoś, kto wykorzystywał kryptowaluty do nielegalnych transakcji. Dlatego też niemal 61 proc. Polaków jest zdania, że rząd powinien się zająć uporządkowaniem kwestii kryptowalut, żeby inwestowanie w nie było bezpieczniejsze – wynika z raportu UCE Research i Ari10 z 2024 roku.
– To, co jest podnoszone w dyskusjach, to wykorzystywanie kryptowalut do różnych działań przestępczych czy też potrzeba ochrony obywateli. Wydaje mi się, że trzeba by raczej skuteczniej działać, jeżeli chodzi o egzekucję praw obywateli, a nie grzebać przy kryptowalutach. Jestem przeciwny tego typu ingerencjom, bo jest to system, który doskonale się rozwija bez pomocy rządu – przekonuje europoseł z Konfederacji.
O potrzebie wprowadzenia globalnych standardów na rynku kryptowalut europarlamentarzyści dyskutowali podczas styczniowej sesji plenarnej.
Czytaj także
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-04-02: Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
- 2025-04-29: Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive
- 2025-03-20: Co roku ubywa na świecie około 10 mln hektarów lasów. Walka z wylesianiem i degradacją lasów jest koniecznością
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.