Mówi: | Jacek Rostowski |
Funkcja: | Minister Finansów |
J. Rostowski: Mundurówki za kilka lat powinny pracować do 67 r. życia
- Powszechny system emerytalny powinien obejmować wszystkie grupy zawodowe - uważa minister finansów i proponuje, by za kilka lat objąć reformą również służby mundurowe. W tym tygodniu Sejm zajmie się kontrowersyjnymi projektami zmian w emeryturach.
Głównym punktem rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu będzie debata nad projektem ustawy wydłużającej i zrównującej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według rządowej propozycji uprawnienia do emerytury pracownik nabędzie dopiero po 67. roku życia. Posłowie zajmą się również projektem zmian w emeryturach mundurowych, który podnosi wiek emerytalny funkcjonariuszy do 55. roku życia pod warunkiem jednak, że staż służby wynosi 25 lat.
Oba projekty zostały w piątek przyjęte przez Radę Ministrów. Jednak to może nie być ostatnie słowo rządu w sprawie emerytur.
- Stopniowo powinniśmy zmierzać do tego, żeby przywileje zmniejszać i wszystkie grupy zawodowe po kolei, spokojnie wprowadzać do systemu powszechnego - podkreśla Jacek Rostowski.
Zdaniem ministra finansów przywileje emerytalne mogłyby zachować jedynie naprawdę "wyjątkowe grupy" jak np. pracujący na dole górnicy. Ale już nie służby mundurowe.
- Chciałbym, żebyśmy za kilka lat wrócili do tej sprawy i żeby nowo wstępujący do służby już wchodzili do systemu powszechnego - mówi minister.
Eksperci przekonują, że proponowane przez rząd zmiany w emeryturach są konieczne, nie tylko ze względu na sytuację gospodarczą kraju, ale i na poziom życia przyszłych emerytów. Zdaniem Jacka Rostowskiego korzyści odczują również pracownicy.
- Ten system jest nie tylko społecznie sprawiedliwy, ale pozwala też na elastyczność na rynku pracy, bo można przechodzić z jednej firmy do drugiej czy z jednego sektora do innego, zachowując wszystkie uprawnienia emerytalne - argumentuje Rostowski.
I dodaje: - Jest wiele krajów w Europie Zachodniej, które dopiero dochodzą do takich elastycznych systemów emerytalnych i jeszcze daleko od nich są.
Czytaj także
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
- 2024-08-30: Bez dobrowolnego wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe emerytury. Obecni 30-latkowie dostaną jedną czwartą ostatniej pensji
- 2024-09-05: W 2060 roku emerytura z ZUS może wynieść mniej niż 20 proc. ostatniej pensji. Dobrowolne oszczędzanie na ten cel wciąż mało popularne
- 2024-10-14: Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Połowa młodych stażem pedagogów planuje odejście z zawodu
- 2024-07-17: Sektor MŚP wyczekuje cofnięcia Polskiego Ładu. W 2025 roku mały biznes może liczyć na więcej korzystnych zmian
- 2024-07-17: Pielęgniarki narzekają na przeciążenie pracą i braki kadrowe. Jest to odczuwalne zwłaszcza dla młodego personelu
- 2024-07-01: Przyspieszają prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2025 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.