Mówi: | Izabela Kielczyk |
Funkcja: | psycholog biznesu |
Firma: | dyrektor Pracowni Psychoterapii |
Połowa Polaków odczuwa jesienną chandrę. Aktywność fizyczna lekarstwem na spadek formy
Okres jesienny nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Na spadek nastroju w tym czasie narzeka ponad połowa Polaków. Eksperci podkreślają, że skutecznym sposobem na walkę z jesiennym przygnębieniem są aktywność fizyczna, spotkania z przyjaciółmi czy chwila medytacji. Dobrym pomysłem jest również urlop spędzony w ciepłych krajach. Im dłuższy, tym lepszy.
– Bardzo często ludzie uważają, że pogoda ma na nich wpływ. Narzekają, że mają mniej energii, a brak słońca powoduje spadek efektywności w pracy. I faktycznie często tak zaczynają postępować. Proponuję jednak zaakceptować rzeczy, na jakie nie mamy wpływu, czyli brak słońca czy deszcz – mówi agencji Newseria Biznes Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, dyrektor Pracowni Psychoterapii.
Depresja sezonowa jest powszechnym zjawiskiem na świecie, przede wszystkim na Północy. Krótsze dni i mniej słońca mogą spowodować pogorszenie samopoczucia. W Polsce spadek energii i jesienno-zimowe przygnębienie odczuwa 55 proc. osób – wynika z badania przeprowadzonego przez PAYBACK Opinion Poll. Ankietowani przyznali jednak, że mają sposoby, by sobie z tym radzić. To m.in. poświęcanie więcej czasu na relaks, spontaniczne zakupy czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi.
– Jedni mogą wstać wcześniej i pobiegać lub poćwiczyć, inni powoli wypić kawę i zjeść lepsze śniadanie, tak aby mieć energię do pracy. Rankiem można się zastanowić, jak zadbać o lepszy nastrój. Niektórzy będą chcieli obejrzeć coś w telewizji, inni przeczytają książkę – przekonuje Kielczyk.
Dobrym sposobem na walkę z depresją jest aktywność ruchowa. Wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu endorfin, serotoniny i dopaminy. Hormony szczęścia pomagają przezwyciężyć gorsze samopoczucie, powodują wzrost energii, umożliwiają też lepszy sen. Pomocne będą nie tylko forsowne ćwiczenia, lecz także zwykły spacer. Jak podkreśla psycholog, ważne jest to, by wykonać jakąkolwiek aktywność.
– Warto też zadbać o wyciszenie po pracy. Niektórym osobom trudno to uzyskać, ale warto spróbować, nawet na kilka minut. Trzeba usiąść i nie myśleć o niczym, wyłączyć laptopa czy komórkę i pobyć chwilę ze sobą. To naprawdę relaksuje – podkreśla Izabela Kielczyk.
Akceptacja pory roku i umiejętność wyciszenia zdaniem ekspertki sprawią, że jesień będzie twórczym okresem, który pozwoli na zastanowienie się nad dalszym życiem: znalezieniem nowej pasji czy zmianą pracy.
Sposobem na depresję są również kąpiele słoneczne, np. przy użyciu specjalnych lamp, które imitują światło słoneczne. Ci, którzy wykorzystują urlop jesienią, mogą wyjechać do ciepłych krajów. Ekspertka radzi, by wyjazd był co najmniej dwutygodniowy, bo dopiero taki okres pozwala na skuteczny odpoczynek.
– Czasami ludzie wracają z jeszcze większą depresją, niż wyjechali. Warto jednak zadbać o wypoczynek, czy będzie to nurkowanie, wspinaczka po górach czy jazda na nartach – mówi Izabela Kielczyk.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-23: Monika Mrozowska: Półmaraton dodał mi siły i odwagi. Zamierzam próbować rzeczy, które kiedyś spisałam na straty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.