Mówi: | Izabela Grabowska |
Funkcja: | Naczelnik Krajowego Ośrodka EFS |
Polacy chcą społeczeństwa, w którym się słucha obywatela
Polacy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społeczeństwa i mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą – wynika z wniosków po konferencji "Rzeczpospolita Lokalna". Spotkali się na niej społecznicy i samorządowcy z całej Polski. Razem dyskutowali m.in nad projektami zmian w prawie, które ułatwiłyby działalność lokalnym fundacjom i stowarzyszeniom. W prace włączyli się również reprezentanci rządu i Kancelarii Prezydenta RP.
Tegoroczna konferencja, zgodnie z zapowiedziami organizatorów, ma być początkiem dłuższego cyklu spotkań osób zaangażowanych w życie społeczne, lokalnych władz i ekspertów.
– Była to pierwsza odsłona. Będziemy chcieli to kontynuować. Na podstawie wyników tej debaty będziemy chcieli profilować bardziej kolejne spotkania. Chcemy, by "Rzeczpospolita Lokalna" była projektem ciągłym, ale nie tylko w rozumieniu corocznego spotkania, ale w rozumieniu pracy całorocznej – przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Izabela Grabowska, Naczelnik Krajowego Ośrodka EFS.
Jak podkreśla, dwudniowa konferencja byłą dobrą okazją, by członkowie lokalnych społeczności mogli porozmawiać z samorządowcami, ekspertami i przedstawicielami władz centralnych o wyzwaniach i kłopotach, z jakimi mierzą się podczas codziennej pracy.
– Chcieliśmy się zapytać ludzi działających, żyjących w środowiskach lokalnych, jak oni widzą swoją przyszłość, jak rozwiązywaliby swoje problemy. We wspólnej pracy, w dialogu narodziło się kilka wizji dla poszczególnych społeczności lokalnych i kilka rozwiązań – wyjaśnia Izabela Grabowska.
Organizatorzy spotkania, czyli Krajowy Ośrodek EFS oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, zaprosili do Warszawy 460 osób, by wypracować rozwiązania dotyczące problemów związanych m.in. z edukacją, współpracą z władzami samorządowymi czy partycypacją i integracją społeczną.
– Wnioski zostały wypracowane przez ludzi, uczestników, a nie przez organizatorów. I to jest wartością. Nie jest tak, że spotkało się kilka osób i na podstawie tego organizator wyciągnął wnioski. To są wnioski wypracowane przez ludzi, którzy działają w środowiskach lokalnych, widzą pewne konieczności rozwiązań, które należy podjąć – mówi przedstawicielka organizatorów.
Konkretne wnioski po spotkaniu to postulaty dotyczące wprowadzenia dwukadencyjność dla władz samorządowych, uelastycznienia systemu zarządzania edukacją, uproszczenie zasady rejestracji i rozliczania dla organizacji pozarządowych. Pomoc w zmianie części regulacji, zadeklarował Henryk Wujec, doradca prezydenta ds. społecznych.
– Z jednej strony mamy wsparcie Kancelarii Prezydenta w zakresie rozwiązań i postulatów wypracowanych podczas tego spotkania. Z drugiej strony, chcielibyśmy oprzeć to na pracy w środowiskach lokalnych i pracach animacyjnych, żeby zachęcić do tego typu spotkań różnych środowisk lokalnych – twierdzi Grabowska.
Jak tłumaczy, celem prac prowadzonych w ramach warsztatów było również stworzenie pomysłów na ułatwienie pracy tym, którzy chcą się angażować w życie wspólnot.
– Chodziło nam o to, by pokazać pewien przekrój wyzwań stojących przed różnymi miejscowościami. Taki był główny cel, by stworzyć dla nich wizję wizję tak, aby to było w jakiś sposób transferowalne, bo bardzo jest Polska zróżnicowana – wyjaśnia współorganizatorka konferencji.
Uczestnicy "Rzeczpospolitej Lokalnej" wspólnie doszli do wniosku, że Polakom zależy, by aktywnie brać udział w życiu społecznych.
– Polacy chcą społeczeństwa partycypatywnego, takiego, w którym się słucha obywatela, w którym on nie tylko konsultuje pewne rzeczy, ale ma prawo do współdecydowania. To bardzo wybrzmiało na tegorocznym spotkaniu. Powoli do tego zmierzamy, trzeba ten proces wesprzeć – mówi Izabela Grabowska.
Wnioski wypracowane podczas dwudniowych warsztatów mają zostać wkrótce spisana i przekazane w formie raportu parlamentarzystom oraz odpowiednim resortom.
Z badań przeprowadzonych w maju 2011 przez CBOS, wynika że aktywność społeczną deklaruje 80 proc. Polaków, w tym zaledwie 27 proc. robi to w ramach zorganizowanych struktur.
Czytaj także
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-19: Iwona Guzowska: Nie myślę o powrocie do polityki. Ten rozdział jest definitywnie zamknięty
- 2024-11-25: Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
- 2024-09-12: Do BGK trafiło już 240 wniosków na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Samorządy mogą zyskać 40 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek na inwestycje
- 2024-08-29: Większość młodych osób nie ma zaufania do polityków i poczucia sprawczości. Dużą rolę w podniesieniu poziomu zaangażowania może odegrać szkoła
- 2024-07-26: Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań
- 2024-07-01: Przyspieszają prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2025 roku
- 2024-07-12: Spadł optymizm samorządów dotyczący ich możliwości rozwojowych. W 2025 roku spodziewane jest odbicie
- 2024-07-04: Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.