Mówi: | Józef Zborowski, prezes zarządu KS Chochołów |
Sportowe programy dla dzieci szansą na medale olimpijskie w przyszłości. „Projekt na medal” kształci kadry przyszłych skoczków i biegaczy narciarskich
Skoki i biegi narciarskie od lat są jednymi z najpopularniejszych zimowych dyscyplin. Sukcesy Adama Małysza, Kamila Stocha, Dawida Kubackiego czy Justyny Kowalczyk przyciągają do sportów zimowych kolejne pokolenia. Duży udział w tym mają także programy aktywizacji dzieci i młodzieży. Jednym z nich jest „Projekt na medal”, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Klub Sportowy Chochołów. Projekt wyrównuje szanse w dostępie do sportu i przygotowuje przyszłą kadrę narciarską. Dzieci, które rozpoczynają treningi w tak młodym wieku, mają duże szanse na zdobywanie medali w przyszłości.
– Dla dzieci, które tu mają swoich idoli: Adama Małysza czy Kamila Stocha, to jest patrzenie w przyszłość, to jest realizowanie marzeń. Jeżeli oni w telewizji widzą mistrza olimpijskiego, chcą tu być. To jest dla nich odskocznia od komputera i komórki, a uprawianie sportu jest wartością dodaną do ich życia – mówi agencji Newseria Biznes Józef Zborowski, prezes zarządu KS Chochołów.
– Sport uczy, rozwija, integruje. Dla jednych jest formą rekreacji, dla innych po prostu sposobem na życie. Z pewnością wszystkim pomaga, buduje kapitał społeczny, wzmacnia zaangażowanie społeczne. Sport to jeden z obszarów, poprzez który chcemy jednoczyć ludzi wokół pozytywnych wartości, a jednocześnie działać na rzecz lokalnych społeczności – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
Polacy osiągają znakomite rezultaty w narciarstwie. Medale naszych skoczków czy biegaczy narciarskich sprawiają, że na sporty zimowe decyduje się coraz więcej młodzieży.
– Razem z Klubem Sportowym Chochołów tworzymy „Projekt na medal”, który pomaga przygotować przyszłą kadrę skoczków i biegaczy narciarskich. Już od pięciu lat ułatwiamy bardzo młodym sportowcom z małych miejscowości dostęp do sportu i uzyskiwanie coraz lepszych wyników. Wierzę w to, że w przyszłości będą osiągać sukcesy na miarę naszych wielkich skoczków jak Małysz, Stoch czy Kubacki – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka. – Nasz tegoroczny medalista na olimpiadzie w Pekinie Dawid Kubacki też zaczynał w małym klubie sportowym, miał wtedy zaledwie sześć lat.
– Budujemy zaplecze polskiego sportu zimowego, przygotowujemy kadry do Polskiego Związku Narciarskiego. Po selekcji dzieci przechodzą w kolejny etap i dalsze szkolenia w sportach zimowych, to już jest trening ukierunkowany, wyczynowy. Pewnie kilkoro z nich stanie na samym szczycie – mówi Józef Zborowski.
„Projekt na medal” realizują szkoły podstawowe. W KS Chochołów, w trakcie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, odbywają się ogólnorozwojowe treningi wsparte wyjazdowymi
– „Projekt na medal” realizuje szkolenie dzieci i młodzieży przede wszystkim w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i skokach narciarskich. Przed pandemią mieliśmy nawet 260 dzieci w projekcie, dziś jest to trochę mniej z uwagi na obostrzenia, ale myślę, że po zakończeniu pandemii to będzie się dalej rozwijać – przewiduje prezes KS Chochołów.
Obecnie klub liczy 70 zawodników, a w projekcie uczestniczy 120 dzieci. Młodzi zawodnicy mogą trenować biegi narciarskie, skoki i kombinację norweską. Dzięki wsparciu BGK klub inwestuje w infrastrukturę, np. w ratraki, sprzęt czy ubrania dla dzieci.
– Szkolenia z „Projektu na medal” są dobrze zorganizowane, odbywają się kilka razy w tygodniu w godzinach popołudniowych, kiedy jest szkoła, a w okresie ferii to jest organizowane od rana do wieczora. Dzieci przyjeżdżają na skocznie, na trasy biegowe w zimie bądź na skocznie z igielitem i na trasy rowerowe w lecie, gdzie szkolimy dzieci na nartorolkach – mówi Józef Zborowski.
„Projekt na medal” nie tylko przyciąga najmłodszych do sportu, lecz również wyrównuje szanse osób z małych miejscowości. W projekcie uczestniczą dzieci z całej gminy – z Jabłonki, Czarnego Dunajca, także Myślenic, Lubnia czy Mszany Dolnej.
– Wierzymy, że w lokalnych społecznościach tkwi siła i potencjał. Że są one szansą na rozwój kapitału społecznego, który wpływa na zrównoważony wzrost gospodarczy całego kraju. A to jest dla polskiego banku rozwoju celem wszystkich działań – mówi prezes BGK.
– Dobra zmiana w sporcie dotarła na wieś i dziś te dzieci mogą się tu realizować, przyjechać do klubu na rowerze, nie muszą jechać do Zakopanego – mówi Józef Zborowski.
Współpraca KS Chochołów i BGK to także organizowane wspólnie imprezy, które cieszą się dużą popularnością, nie tylko zresztą wśród młodych. Ogólnopolskie zawody BGK Ski Cup, które odbyły się pod koniec lutego z okazji 176. rocznicy powstania chochołowskiego, przyciągnęły 200 zawodników startujących w kilku kategoriach wiekowych, m.in. biegach i skokach narciarskich.
– Trzymam kciuki za wszystkich podopiecznych klubu. Życzę im sukcesów i cieszę się, że wspierając „Projekt na medal” Klubu Sportowego w Chochołowie, możemy pomóc im w spełnianiu marzeń o olimpijskich medalach – dodaje Beata Daszyńska-Muzyczka.
Klub w niespełna trzy lata zbudował drugą siłę zimowych sportów w Polsce. Skoczkowie i kombinatorzy norwescy z KS Chochołów należą do czołówki Polski w zawodach dla najmłodszych serii LOTOS Cup Kids. Na mistrzostwach świata juniorów w norweskiej Lygnie 18-latka Daria Szkurat, która jest także ambasadorką „Projektu na medal”, okazała się najlepszą z Polek w biegu na 15 km, zajmując 25. miejsce. Mimo że trenuje poza kadrą, zawodniczka KS Chochołów pokonała o prawie 28 s Karolinę Kukuczkę, olimpijkę z Pekinu. Z kolei podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2022 kombinatorzy norwescy z KS Chochołów plasowali się w pierwszej dziesiątce w skokach narciarskich, rywalizując z zawodnikami uprawiającymi tylko skoki. W kombinacji norweskiej wywalczyli drużynowo trzecie miejsce.
Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju. Jego działania przyczyniają się do powstawania miejsc pracy, budowy mieszkań, rozwoju infrastruktury i poprawy jakości powietrza. Bank podejmuje także działania związane z budowaniem kapitału społecznego, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą – ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy.
Czytaj także
- 2024-10-30: Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-09: Qczaj: Siedem lat temu pod wpływem jesiennej chandry rozpocząłem swoją karierę. Teraz dostaję od życia dużo fajnych niespodzianek
- 2024-10-21: Przyszłość motoryzacji to niekoniecznie auta bateryjne. Zainteresowanie kierowców mniejsze niż oczekiwane
- 2024-10-01: Miasta stawiają na cyfryzację i inteligentne rozwiązania. To zwiększa ich atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów
- 2024-10-04: Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
- 2024-09-23: Monika Mrozowska: Półmaraton dodał mi siły i odwagi. Zamierzam próbować rzeczy, które kiedyś spisałam na straty
- 2024-09-02: Projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk wzburzył naukowców. Ich zdaniem spowoduje on obniżenie prestiżu tej instytucji oraz ograniczy jej samodzielność
- 2024-09-11: Jessica Mercedes i Justin Kirschner: Ludzie w Azji są bardzo szczęśliwi i doceniają to, co mają. A w Polsce wciąż na coś narzekamy i jesteśmy niezadowoleni
- 2024-09-06: Rusza pierwszy w Polsce kierunek studiów podyplomowych dotyczący przygotowania i eksploatacji schronów. Zapotrzebowanie na takie kompetencje będzie rosło
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Bankowość
Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.