Mówi: | Dariusz Mioduski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Kulczyk Investments |
Kulczyk Investments: Gaz z Tanzanii może trafić do Chin, Indii i Japonii
Spółka Ophir Energy, w której Kulczyk Investments posiada ponad 10 proc. udziałów, odkryła w Tanzanii kolejne złoża gazu, szacowane na 100 mld m3. Dzięki budowie terminalu LNG w ciągu najbliższych kilku lat wydobyty surowiec może trafić na eksport, prawdopodobnie na rynki wschodnie.
Porozumienie w sprawie budowy terminalu LNG zostało podpisane między tanzańskim rządem i Ophir Energy oraz współpracującą z nią British Gas, liderem w produkcji skroplonego gazu na świecie. Dzięki współpracy obu spółek już za kilka lat wydobywany surowiec będzie mógł trafić na eksport.
- Zostały podpisane umowy między rządem w Tanzanii a firmami, które są zainteresowane budową terminalu LNG. W regionie jest bardzo duży nacisk, żeby taki terminal wybudować w ciągu następnych kilku lat. Odkryte złoża mają więc szansę być eksploatowane, a gaz z nich eksportowany, przede wszystkim na rynki wschodnie, czyli Indie, Chiny i Japonia - zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments.
To jedno z największych surowcowych odkryć w Afryce w ciągu ostatnich lat. Ophir potwierdziła występowanie gazu na czwartym z kolei złożu w Tanzanii.
- Złoże odkryte przez Ophir to jest ok. 100 mld m3 gazu. To jest bardzo istotne z punktu widzenia spółki, bo podwaja rezerwy, które były dotychczas, czyli łącznie dziś ma w swoich zasobach 200 mld m3 gazu. Jeżeli popatrzymy na to, ile Polska zużywa gazu rocznie, czyli ok. 15 mld m3, to mówimy o zasobach kilkudziesięcioletnich - podkreśla Dariusz Mioduski.
Zasoby całej Tanzanii szacowane są na ok. 850 mld m3, czyli są prawie tak samo duże jak potencjał gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego w Polsce.
- Złoża gazu z łupków w zależności od szacunków różnie są oceniane. Ostatnio się okazało, że jest ich mniej - ok. 800 mld m3, więc są to porównywalne wielkości - mówi prezes Kulczyk Investments.
Ophir nie zamierza poprzestać na dotychczasowych odkryciach. Planowane są kolejne wiercenia, zarówno w Tanzanii, jak i w innych krajach Afryki Wschodniej i Zachodniej.
- Wczoraj zostało podniesione, zamknięte dodatkowe finansowanie dla spółki, na poziomie kilkuset milionów euro, więc spółka dalej zamierza wiercić i odkrywać nowe złoża. Te złoża, które będą przedmiotem następnych wierceń - będzie ich kilkanaście w ciągu następnych 12 miesięcy - mówimy o potencjalnym dodatkowym wzroście o kolejne 200-300 mld m3 gazu - zapewnia Dariusz Mioduski.
Czytaj także
- 2024-11-14: Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć
- 2024-11-25: Objawy menopauzy wpływają na efektywność w pracy. Kobiety wciąż wstydzą się o tym mówić
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
- 2023-02-15: Europa dobrze radzi sobie w tym sezonie grzewczym z ograniczonymi dostawami gazu z Rosji. Kolejne mogą się okazać trudniejsze
- 2023-01-25: Gazprom z poważnymi problemami. Koncern nie ma na razie realnej alternatywy dla europejskiego rynku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.