Mówi: | Łukasz Jadaś |
Firma: | Instytut Monitorowania Mediów |
100 mln użytkowników Ask.fm. Serwis świętuje czwarte urodziny
Serwis społecznościowy Ask.fm, opierający się na schemacie Q&A (questions and answers, czyli pytań i odpowiedzi), w czerwcu będzie obchodził czwarte urodziny. Łotewska platforma jest jednym z internetowych fenomenów, ale wzbudza także kontrowersje. Tylko w Polsce korzysta z niej 2,5-3,5 mln użytkowników.
Ask.fm umożliwia zarejestrowanym użytkownikom zadawanie krótkich pytań, na które odpowiadają inni internauci. Pytania są kierowane do osób, które obserwujemy. Do statusów tekstowych można również dodawać zdjęcia czy filmy.
Serwis jest wyjątkowo popularny wśród nastolatków i często przez tę grupę typowany jako jedno z najważniejszych zjawisk ostatnich miesięcy. W Polsce korzystają z niego głównie osoby w przedziale wiekowym 7-24 lata.
– W ostatnim czasie w serwisie społecznościowym Reddit zapytano nastolatków z całego świata, jakie zjawisko, produkt czy postać są obecnie najpopularniejsze wśród młodych. Co się okazało, Ask.fm znalazł się tam w ścisłej czołówce obok gwiazd muzyki, gwiazd filmu, obok takich serwisów jak Snapchat czy takich zjawisk jak hashtagi – zwraca uwagę w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Łukasz Jadaś z Instytutu Monitorowania Mediów i przypomina, że na świecie korzysta z niego już ponad 100 mln użytkowników internetu. – Serwis został już przetłumaczony na 40 języków – dodaje.
Zdaniem przeciwników Ask.fm serwis może być niebezpiecznym narzędziem w rękach nastolatków, wykorzystywanym do znęcania się nad rówieśnikami. Łotewska strona znalazła się w ogniu krytyki pod koniec ub.r., kiedy nastolatka z Wielkiej Brytanii, która padła ofiarą cyberprzemocy, popełniła samobójstwo. Twórcy serwisu zapewniają, że walczą z każdym przejawem takiego zachowania, stale rozbudowując grupę moderatorów i upraszczając mechanizmy zgłaszania przypadków nękania.
– Przypadki cyberbullyingu, czyli sieciowego nękania, zdarzają się oczywiście w każdym serwisie społecznościowym i powinny być tak samo piętnowane – uważa Łukasz Jadaś. – Jeżeli chodzi o prywatność w serwisie Ask.fm, to jest ona właściwie taka, jaką ustalił sam użytkownik. Dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by troszczyć się o poziom prywatności i informacje, jakie ujawniają na swój temat użytkownicy tego serwisu.
Jego zdaniem w trakcie monitoringu serwisu Ask.fm, jaki prowadzi Instytut Monitorowania Mediów, nie stwierdzono rażących przypadków ujawniania prywatności.
– Mam wrażenie, że młodzi ludzie, czyli główni użytkownicy Ask.fm, mają do niego lżejszy stosunek niż osoby dorosłe, nie traktują go do końca poważnie – przekonuje Jadaś.
Czytaj także
- 2025-04-07: Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-02-27: Biodegradowalne materiały mogą rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem. Na razie to jednak kosztowna alternatywa
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-24: MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.