Mówi: | Robert Chmielewski, współzałożyciel ShareSpace Marcin Dyszyński, współzałożyciel ShareSpace |
Blockchain może zrewolucjonizować transakcje na rynku nieruchomości. Polska firma wykorzystuje tę technologię do zawierania umów najmu
Technologia blockchain znajduje coraz więcej zastosowań, również poza sektorem finansów. Polski start-up ShareSpace stworzył opartą na tej technologii platformę, za pośrednictwem której firmy i freelancerzy mogą szybko wyszukać i wynająć dla siebie biuro lub przestrzeń coworkingową. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany, a blockchain gwarantuje jego bezpieczeństwo. Technologia rewolucjonizuje proces wynajmu powierzchni biurowych.
– Na rynku nieruchomości mamy już pierwsze zastosowania technologii blockchain. Jednym z nich jest narzędzie do uwiarygadniania transakcji oraz zawierania umów najmu online. Widzimy też inne możliwości, takie jak tokenizacja całych budynków czy umów najmu – mówi agencji Newseria Biznes Robert Chmielewski, współzałożyciel platformy ShareSpace. – Dzięki temu mogłyby się one stać swoistą walutą wymienialną pomiędzy użytkownikami. To dawałoby dostęp do rynku nieruchomości nie tylko inwestorom instytucjonalnym czy funduszom, lecz także osobom prywatnym, które mogłyby kupić odsetek takiego tokena i mieć swoją część, swoją własność w takiej nieruchomości – dodaje.
Start-up ShareSpace dostarcza najemcom i wynajmującym rozwiązania technologiczne z zakresu szybkiego dostępu i zarządzania wynajmem biur serwisowanych i coworkingowych w całym kraju. Użytkownikami platformy są zarówno freelancerzy, start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje oraz operatorzy przestrzeni coworkingowych i biur serwisowanych. Zaletą wykorzystania blockchain w procesie najmu jest nie tylko bezpieczeństwo transakcji. Cały proces jest zautomatyzowany, więc operator odciąża swój zespół od długotrwałych negocjacji, oszczędzając czas i pieniądze. Z kolei najemca jest w stanie znaleźć odpowiednią dla siebie przestrzeń i zawrzeć transakcję w ciągu kilkunastu minut.
W sierpniu ShareSpace – za pośrednictwem stworzonej przez siebie platformy marketplace'owej – przeprowadził pierwszą w Polsce transakcję najmu na rynku biurowym opartą na technologii blockchain. Stronami transakcji były Business Link – największy w Polsce operator przestrzeni coworkingowych, oferujący dostęp do społeczności biznesowej start-upów i korporacji, oraz firma Ricoh, która za pośrednictwem platformy wyszukała dla siebie odpowiednie biuro i dokonała transakcji najmu w niespełna 10 minut.
– Większość umów najmu na rynku nieruchomości jest zawieranych w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Do tej pory strony wymieniały się skanami podpisanych dokumentów, nie widząc siebie nawzajem i w żaden sposób się nie uwiarygadniając. To oznacza, że de facto umowa mogłaby się stać niezasadna w przypadku, gdyby któraś ze stron okazała się fałszywa. Natomiast my bardzo wierzymy w formę dokumentową, tym bardziej zabezpieczoną technologią blockchain, ponieważ pozwala ona na pełną weryfikację obu stron transakcji – mówi Robert Chmielewski.
Technologia blockchain pozwala skrócić proces wynajmu do absolutnego minimum, gwarantując przy tym integralność warunków prawnych i komercyjnych. Dostęp i weryfikacja dokumentów oraz ustaleń komercyjnych odbywa się za pośrednictwem zdecentralizowanej platformy. To znacznie skraca czas negocjacji, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo całego procesu online – nawet przy zaangażowaniu wielu podmiotów. Wzór umowy pomiędzy stronami transakcji również powstał w oparciu o technologię blockchain.
– Wyzwaniem wszystkich marketplace’owych portali online jest brak zaufania, ponieważ żadna ze stron nie jest w stanie sobie do końca zaufać. Rozwiązujemy to, używając technologii blockchain. Dzięki niej możemy zagwarantować integralność danych i wszystkich plików wysyłanych za pośrednictwem platformy, ponieważ po dodaniu ich do łańcucha blockchain nie można ich już usunąć ani zmienić. Obydwie strony transakcji mogą się do danego dokumentu odnieść z wiedzą, że jest on oryginalny i nienaruszony – mówi Marcin Dyszyński, współzałożyciel platformy ShareSpace.
Blockchain to technologia służąca do przeprowadzania transakcji bezpośrednich (peer to peer) w internecie. To rozproszona baza danych oparta na algorytmach matematycznych i kryptografii. Podstawowym elementem blockchain jest blok danych, który zawiera pakiet zaszyfrowanych informacji o przeprowadzanych transakcjach. Poszczególne bloki danych są ze sobą chronologicznie połączone i tworzą nierozerwalny łańcuch. Informacje w blockchainie są zapisane nieodwracalnie i nie da się ich sfałszować ani usunąć bez autoryzacji, bo zamiast jednego bloku należałoby zmienić cały łańcuch.
Blockchain został stworzony w 2008 roku jako fundamentalny element kryptowaluty bitcoin. Obecnie prace nad zastosowaniem tej technologii prowadzi już większość banków i dużych instytucji finansowych. Ocenia się, że w przyszłości blockchain mógłby być fundamentem nowego, globalnego systemu finansowego. Trwają również prace nad znalezieniem zastosowań dla tej technologii w wielu innych branżach i gałęziach gospodarki.
Według analityków Research and Markets globalny rynek technologii blockchain w najbliższych latach będzie rósł w tempie blisko 60 proc. średniorocznie, by osiągnąć w 2024 roku wartość 8,7 mld dol.
Czytaj także
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-13: Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
- 2025-01-14: Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
- 2024-12-17: Koniec dzierżawy państwowych gruntów rolnych może oznaczać likwidację nowoczesnych gospodarstw. Zagrożonych kilkaset miejsc pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.