Mówi: | Bartosz Ciepluch |
Funkcja: | dyrektor |
Firma: | Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia |
Na polskim rynku pracy brakuje specjalistów z branży IT. Przybywa za to cudzoziemców
Rynek pracy w sektorze IT w Polsce dynamicznie się rozwija. Zapotrzebowanie na informatyków jest coraz większe, zwłaszcza na wysoko wykwalifikowanych pracowników i doświadczonych programistów. Polscy informatycy są coraz bardziej doceniani w świecie, a polski rynek pracy w branży IT staje się coraz bardziej atrakcyjny dla specjalistów z innych krajów.
– Polskim informatykom powierza się coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Mamy nie tylko ludzi pracujących nad technologiami, programistów czy testerów, lecz także osoby zajmujące się wdrożeniem produktu u klienta – mówi agencji Newseria Biznes Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia.
Dobra znajomość języka angielskiego, z akcentem zrozumiałym dla innych, chęć współuczestnictwa i ambicja sprawiają, że polscy informatycy cieszą się dużym powodzeniem u pracodawców. Powoli rośnie też ich mobilność – dla atrakcyjnej pracy są gotowi na zmianę nie tylko miasta, lecz także państwa.
Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce. Jej wartość w 2013 roku Ministerstwo Gospodarki oceniło na 30 mld zł, obecnie działa blisko 9 tys. firm, które zatrudniają ponad 400 tys. osób. Szybki rozwój oznacza, że wzrasta też zapotrzebowanie na informatyków. Już dziś w Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych pracowników (w Europie – ponad 270 tys.), przede wszystkim w dużych miastach, gdzie działają największe międzynarodowe firmy. Tam też działają centra badawczo-rozwojowe większości z nich.
– Na rynku wrocławskim brakuje około 3 tys. informatyków – programistów, deweloperów oraz testerów, którzy będą testowali oprogramowanie. Potrzebujemy osób z dużym doświadczeniem w programowaniu w języku C, C++ czy Java i znających telekomunikację – ocenia Ciepluch.
We wrocławskim centrum badawczo-rozwojowym Nokii trwa trzecia edycja projektu Nokia Academy, program skierowany jest do osób, które chcą pogłębiać wiedzę związaną z programowaniem. Jak podkreśla Bartosz Ciepluch, w ten sposób firma znajduje nowych pracowników – po miesięcznym szkoleniu części osób podczas poprzednich edycji zaproponowano zatrudnienie.
Branża IT należy do dobrze płatnych. Średnie wynagrodzenie zależy od doświadczenia i umiejętności, przeważnie jest jednak wyższe od średniej krajowej. Najlepsi zarabiają kilkanaście razy więcej. Dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia podkreśla, że również z tego powodu rynek pracy IT w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców.
– Pracuje u nas dużo osób z Ukrainy, Włoch czy Hiszpanii. Płaca idzie w górę, co przyciąga inne nacje – podsumowuje Bartosz Ciepluch.
Czytaj także
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2023-12-13: Budowanie systemu łączności dla polskiej energetyki na ostatniej prostej. LTE450 wystartuje w przyszłym roku
- 2023-06-30: Rusza wyprawa kultowymi maluchami z Polski do Monte Carlo. Jej celem jest zebranie pieniędzy na pomoc małoletnim ofiarom wypadków
- 2023-04-03: Sztuczna inteligencja i innowacyjne technologie coraz bardziej zmieniają medycynę. Polskie start-upy odnoszą na tym polu duże sukcesy
- 2022-11-17: Polska branża medtech rośnie w siłę. Rodzime start-upy zaczynają z sukcesami podbijać zagraniczne rynki
- 2022-07-14: Marek Kamiński stworzył aplikację do budowania odporności psychicznej. Narzędzie pomoże też wzmacniać kompetencje potrzebne do osiągania celów
- 2022-06-07: Mimo wojny ukraińska branża IT działa niemal niezachwianie. Ponad połowa firm liczy w tym roku na wzrost przychodów
- 2020-11-06: 5G wchodzi do lotnictwa. Zrewolucjonizuje systemy komunikacji, a tym samym poprawi bezpieczeństwo [DEPESZA]
- 2020-11-03: Na Księżycu wkrótce powstanie infrastruktura LTE i 5G. Już w 2024 roku astronauci będą mogli zadzwonić na Ziemię [DEPESZA]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.