Mówi: | Dariusz Łomowski |
Funkcja: | zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej |
Firma: | UOKiK |
Udokumentowanie zaniedbań w pokoju hotelowym ułatwia reklamację
W pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji w hotelu może pomóc udokumentowanie wszystkich uchybień właścicieli obiektu. Reklamację należy złożyć jak najszybciej po wykryciu niedogodności. Klient może domagać się usunięcia wady, zmiany pokoju, zmniejszenia opłaty, a nawet odstąpienia od umowy.
Zgodnie z polskim prawem miejsca noclegowe w obiektach hotelarskich muszą spełniać określone wymagania. Klienci najczęściej rezerwują pokoje na podstawie opisu lub zdjęć zamieszczanych na stronie internetowej hotelu. Może więc się zdarzyć, że rzeczywisty standard pokoju będzie znacznie odbiegał od zamówionego, np. hotel może być położony dużo dalej od morza, niż sugerował to opis, a w pokoju może brakować wyposażenia. W takich przypadkach klient ma prawo składać reklamację u właściciela obiektu. Wówczas bardzo istotne jest dokumentowanie niedociągnięć, np. posiadanie zamówienia składanego przez internet z warunkami, na jakie klient się zgodził.
– Jeżeli zgodziliśmy się na pokój o odpowiednim standardzie, a tego standardu nie ma, na miejscu natychmiast udokumentujmy wszystko. Fotografie i filmiki będą dowodem, więc warto, żeby była tam wskazana odpowiednia data. Następnie trzeba zgłosić tę reklamację do prowadzącego obiekt hotelarski najszybciej, jak się tylko da. Najlepiej oczywiście uzyskać jakiekolwiek potwierdzenie, że taką reklamację składaliśmy – mówi agencji informacyjnej Newseria Dariusz Łomowski, zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej UOKiK.
Składając reklamację, klient powinien wyznaczyć termin na naprawę usterki, wymianę wyposażenia lub zamianę pokoju. Powinien także jasno określić czego się domaga – zwrotu pieniędzy, naprawy usterki czy odstąpienia od umowy. Jeżeli właściciel obiektu nie jest w stanie usunąć wady w wyznaczonym terminie, klient ma prawo domagać się zmniejszenia opłaty za wynajęcie pokoju. Jeśli wada jest bardzo poważna, możliwe jest odstąpienie od umowy i zwrot zapłaconej już kwoty. Właściciel hotelu w ramach rekompensaty może też zaproponować zmianę na pokój o wyższym standardzie bez dodatkowych opłat.
– W momencie, kiedy zmiana warunków nam nie odpowiada, możemy zażądać odpowiedniego obniżenia ceny albo odstąpienia od warunków, bo nie na to się umawialiśmy – mówi Dariusz Łomowski.
Klient powinien zwracać uwagę na to, czy wpłaca właścicielowi zaliczkę, czy zadatek. Jeśli właściciel obiektu hotelarskiego nie wywiąże się z umowy z własnej winy, musi w całości zwrócić zaliczkę. Jeśli otrzymał zadatek, musi zwrócić go w podwójnej wysokości. Osoby, które mają problem z reklamacją i potrzebują pomocy prawnej, mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Czytaj także
- 2022-11-30: Coraz więcej skarg na zakupy obuwia i ubrań w zagranicznych e-sklepach. Problematyczne są szczególnie transakcje spoza UE
- 2022-03-30: Pierwsze województwa już w nowym standardzie nadawania naziemnej telewizji. 1,7 mln polskich gospodarstw domowych nie wie o zmianach
- 2021-02-25: Mobilne aplikacje przejmują kontrolę nad finansami Polaków. Pozwalają na przechowywanie paragonów, przypomną też o terminie na zwrot towaru
- 2019-05-24: Resort cyfryzacji: sieć 5G spowoduje boom w rozwoju internetu rzeczy. Skorzysta na tym biznes i inteligentne miasta
- 2019-03-08: 9 na 10 Polaków docenia wagę dziedzictwa kulturowego. Doceniają je także banki
- 2018-10-23: Jeden z największych banków na świecie uruchamia w Polsce globalne centrum usług. W ciągu 5 lat chce zatrudnić w sumie 750 specjalistów
- 2018-09-13: Katarzyna Zielińska: Od trzech lat kupuję jedynie w sieci. Nie mam czasu chodzić po sklepach
- 2018-09-03: Paulina Krupińska: Od kiedy zostałam mamą, praktycznie wszystko kupuję w internecie. Nawet produkty spożywcze
- 2018-03-28: W 2019 roku rewolucja w rozliczaniu leasingu. Może mieć to wpływ na umowy z bankami
- 2018-03-20: Ingerencja państwa wpływa na wiarygodność firm. Dotyczy to przede wszystkim strategicznych sektorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.